Akce školní družiny

ÚNOR 2023

Máme za sebou nejkratší měsíc v roce, ale na množství úkolů ve školní družině velice naplněný. Nejdříve jsme se věnovali přípravě masopustu, trénování písniček a pokřiků. Zajištění školního maškarního plesu nám zabralo nejvíce času. V ateliéru se stále kreslilo, malovalo, stříhalo, lepilo a tvořilo vše, co bylo potřeba na výzdobu celého sálu v kulturním domě. Vytvořili jsme nespočet rozličných  klaunů, kteří zdobili okna, opony i předsálí. Hodně času jsme věnovali nácviku dvou tanečních vystoupení s pompony. Nácvik a konečné secvičení nebylo vůbec jednoduché, protože nás provázela velká nemocnost tanečnic, ale holky z první, druhé a třetí třídy to zvládly skvěle. V odděleních jsme také vytvářeli valentýnská přáníčka. Vyzkoušeli jsme origami – parníky, housenky, lišky, velryby. Máme čas i na různé hry pro rozvoj postřehu, paměti a logiky – žába, koště, kukačka… Zbyl i čas na nové stolní hry – Dodelido, Chodí Pešek. Na vycházkách už vyhlížíme první sněženky a nasáváme sluneční paprsky celým tělem. Fotografie únor 2023 zde.

19. 2. 2023 KARNEVAL Z POHLEDU ŠKOLNÍ DRUŽINY. Přípravy byly velké a zabraly nám hodně času. Nachystat výzdobu, program, taneční vystoupení, tombolu, zábavná stanoviště, doprovodné slovo, předtančení. Pak přišel, jak se říká, den D. Sál v kulturním domě je krásně vyzdobený, barevní klauni na nás koukají ze všech stran. Balonky nafouknuté, připravené tvořivé dílničky i fotokoutek. Tak, krásné masky, račte vstoupit. Paní ředitelka už předává slovo deváťákům Aničce a Tomovi, kteří nás přivítali a po celou dobu karnevalu vtipně a zábavně uváděli další dění. V úvodu jsme zhlédli vystoupení mažoretek Esterky a Natálky i děvčat z 1., 2., a 3. tříd, které ve dvou skladbách předvedly tanec s pompony. Po přehlídce masek jsme se vrhli do víru tance. Na podium vběhla taneční skupina Hvězdice (taneční nadšenci z 6. a 3. tříd) v růžových tričkách a svým neúnavným předtancováním nám dodávala taneční inspiraci i elán. Tanec nám přerušilo soutěžení na zábavných stanovištích a později losování tomboly. Tombola byla opravdu bohatá. Do tomboly nám přispěla paní Procházková a Kučerová. Hlavní cenu, nádherný dort, nám již tradičně upekla paní Hořínková. Děkujeme. Děkujeme také vám všem, kteří se podíleli na přípravě a průběhu celého karnevalu. DÍKY! Domů jsme tak odcházeli unavení, ale spokojení, s vyrobeným vějířkem, myškou, nalakovanými nehtíky, s balonkem či výhrou z tomboly. Karneval je prostě super! Fotografie z karnevalu zde.

11. 2. 2023 MASOPUST. Sraz dětí ze školní družiny v sobotu v 10. 00 hod. za Městským úřadem, připojíme se k ostatním a jdeme!

Tydli, fidli, bumtarata, otevřete kmotře vrata! Maškary k vám přišly hej, je tu masopustní rej!“ Sešli jsme se v hojném počtu: klauni, kominíci, babky, cikánky, miminka, nejrůznější zvířátka, celá rodinka z Řáholce, …  Šašek hrál na harmoniku a veselý průvod vyrazil na obchůzku městem. Některé obyvatele hluk vylákal z oken, někteří nás i pohostili. Se zpěvem, tancem a pokřiky jsme obešli kus města, nabídli si z přichystaných dobrot a užívali si dobré nálady. “ Masopustní veselice, veselá je převelice! Bumtarata, třesky plesky, rozjedem to dneska hezky!“ A že jsme to rozjeli, se můžete přesvědčit na následujících fotografiích. Fotografie z Masopustu 2023 zde.

