Akce školní družiny

13. 10. – 20. 10. 2017 PROJEKT PARAPLE. Dá se říct, že tato již tradiční akce je stále oblíbená a přináší nám atmosféru nadšení pomáhat druhým. V letošním roce se stalo ŽABÍ PARAPLE symbolem našeho projektu, který je zaměřen na pomoc tělesně postiženým lidem. Během týdne jsme se seznamovali s významem a posláním nadačního fondu Paraple. Zkoušeli jsme různé přesuny, pohybové hrátky a soutěže, ve kterých jsme si uvědomovali své zdravé
nohy. Celý projekt vyvrcholil páteční akcí, o které stručně, ale výstižně napsala Anna Machová, cituji: „Paraple. Pověděli jsme si co je to Paraple. Namalovali a poskládali jsme si paraplátko. A pak jsme šli ven na zahradu, kde jsme měli připravenou opičí dráhu. A pak to
vyvrcholilo, byl zahájen BĚH PRO PARAPLE. Doběhli jsme a dostali jsme odměnu“. Co dodat? Poděkování Agátce Majorové a paní asistence Hoďákové za odpovědi na zvídavé otázky, při kterých si mnozí uvědomili, že být upoutaný na vozíku není nic snadného.
Poděkování Katce Šlechtické, Aničce Hájkové, Terezce Vítkové za pomoc při pátečním tvořivém odpoledni. Poděkování všem dětem a dospělákům, kteří se k nám přidali a běželi pod deštníkem. Velké poděkování Vám všem, kteří jste přispěli finančně. Děkujeme a zasíláme na KONTO PARAPLE společný peněžitý dar 2017,- Kč.
Prohlédněte si fotky z různých aktivit tohoto projektu – První část fotografií zde a druhá tady 🙂

6. 10. 2017 HURÁ NA HRAD. Další úkol z družinového vzdělávacího programu přilákal mnoho dětí. Cesta na hrad Veveří a zpět byla spojená s hledáním pokladu. Je říjen a přesto nás cestou provázelo aprílové počasí. Skřítci se nám postarali o zábavu a tajné předávání ozdob. V lese ukryté různobarevné žáby čekaly na vysvobození. Kdo byl pozorný, dozvěděl se i pověst o založení hradu Veveří. Kouzelné místo pod hradbami ukrývalo poklad. Hledání pokladu nebylo vůbec jednoduché. Prvními nálezci byl Lukáš Novotný a Radek Bauer. Po otevření truhlice jsme zjistili, že je plná sladkostí a moudrých slov – ZLATÉ PRAVIDLO. Poklady pomíjivé, ale láska a úcta člověka, ten poklad největší, přetrvává věky. Fotografie zde.

2. 10. 2017 PRAVIDELNÁ ČINNOST ZÁJMOVÝCH ÚTVARŮ. Po měsíčním zvykání si na provoz ve školní družině nastal říjnový čas přechodů do kroužků. Není to vůbec jednoduché. Do kroužků atletiky bylo třeba rozdělit 78 dětí a do dalších sportovních útvarů dalších 62 zájemců. Lego kroužek pro 52 dětí praská ve švech. Do jazykových útvarů se přihlásilo 69 dětí. Výtvarně zaměřené kroužky vyhledalo 54 žáků. Ještě přidáme Flétnu a Kašpárek – 31 dětí a dostáváme se na číslo 346. Konečné číslo se možná ještě trochu změní, protože letošní způsob bezhotovostní platby na účet s variabilním symbolem 4444 u některých neproběhl zcela bez potíží. Všem přihlášeným přejeme, aby v kroužku byli spokojeni a své zájmové aktivitě vydrželi věrní celý školní rok a získali tak nové dovednosti a zažili spoustu zajímavých prožitků s kamarády. Fotografie ze zahájení kroužků zde.

