Školní akce první stupeň

Hned první den po vánočních prázdninách, tedy ve středu 3. 1. 2018, se žáci pátých ročníků společně vydali do divadla Polárka, kde zhlédli představení Robinson Crusoe. Žáci s napětím sledovali osud osamělého muže, který ztroskotal na pustém ostrově, kde se snažil překonat samotu a zachovat si jasnou mysl. Robinson tak musel řešit zásadní otázky: Jak přežít? Jak se uživit? Jak se dostat z ostrova? Děti si tak užily dobrodružství plné exotiky a humoru. O zábavu se postaral především Robinsonův přítel Pátek, kterého si malí diváci velmi oblíbili. Představení se žákům moc líbilo.

Stalo se již tradicí , že naše škola vítá zimu v terénu. V den zimního slunovratu 21. 12. 2017 se všechny třídy vydaly uvítat první zimní den.
V okolí Veverské Bítýšky na každou třídu čekal zajímavý turistický okruh se společným cílem, tím byla hájenka Na Hlince v blízkosti obce Hvozdec, kde si naši žáci mohli u ohně opéci špekáček, doplnit síly teplým čajem a dopřát si chvíli klidu v předvánočním shonu. Třídy druhého stupně se navíc po cestě seznámily se základy geokešingu. Lehce posněžená krajina nás všechny navnadila na blížící se vánoční svátky a dny volna. Zimo vítej….. Fotografie zde.

Dne 14. 12. 2017 žáci 2. A třídy vyráběli ve výtvarné dílně vánoční dárek pro maminky. Na bílou plátěnou tašku otiskovali podle šablon vánoční motivy a svojí kresbou obrázek ještě dotvořili. Tašky byly velmi pěkné. Ve škole ještě napsali vánoční přání. Dárek se bude maminkám líbit. Fotografie zde.

Stejně jako v předchozím roce jsme se v adventním čase sešli na vánočně vyzdobeném školním dvoře. Na pódiu se v podvečer 8. 12. 2017 vystřídali v krátkých vystoupeních postupně žáci naší školy. Přestože příprava a organizace zkoušek i samotného vystoupení s tolika účinkujícími byla velmi náročná, vše se podařilo na jedničku. Program byl pestrý, jednotlivá vystoupení byla dobře připravená a děti byly naprosto úžasné. Na závěr zazpíval jako host s krátkým hudebním vystoupením pan Jiří Helán, který se vždy velmi ochotně zúčastňuje školních kulturních akcí. Poslední píseň „Tichá noc“ zazpíval pan Helán se svoji kolegyní a celým školním sborem. Tato společně zazpívaná koleda byla krásným zakončením celého večera a vyjádřením naplnění cíle celé akce – setkat se, strávit společně čas a přispět ke vzájemnému porozumění mezi školou a rodiči. Samozřejmě nechyběl ani prodej výrobků z naší keramické dílny a z hodin pracovních činností. Bylo podáváno občerstvení v podobě teplých nápojů jak pro děti, tak i dospělé. Děkujeme všem vystupujícím, organizátorům, ale také rodičům a ostatním, kteří se přišli na vystoupení podívat. Fotografie zde.

V úterý 5 12. 2017 naši školu navštívil Mikuláš s anděly a dokonce i čerty. Mikuláš byl samozřejmě jen jeden, andělé dva, zato čerti se sešli hned tři. Při pohledu na ně měli snad i dospělí strach. Andělé měli v košíčku spoustu sladkostí a vyrazili do tříd, kde už na ně čekaly děti. Protože prvňáčci byli hodní, tak ani strašení čertů nebylo potřeba. Za básničku nebo písničku, kterou měl každý z nich připravenou, dostaly všechny děti sladkou odměnu. Ve vyšších ročnících už čerti nebyli tak hodní, zvlášť na zlobivé děti. Všem se Mikuláš, andělé i čerti líbili a těšíme se, jestli i příští rok k nám tato vzácná návštěva zavítá. Fotografie zde.

Naše škola je zapojena do projektu Ovoce a zelenina do škol. Dne 30. 11. 2017 navštívil naši školu maskot firmy Bovýsek s programem pro děti 1. – 3. ročníku. Maskot si s dětmi popovídal a udělal s nimi několik soutěží na téma „Ovoce a zelenina pro zdraví“. Děti dostaly na závěr od Bovýska malý dáreček. Fotografie zde.
 
