Akce školní družiny

ŘÍJEN 2022

Když se pozorně podíváte na všechny fotky, tak lehce vyčtete, co vše jsme zažili v měsíci říjnu ve školní družině. Bylo toho hodně.  Krásné říjnové dny jsme si užívali při vycházkách podzimní přírodou. Pozorovali jsme stromy a jejich pomalu se zbarvující a opadávající listy. Poznávali jsme také podzimní květiny, které ještě zdobí mnohé zahrádky. Podzimní plody a listy jsme využili při tvoření. Připomněli jsme si Světový den zraku a vyzkoušeli si, jak těžký musí být život nevidomých. V Den úsměvů  bylo příjemné rozzářit své tváře širokým úsměvem. Uvědomili jsme si, že úsměv hodně dá a nic nestojí. V družině jsme se naučili mnoho  nových her, při kterých se snažíme zlepšit vzájemné vztahy, procvičit své mozkové závity a hlavně si užít legraci. Konec měsíce se nesl v duchu duchů spojených s Halloweenem a také jsme v úterý 25.10. pozorovali částečné zatmění Slunce. Fotografie říjen 2022 ve ŠD zde.

7. 10. 2022 HURÁ NA HRAD

Přenádherné počasí babího léta a dobrá nálada provázela celý náš pěší výšlap plný překvapení, her, hledání i nalézání. Prvním milým zastavením na naší cestě bylo pozvání od rodičů Gábinky. Zahrada u Klusáčků na Mečkově se zaplnila dětmi, které si pochutnávaly na sušenkách, ovoci a šťávě. Posíleni připraveným pohoštěním a odpočinutí jsme vyrazili na další cestu. Po cestě jsme si vyzkoušeli svůj bystrý zrak a postřeh při hledání předmětů, které nepatří do lesa. A ještě jsme museli dávat pozor na zlomyslné škodíky! Konečně byl cíl na dohled. Po svačině jsme sehráli krátkou scénku z pověsti o vzniku hradu Veveří. Na přírodní jeviště vstoupil kníže Konrád se smečkou psů a dal se do pronásledování jelena šesnácteráka. Znaven nezdařilým lovem, usnul pod košatým dubem. Z krásného snu byl probuzen štěkotem psů, kteří v dubu viděli množství černých i rezavých veverek. U hradeb samotného hradu Veveří probíhalo hledání a luštění záhadné zprávy. Pak přišlo to nejdůležitější a nejočekávanější – hledání pokladu! Samotné hledání ukrytého pokladu ve starodávné truhlici nám zabralo hodně času. Poklad nakonec objevil Matyáš  Bedřich, který se zachoval  jako správný rytíř  a sladkou odměnu spravedlivě rozdělil všem. Fotografie z akce Hurá na hrad 2022 zde.

ZÁŘÍ 2022

Prázdniny utekly jako voda ve Svratce a další školní rok tak opět začíná. V letošním roce bylo pro děti otevřeno  pět oddělení. Ranní družina  probíhá nově v prostoru školní družiny na Zábíteší. Nejvíce nových zážitků prožívají prvňáčci, kteří se učí vše, co je  spojeno s chozením do družiny – přecházení, přezouvání, převlékání, ukládání věcí, samoobsluha ve školní jídelně a mnohé další. V září se věnujeme hlavně vzájemnému poznávání, seznámení s prostředím družiny, družinovými a rytířskými  pravidly. Poznali jsme „Příběh o věžích“, který nás bude provázet celoroční pestrou družinovou činností. Za pěkného počasí se snažíme co nejvíce chodit na vycházky po Bítýšce, na Kašparovu louku, na Babky nebo si hrajeme a sportujeme na školní zahradě. Když nám počasí nepřeje, tak v družině hrajeme oblíbené hry, stavíme z různých stavebnic, vaříme v dětské kuchyňce, cvičíme na koberci, hrajeme společně didaktické hry, nechybí ani malování a výtvarné tvoření, hudebně pohybové hry. Krásné zpestření v rámci přírodovědné činnosti proběhlo v oddělení druháčků. Děti měly tu čest přivítat v oddělení živou želvu „ Lízu“ a věnovat se tak pozorování želvy při jídle i pohybu po družině. Děti se dověděly o chovu a životě želv i o tom, jak se o ně správně starat. Fotografie září v družině zde.

17. 9. 2022 Na výstavě Zahrádkářů jsme instalovali koutek, kde jsme prezentovali to, co jsme vytvořili v družině. Náročné bylo kašírování misek ve tvaru jablíček. Pod rukama šikovných dětí se žárovky za pomoci zelené vlny měnily v zelené hrušky. Jiné žárovky se přeměnily v květiny zasazené do dřevěných truhlíků. Za pomoci barev a nafukovacích míčků vznikala velice pěkně probarvená jablíčka, která si na svou sukýnku oblékla jabloňová panna. Pěkně vymalované talířky s jablíčky hlídal dědeček. Na tu krásu koukal ježek Bodlináček, mladá zahradnice a pavoučci z babího léta. Fotografie z výstavy zahrádkářů 2022

23. 9. 2022 SEZNAMKA První celodružinová akce byla zaměřena jak jinak než na seznamování. Zaměřili jsme se na posilování vztahů ve skupině a na vzájemnou spolupráci. Během soutěží, her a v různých disciplínách jsme hlavně poznávali naše letošní prvňáčky. Užili jsme si hry jako zvířecí rodinky, abecedu, maxi pexesové hledání. Naučili jsme se píseň s pohybem – Když jsi kamarád. Do družinových sešitů nám přibylo devět hradních věží, které jsme si vybarvili. Také jsme si nakreslili osobní vlaječku (počet sourozenců, kamarád, oblíbené zvíře, jídlo, barva…) a tak jsme se o sobě vzájemně hodně dozvěděli. Úplně na závěr děti roztančily starší děvčata z družiny – asistentky Áďa, Monča a Sofča. Fotografie Seznamka 2022 zde.