LEDEN 2023

Odpočatí a plní zážitků z vánočních prázdnin jsme se vraceli do družiny. Začíná nový rok 2023 a v mnohých odděleních zaznívají novoroční předsevzetí, opakujeme si názvy měsíců, počítáme dny v roce.  S velkým nasazením a upřímností jdeme na Tři krále do naší školy i na radnici vinšovat hlavně zdraví a štěstí. V rámci několika oddělení jsme si užili novoroční stopovanou plnou nečekaných úkolů i závěrečným hledáním jednoho dobře ukrytého kamaráda. Okolní příroda na nás kouká bez sněhu, a tak si alespoň vyrábíme a tvoříme sněhuláky, zamrzlá okénka, sáňkařského závodníka, severní pól s jeho obyvateli. Jakpak se asi cítí zvířátka, jaký mají asi zimní spánek, když jim chybí sněhová peřina. Mnohé o zimním spánku zvířat se dovídáme při společné četbě z knihy Pohádky lesního ticha. Den objímání jsme využili k vyjádření toho, čeho si vážíme na druhých. Ve IV. oddělení většina dětí propadla kouzlu tvoření náramků přátelství. Začínáme připravovat dětský maškarní ples. Klauny vyrobené svými dětmi můžete obdivovat 19. 2. 2023 v sále Kulturního domu. Prozatím si prohlédněte lednové foto. Fotografie leden 2023 zde.

PROSINEC 2022  

Na počátku prosince jsme se věnovali  hlavně vytváření předvánoční výzdoby a  výrobě různých adventních kalendářů. Udělat kapříkovi 24 šupinek nebylo tak jednoduché, jak se  zpočátku  zdálo. Množství různorodých  výrobků z rozličných materiálů, na jejichž výrobě se podílely děti, jste si mohli zakoupit na Předvánočním zastavení, které se uskutečnilo 2. 12. na školním dvoře. Děkujeme všem, kteří si koupili nějaký dárek a podpořili tak finančně další tvořivou činnost ve školní družině. Ti, co se přišli podívat na rozsvícení bítýšského vánočního stromu, jistě  viděli vystoupení dětí “O kapřích Vánocích”, které jsme také připravili v družině. Babičkám a dědečkům jsme vyrobili a koncem roku za pomoci pracovníků z vývařovny obědů předali 120 novoročních přání. Když nám počasí dopřálo bohatou sněhovou nadílku, tak jsme nelenili a dle možností jsme si to dosytosti a někdy i do mokrosti pořádně užili. Měsíc to byl velice náročný. Ještě náročnější byl pro 20 dětí, které zahrály čertovské vystoupení na setkání seniorů našeho města  v kulturním domě. I když jsme měli mnoho výtvarné a rukodělné činnosti –  papírové řetězy, čerti, andílci, vločky, svícny z vlnité lepenky atd., nezapomínali jsme ani na sportovní aktivity všeho druhu, ať venku nebo v družině. Koncem měsíce byl opět čilý ruch v družinovém  ateliéru U tří zajíců. Prvňáčci a druháčci si přišli vyrobit vánoční překvapení, kterým chtěli doma udělali svým blízkým radost – malované tašky a talíře. Celý měsíc byla cítit předvánoční atmosféra, probírali jsme a zkoušeli vánoční zvyky a tradice, učili se koledy a vánoční písně. Trochu nám tu vánoční náladu kazila častá nepřítomnost dětí z důvodu nemoci.  Fotografie prosinec 2022 zde.

