Akce školní družiny

DUBEN 2024

Na začátku měsíce jsme naši pozornost věnovali všem opeřencům. Ornitologové slaví svátek ptáků v terénu a my jsme na pozorování, poznávání a besedování využili různé možnosti. Také Světový den zdraví byl příležitostí zaměřit se v ŠD na podporu zdraví a pohody. Zdravotní hrozbou pro nás je i klimatická krize.  Měsíc duben nám ukázal tropické dny  a hned zase dny mrazivé. Krásné dny nás lákaly co nejvíce si užívat pobyt a pohyb venku. Nepříjemná zima nám zase poskytla dostatek času třeba na zlepšení výzdoby v odděleních nebo využití netradičních forem práce k připomenutí Mezinárodního dne kosmonautiky, Mezinárodního dne památek a sídel, Dne Země. Vznikaly krásné stavby ze stavebnice Kapla, naučili jsme se nové didaktické hry, jezdili jsme na měsíčních vozidlech, zkoušeli balanční dovednosti na velkých míčích. Závěr měsíce patřil Mezinárodnímu dnu tance – Měla babka, country tanec Zuzana, Labadan. Fotografie z měsíce dubna zde.

V pátek dne 26.4. 2024 se uskutečnil Slet čarodějnic a čarodějů. Setkání ve škole Čar a kouzel, kterou založil čaroděj Kryšpín Ruchus, jsme zahájili představením čarodějnického pedagogického sboru a žáků – mladých čarodějů. Po rozcvičení správné čarodějné obličejové mimiky bylo provedeno důležité měření nosů speciálním měřákem.  Následovalo zdokonalování obratnosti a zručnosti například v letu na koštěti pozpátku, hodu příšerek do doupěte, přenášení bradavic na lžičce, skládání čarovných obrázků. Zkouška odvahy spojená s ochutnávkou žrádelníčku přinesla několik překvapení nejen pro chuťové pohárky. Nechybělo občerstvení čarodějnickými prsty s mandlovými drápy a jako  hlavní chod byla připravena skvělá pochoutka – žabí stehýnka s krvavou příchutí. Závěrečný  zpěv oblíbené písně Pět ježibab a také divoký tanec v rytmu Saxany nás skvěle naladil k dalšímu čarodějnickému vzdělávání. Některé okamžiky si prohlédněte na následujících fotografiích. Fotografie ze sletu čarodějů a čarodějnic zde.

ČAROVNÉ BARVY ZEMĚ. Letos již 13. ročník malířské soutěže pro děti a mládež byl vyhlášen  pro pět věkových kategorií. Vzhledem k věku jsme se přihlásili do  II. kategorie, kde bylo zadáno téma  Pod zemí: Zvířata a jejich doupata. Nejdříve jsme hledali v encyklopediích a přírodovědných knihách, abychom zjistili co nejvíce informací o zvířatech, která si staví své pelíšky pod zemí. Z dětí, které se chtěly do soutěže zapojit,  byly vytvořeny tři kolektivy, které malovaly na třech malířských plátnech. Většina dětí ještě neměla s touto technikou zkušenost a poprvé vytvářela svá díla přírodními jíly a z přírodních materiálů bez použití syntetických a jiných barev a pojidel. Vznikla díla – Dva ledňáčci, Překvapení v jezevčí noře, Dvě lištičky. Nezbývá než popřát soutěžním obrázkům mnoho úspěchu v soutěži, která už dávno přesáhla hranice Jihomoravského kraje. Fotografie zde.

BŘEZEN 2024

Měsíc březen jsme zahájili dlouho očekávaným KARNEVALEM. Snaha a úsilí věnované přípravě se vyplatily a karneval měl úspěch. K MDŽ jsme vyráběli květiny z papírových ubrousků, rozkvetlý květináč, narcisky. U příležitosti Evropského dne mozku si někteří vyzkoušeli optické klamy a paměťové hry. Připojili jsme se k akci Ponožkový den. Nezapomněli jsme na první jarní den a jaro jsme přivítali na celodružinové akci – Vítání jara. V rámci celostátního projektu Srdce s láskou darované jsme předali paní Janě Váňové obraz Srdíčkový strom. Paní Váňová nám nečekaně poděkovala bábovkovou svačinkou. Naší pozornosti neunikl ani Den lesů, Světový den vody a Světový den štěstí,  ke kterým proběhly besedy a zábavně poznávací činnosti. Před velikonočními prázdninami jsme se rozloučili zábavnými hrami a hledáním stříbrňáků na zahradě. Fotografie z března zde.