Naši školu navštívila dne 29. 11. 2017 cimbálová kapela RÉVA ze Zlína, která svým vystoupením zpestřila žákům 1. a 2. stupně školní dopoledne. Koncert se konal ve víceúčelovém sále a byl rozdělen na 2 části. Koncert pro žáky 1. – 6. třídy byl zaměřen na Vánoce. Děti se seznámily s nástroji, zazpívaly si vánoční koledy, sledovaly průvodní slovo a se zájmem odpovídaly na soutěžní otázky, které se týkaly vánočních zvyků a tradic. Potleskem doprovázely hudebníky a na závěr si i zatančily. Žáci 7. – 9. třídy poslouchali skladby B. Smetany, ale i písně lidové a písně z muzikálů. Koncert se dětem velice líbil. Fotografie zde.

Ve středu 22. 11. 2017 se žáci 5. B vydali na návštěvu brněnského environmentálního centra Rozmarýnek. Zúčastnili se programu „Případ doktor Sacharin“. Hned v úvodu se z žáků stali detektivové, kteří měli za úkol vyzkoumat, jaké složení mají oblíbené nápoje a pochoutky. Zjistili, že společným znakem je velké množství cukru. Poté žáci diskutovali, jaký vliv má na naše zdraví častá konzumace těchto potravin. Nakonec se detektivové proměnili v kuchaře – ve cvičné kuchyňce si žáci usmažili zdravé palačinky, které poté s velkou chutí snědli. Celé dopoledne v Rozmarýnku rychle uteklo a už teď se těšíme na další návštěvu. Fotografie zde.

Žáci 2. a 2. B navštívili dne 20. 11. 2017 divadlo Radost v Brně. Zhlédli představení Baba Jaga na motivy ruské lidové pohádky. Příběh začíná na svatbě Ivánka s Mášenkou, kam přilétá baba Jaga, která Ivánka unese. Mášenka se vydá Ivánka zachránit a na cestě ji provází panáček Petruška. Následuje spousta napínavých i veselých příhod – s loupežníky, s babou Jagou, s Kostějem, který Mášenku začaruje. A jak tato pohádková komedie, plná fantazie dopadne? Samozřejmě dobře, jako v každé správné pohádce.
Divadelní představení se dětem velice líbilo. Fotografie zde.
 
V pátek 10. 11. 2017 se vydali žáci čtvrtých ročníků do divadla Radost. Všichni se moc těšili, protože v letošním školním roce ještě v divadle nebyli. Měli možnost zhlédnout divadelní představení Bylo nás pět, které vzniklo podle známé knihy Karla Poláčka. Humorné vyprávění hlavního hrdiny, malého Petra Bajzy, se všem moc líbilo. Diváci společně s Péťou a jeho kamarády zažívali různá klukovská dobrodružství. Seznámili se s dobou pro dnešní děti tak vzdálenou. S dobou před první světovou válkou. Představení bylo oživeno nápaditými písničkami a hrou herců na hudební nástroje. Všem dětem se divadlo líbilo.

V úterý 14. 11. 2017 jeli žáci třetích tříd na poslední plavecký výcvik. Třeťáčci měli zajištěné plavání v bazénu v Kuřimi a to 10 lekcí po 2 hodinách. Za těchto 20 hodin se všichni, kteří neplavali, plavat naučili. Byli rozdělení do 4 skupin a ve všech hodinách trénovali plavání na znak, prsa, kraul i šipky. Vše bylo prokládáno zábavou s různými plaveckými pomůckami, návštěvou skluzavky, vířivky i bazénu s řekou. V posledním plavání všem bylo odměnou soutěžení v různých plaveckých disciplínách a předání Mokrého vysvědčení. Škoda, že už příští rok neplaveme. Fotografie zde.

Ve čtvrtek 9. 11. 2017 byla na naší škole opět soutěž ve zpěvu – Superstar z Veverské Bítýšky. Zúčastnilo se jí 21 zpěváčků z celého prvního stupně. Porota měla velmi těžké rozhodování, protože už i prvňáčci zpívali písničku Pátá a Ráda se miluje od Plíhala. Výkony se stupňovaly až do pátého ročníku, kde nás překvapila Anetka Podborská – dokonalá zpěvačka. Příjemnou atmosféru dokázal vykouzlit náš známý moderátor Petr Tichoň / bývalý žák naší školy/ a také přiměl obecenstvo k tleskání, dupání, hlasitému zpěvu a dokonce i k tanci. Soutěž si tedy užili úplně všichni. A jak to všechno dopadlo?