19.12. 2022 VÁNOČNÍ BESÍDKA. A je to tady. Vánoční besídka plná zvyků a tradic. Chystáme štědrovečerní tabuli, připravujeme tradiční vánoční menu, a to vše za zvuku překrásných tónů a zpěvu koled i vánočních písní, které zní při doprovodu kláves paní učitelky Bartoníkové. Ještě rozkrojit jablíčko, pustit zapálené lodičky, hodit botou a nasávat tu nádhernou a neopakovatelnou atmosféru Vánoc. Kouzlo těchto vzácných chvil na nás za pár dnů dýchne ve vlastních domovech. Tak krásné Vánoce Vám všem. Fotografie Vánoční besídka s koledami zde

LISTOPAD 2022

Tento měsíc byl měsícem mnoha překvapení. Hned v prvních dnech nás překvapilo nezvykle slunečné počasí, a tak naše dovádění na zahradě i u hájenky mělo nádech  ne podzimní, ale spíše jarní. Nečekaným překvapením bylo rychlé a nádherné zbarvení našeho vzácného stromu na zahradě – jinanu dvoulaločného. Dalším překvapením byla skutečnost, že po dvouleté pauze opět proběhne celoškolní akce pro veřejnost –  Předvánoční zastavení – a to znamená, že ve školní družině  vyrábíme mnoho rozličných věcí, ozdob, skřítků, svíček, svícnů ,andělů, které budou součástí prodeje v obchůdku. Také musíme nacvičit program. Takže vyrábíme, tvoříme, recitujeme, zpíváme…

Mimo to jsme v odděleních tvořili koně k legendě o svatém Martinovi. Všichni se velice snažili , ale sněhové vločky padaly pouze ty malované a lepené na papír. Při své činnosti jsme si opět vzpomněli na zvířátka, která se ukládají k zimnímu spánku. Pak přišel také Den pozdravů. Potkat se a pozdravit by měla být samozřejmost, pozdrav je slušnost. A že se zdraví i v ostatních zemích, i když trochu jinak, to jsme si nejen řekli, ale i vyzkoušeli.

Koncem měsíce už začíná adventní doba, vyrábíme adventní věnce a kalendáře, ať nám čas do Vánoc rychleji uteče. Že byl listopad pestrý, si můžete opět prohlédnout na fotu. Fotografie listopad 2022 ve ŠD

ŘÍJEN 2022

Když se pozorně podíváte na všechny fotky, tak lehce vyčtete, co vše jsme zažili v měsíci říjnu ve školní družině. Bylo toho hodně.  Krásné říjnové dny jsme si užívali při vycházkách podzimní přírodou. Pozorovali jsme stromy a jejich pomalu se zbarvující a opadávající listy. Poznávali jsme také podzimní květiny, které ještě zdobí mnohé zahrádky. Podzimní plody a listy jsme využili při tvoření. Připomněli jsme si Světový den zraku a vyzkoušeli si, jak těžký musí být život nevidomých. V Den úsměvů  bylo příjemné rozzářit své tváře širokým úsměvem. Uvědomili jsme si, že úsměv hodně dá a nic nestojí. V družině jsme se naučili mnoho  nových her, při kterých se snažíme zlepšit vzájemné vztahy, procvičit své mozkové závity a hlavně si užít legraci. Konec měsíce se nesl v duchu duchů spojených s Halloweenem a také jsme v úterý 25.10. pozorovali částečné zatmění Slunce. Fotografie říjen 2022 ve ŠD zde.

7. 10. 2022 HURÁ NA HRAD

Přenádherné počasí babího léta a dobrá nálada provázela celý náš pěší výšlap plný překvapení, her, hledání i nalézání. Prvním milým zastavením na naší cestě bylo pozvání od rodičů Gábinky. Zahrada u Klusáčků na Mečkově se zaplnila dětmi, které si pochutnávaly na sušenkách, ovoci a šťávě. Posíleni připraveným pohoštěním a odpočinutí jsme vyrazili na další cestu. Po cestě jsme si vyzkoušeli svůj bystrý zrak a postřeh při hledání předmětů, které nepatří do lesa. A ještě jsme museli dávat pozor na zlomyslné škodíky! Konečně byl cíl na dohled. Po svačině jsme sehráli krátkou scénku z pověsti o vzniku hradu Veveří. Na přírodní jeviště vstoupil kníže Konrád se smečkou psů a dal se do pronásledování jelena šesnácteráka. Znaven nezdařilým lovem, usnul pod košatým dubem. Z krásného snu byl probuzen štěkotem psů, kteří v dubu viděli množství černých i rezavých veverek. U hradeb samotného hradu Veveří probíhalo hledání a luštění záhadné zprávy. Pak přišlo to nejdůležitější a nejočekávanější – hledání pokladu! Samotné hledání ukrytého pokladu ve starodávné truhlici nám zabralo hodně času. Poklad nakonec objevil Matyáš  Bedřich, který se zachoval  jako správný rytíř  a sladkou odměnu spravedlivě rozdělil všem. Fotografie z akce Hurá na hrad 2022 zde.