29. 9. 2017 VÝSTAVA OVOCE A ZELENINY. Letošní výstavu pořádanou místními zahrádkáři jsme obohatili koutkem nazvaným „Pohoda v zahradě růží“. Věřte, že vypěstování těchto růží nebylo vůbec jednoduché. Na jednu růži bylo potřeba 8 malých lístků, 10 středních a 6 velkých. A tak se na krepový papír obkreslovalo, vystřihávalo, motalo, lepilo. Na přípravě se podílelo hodně dětí. Hlavním odborníkem na růže se stala Anička Machová. Na vycpávání postav se nejvíce zasloužila Adélka Kozinová a Tereza Chládková. Část z vystavované expozice bude ještě zkrášlovat prostory ve školní družině. Fotografie zde. 

23. 9. 2017 DOPROVODNÝ PROGRAM. Obrovská, modrá taška se už nemohla dočkat, až opustí ŠD a vyrazí na výlet udělat dětem radost. Mnozí tuší, že taška ukrývá malou atletiku. Tak jako v minulých ročnících, tak i letos doprovázela Běh kolem Bítýšky. Sobotní obloha nezářila sluncem, počasí nebylo nejlepší, a tak patří pochvala všem přítomným běžcům. Startovních karet na procvičení malé atletiky jsme vydali 164. Nutno říci, že mnozí si celou sestavu s malou atletikou prošli ne jednou, ale i několikrát. Velké poděkování patří paní Novotné, paní Hájkové a paní Procházkové, které ochotně pomohly zajistit hladký průběh na stanovištích. Déšť zahnal malou atletiku zpět do modré tašky a ukončil příjemné sportovní setkání. Fotka pouze jedna, po kliknutí zde 🙂

22. 9. 2017 SEZNAMKA Září je pro mnoho dětí měsícem seznamování s novým prostředím a především s novými kamarády. Mnoho nového je i ve školní družině. Aby se zde cítily děti „jako doma“, je třeba se dobře seznámit, navázat vzájemné kontakty. A tak seznamte se, prosím. K zapamatování jmen nových kamarádů a vzájemnému poznávání jsme opět ve školní družině využili různé hry – Kdo jsem, kdo jsi?, Co mám rád?, Kdo nám chybí?, Vyvolávaná, Tleskaná, Setkání v rytmu a mnohé další. Během jednoho odpoledne jsme se určitě ještě všichni nepoznali, ale prožili jsme nová setkání a byla legrace. Za snahu si mnozí odnášeli v družinových sešitech první klíče poznávání. Fotografie zde.

15. 9. 2017 JÁ TĚ SLYŠÍM První celodružinová akce v letošním školním roce již svým názvem prozrazuje svůj hlavní cíl. Měli bychom se totiž naučit zbytečně se nepřekřikovat, nehlučet a také se vzájemně slyšet a umět si naslouchat. Využili jsme k tomu různé hry. Například Romeové si zkusili pomocí sluchu najít svou Julii. Naučili jsme se také hudebně pohybové hry, ve kterých jsme procvičili tělo a zkusili zkrotit svůj hlas. Udělali jsme i pokus s měřením decibelů při různých činnostech. Ještě se budeme muset hodně snažit, aby hladina hluku měla přiměřenou míru decibelů. Společně jsme si také vybarvili devět hradních věží, které budeme postupně odemykat a poznávat. Fotografie zde.

4. 9. 2017 Vítáme nový družinový rok 2017/2018. Příjemné prostředí školní družiny už čeká na nové i na „staré“ družinové děti. Co asi nového a zajímavého prožijeme v MODRÉ LAGUNĚ? Co asi vytvoříme v ateliéru U TŘÍ ZAJÍCŮ? Jaká překvapení a kolik kamarádů bude ve třídě POD PALMOU? Na tyto otázky si budeme postupně odpovídat při každodenní družinové činnosti, ale i při celodružinových akcích a také při pravidelném setkávání v zájmových kroužcích. Máme připravený celoroční vzdělávací program pro zájmové vzdělávání pod názvem: „Na Veveří devět věží, kdo nevěří ať tam …“ a tak na cestu se dejme a klíče poznávání získávejme. Buďte vítáni a plnou parou vpřed! Fotografie ze zahájení školního roku zde.