  1. písnička 2. písnička
1. místo Aneta Podborská 5.A Moje matematika Až jednou budu velká
2. místo Jan Tichoň 3.A Hlupák Husličky
3. místo Richard Seidl 1.A Ráda se miluje Pátá

I diváci si mohli zvolit svého nejlepšího zpěváka vhozením víčka do plechovky. Diváckou soutěž Cenu diváka vyhrála Markéta Mifková ze 2. A. Letos byla Superstar super! Těšíme se na další a děkujeme ředitelství školy za krásné ceny pro vítěze. Fotografie zde.

V pátek 3. 11. 2017 proběhla na naší škole pro žáky 1. a 2. ročníku soutěž v přeskocích přes švihadlo. Žáci od začátku školního roku trénovali v hodinách TV, někteří i doma. Z každé třídy bylo vybráno 5 nejlepších a ti si poměřili svoje síly. Zde je výsledková tabulka těch nejlepších:

  1. kategorie – žáci prvních tříd 2. kategorie – žáci druhých tříd
1. místo Lukáš Lipovský I. A 63 skoků / 30 s Nela Bartoníková II. A 72 skoků / 30 s
2. místo Elena Váňová I. A 59 skoků / 30 s Jakub Mičánek II. A 66 skoků / 30 s
3. místo Julie Plachá I. B 58 skoků / 30 s Lucie Rozkošná II. A 60 skoků / 30 s
        Ester Malá II. B 60 skoků / 30 s

Fotografie ze soutěže zde. 

V pondělí 23. 10. 2017 navštívily první třídy Planetárium a vědecké centrum VIDA v Brně. První zastávka patřila Planetáriu. Zde jsme shlédli filmovou projekci velkého měsíčního dobrodružství „Robinsonka“. Před samotným promítáním nás pracovník planetária seznámil s hvězdnou oblohou. Poté jsme se přesunuli do vědeckého centra VIDA. Zde jsme si vyzkoušeli různé zajímavé experimenty a vynálezy. Zároveň jsme absolvovali představení science show o šíření zvuku. Dětem se náš první společný výlet líbil. Všichni jsme si odnesli spoustu zajímavých zážitků. Fotografie zde.

18. 10. 2017 se žáci 2. B vypravili na podzimní vycházku. Bylo pěkné počasí a příroda hýřila všemi barvami. Žáci poznávali stromy, keře a houby. Trasa vedla náročnějším terénem a uspokojila i dobrodružnější povahy. Ze skal nad řekou Svratkou byl nádherný výhled do širokého okolí. Fotografie z vycházky zde

Žáci 2. A si vyšli dne 18. 10. 2017 na podzimní vycházku. Šli kolem řeky Svratky směrem na Chudčice  a pozorovali přírodu.
Kolem kapličky vystoupili až na horní lesní cestu a úzkou pěšinkou se dostali na skalní ostroh. Odsud zhlédli do údolí a viděli Bítýšku a její okolí v krásných podzimních barvách. Na zpáteční cestě viděli veverku, našli i houby a sbírali barevné listí do výtvarné výchovy. U řeky nakrmily děti kačeny, které se shlukly kolem nich. Dětem se vycházka velmi líbila a byla velmi poučná. Fotografie zde.
 
Žáci 1. – 4. ročníku zhlédli 10. 10. 2017 představení O Balynce, dobrém štěněti. Celé představení bylo zaměřeno na ekologii – třídění obalů. Žáci se nejen pobavili a zazpívali, ale především si připomněli jak můžeme všichni přispět k chraně přírody. Fotografie z představení zde.

Dne 2. 10. 2017 navštívili žáci prvního stupně naší školy Výstavu ovoce a zeleniny, kterou uspořádali místní zahrádkáři. Prohlédli si krásně zbarvené podzimní plody ovoce i zeleniny, květiny a bylinky. Výstava byla doplněna pěknými obrázky a nápaditými výrobky z přírodnin. Také naši žáci přispěli svými výtvory, které vytvořili v hodinách výtvarné výchovy a ve školní družině. Výstava se všem dětem velmi líbila. Fotografie k prohlédnutí zde.

Ve středu 20. 10. 2017 obě třetí třídy navštívily divadelní představení Mach a Šebestová v divadle Radost. Dětem se moc líbilo herecké ztvárnění Macha a Šebestové, žáků 3. B. Na jevišti nechyběli ani jejich spolužáci Kropáček, Pažout a Horáček, paní Kadrnožková se svým psem Jonatánem, paní učitelka a další postavy. Kouzelné utržené sluchátko provádí dvěma příběhy: Jak bojovali s Kropáčkovou angínou a Na dobrodružném výletě, kde byli přepadení piráty. Dětem se nejvíce líbil boj s bacily. Těšíme se na další vystoupení.