ZÁŘÍ 2022

Prázdniny utekly jako voda ve Svratce a další školní rok tak opět začíná. V letošním roce bylo pro děti otevřeno  pět oddělení. Ranní družina  probíhá nově v prostoru školní družiny na Zábíteší. Nejvíce nových zážitků prožívají prvňáčci, kteří se učí vše, co je  spojeno s chozením do družiny – přecházení, přezouvání, převlékání, ukládání věcí, samoobsluha ve školní jídelně a mnohé další. V září se věnujeme hlavně vzájemnému poznávání, seznámení s prostředím družiny, družinovými a rytířskými  pravidly. Poznali jsme „Příběh o věžích“, který nás bude provázet celoroční pestrou družinovou činností. Za pěkného počasí se snažíme co nejvíce chodit na vycházky po Bítýšce, na Kašparovu louku, na Babky nebo si hrajeme a sportujeme na školní zahradě. Když nám počasí nepřeje, tak v družině hrajeme oblíbené hry, stavíme z různých stavebnic, vaříme v dětské kuchyňce, cvičíme na koberci, hrajeme společně didaktické hry, nechybí ani malování a výtvarné tvoření, hudebně pohybové hry. Krásné zpestření v rámci přírodovědné činnosti proběhlo v oddělení druháčků. Děti měly tu čest přivítat v oddělení živou želvu „ Lízu“ a věnovat se tak pozorování želvy při jídle i pohybu po družině. Děti se dověděly o chovu a životě želv i o tom, jak se o ně správně starat. Fotografie září v družině zde.

17. 9. 2022 Na výstavě Zahrádkářů jsme instalovali koutek, kde jsme prezentovali to, co jsme vytvořili v družině. Náročné bylo kašírování misek ve tvaru jablíček. Pod rukama šikovných dětí se žárovky za pomoci zelené vlny měnily v zelené hrušky. Jiné žárovky se přeměnily v květiny zasazené do dřevěných truhlíků. Za pomoci barev a nafukovacích míčků vznikala velice pěkně probarvená jablíčka, která si na svou sukýnku oblékla jabloňová panna. Pěkně vymalované talířky s jablíčky hlídal dědeček. Na tu krásu koukal ježek Bodlináček, mladá zahradnice a pavoučci z babího léta. Fotografie z výstavy zahrádkářů 2022

23. 9. 2022 SEZNAMKA První celodružinová akce byla zaměřena jak jinak než na seznamování. Zaměřili jsme se na posilování vztahů ve skupině a na vzájemnou spolupráci. Během soutěží, her a v různých disciplínách jsme hlavně poznávali naše letošní prvňáčky. Užili jsme si hry jako zvířecí rodinky, abecedu, maxi pexesové hledání. Naučili jsme se píseň s pohybem – Když jsi kamarád. Do družinových sešitů nám přibylo devět hradních věží, které jsme si vybarvili. Také jsme si nakreslili osobní vlaječku (počet sourozenců, kamarád, oblíbené zvíře, jídlo, barva…) a tak jsme se o sobě vzájemně hodně dozvěděli. Úplně na závěr děti roztančily starší děvčata z družiny – asistentky Áďa, Monča a Sofča. Fotografie Seznamka 2022 zde.