Pátek 22. 3. 2024 vítání jara je starý lidový zvyk a také tradiční celodružinová akce. Ústředním prvkem je slaměná figura oblečená v ženských šatech, známá pod četnými jmény, jako například Morena, Morana, Mařena, Smrtka. V pátek, kdy jsme se v družině loučili se zimou a přivolávali jaro, slavila svůj Světový den VODA. To se stalo dobrou příležitostí si připomenout, jak důležité je neustále vodu ochraňovat. Naše dvě Moreny tak vyměnily svůj šat a vznikaly z různých kusů starého pečiva. Aby nám šlo tvoření dobře od ruky, zazpívali jsme si několik lidových písniček. Píseň  Travička zelená jsme zpívali s doprovodem flétny, na kterou hrál Jonáš.  Moreny jsme hodili z mostu do řeky Svratky a dívali se, jak plují po vodě. Za malou chvíli se o naše eko Moreny začali velice zajímat kačeny. Jarní počasí jsme se snažili přivolat i  výrobou papírových sluníček a malováním sluníček na chodník. Byla žlutá a krásná. Po návratu k družině jsme si zahráli staré dětské hry a zasoutěžili si ve štafetách. Na závěr nechybělo pod vedením Nely a Ádi společné tancování. Podívejte se na fotografie z akce.

SRDCE S LÁSKOU DAROVANÉ.Správně vidíme srdcem. Co je důležité, je očím neviditelné,“ říká liška ve slavné pohádce Antoina de Saint-Exupéryho. S radostí jsme se zapojili do již 10. ročníku celostátního projektu Srdce s láskou darované. Tentokrát jsme do soutěže vytvořili objímající srdíčkový strom. Nejdříve jsme velké plátno přebarvili modrou barvou. Milanka  – žákyně druhé třídy, podle vlastního návrhu předkreslila na plátno strom, který jsme vyplňovali srdíčky. Srdíčka jsme si předem připravili mramorovací technikou. Tento soutěžní obraz s názvem „Srdíčkový strom pro andělskou babičku“  jsme předali paní Janě Váňové za všechno co dělá pro lidi a přírodu. Fotografie Srdce s láskou darované 2024 zde.

LEGO KROUŽEK. I v lego kroužku si stavitelé vyzkoušeli tvoření inspirované karnevalem. Úkol, postavit klauna, zněl  docela jednoduše, ale pro některé se stal těžkým oříškem. Někteří naopak s jeho tvorbou neměli nejmenší problém. Pod rukama stavitelů se postupně rodili rozliční, zajímaví a krásní klauni. Na některé z nich  se podívejte na připojených fotografiích. Fotografie Lego II. pololetí, Klauni 2024 zde.

ÚNOR 2024

I když byl přestupný rok a únor o jeden den delší, ve  školní družině nám utekl hodně rychle. Po jarních prázdninách jsme nejvíce času věnovali přípravě karnevalu. Kreslili jsme a malovali nejrůznější klauny, chystali taneční vystoupení s padákem, opakovali veselé písničky, chystali tvořivé dílničky. Protože termín masopustního průvodu vyšel na termín prázdnin, tak jsme si o zvycích a tradicích spojených s masopustem pouze povídali. Zvládli jsme výrobu valentýnek. Nezapomněli jsme na mezinárodní den mateřského jazyka. Krásný český jazyk jsme oslavili například hrou Řečník, Kufr, souboj slov, jazykolamy. Nechyběly vycházky, pobyt a pohyb venku. Někteří také navštívili  nová kůzlátka v ohradě na Babkách. Fotografie únor 2023/24 zde.

LEDEN 2024

Po návratu z vánočních prázdnin jsme si hodně povídali o tom, jak jsme prázdniny prožili a jaké dárky jsme dostali. Při vycházkách na tradiční místa jsme si  zašli i na prohlídku nového hřiště na sídlišti Na Bítýškách (až bude teplo, tak to tady bude prima). Přes velkou nemocnost jak dětí, tak i paní vychovatelek nezapomínáme na tvoření (sněhuláci, polární lišky z ruliček), malování (strom s ptáčky), na hry (Kimovky, Co je to?, Malované hádanky, Ovocný kompot …). Ve skupinové práci na téma „kamarádství“ jsme mimo jiné vytvořili velikou síť vztahů „Pavučinu“ z jednoho klubíčka a sdělili si, co máme na druhém rádi. Také jsme věnovali čas projektu Afrika ( zvířata v Africe, zaklínač deště, africké bubnování …). Fotografie leden 2023/24 zde.

KROUŽEK KERAMIKA I. pololetí 2023/24. O keramice je známo, že je výborným pomocníkem na procvičení jemné motoriky, koordinaci ruky a oka, představivosti a kreativity. Krásné tvoření z keramické hlíny a následné barvení glazurami je vždy velký zážitek a také někdy velké překvapení pro samotného autora. Za první pololetí jsme v kroužku vytvořili plno krásných výtvorů, které se snad líbily a hlavně udělaly radost. Fotografie Keramika I. pololetí 2023/24 zde.

Pátek 5. 1. 2024 TŘI KRÁLOVÉ. Jako každý rok i letos jsme vinšovali na městském úřadě ve Veverské Bítýšce panu starostovi a zaměstnancům úřadu štěstí, zdraví, dlouhá léta a popřáli do Nového roku. Nezapomněli jsme ani na paní ředitelku a zástupkyni naší školy. Tříkrálová píseň a naše koledování se krásně rozléhalo po chodbách školy. Podívejte se na fotografie a věřte, že i Vám posíláme ze školní družiny do roku 2024 hlavně hodně zdraví, štěstí a radosti. Fotografie Tři králové 2024 zde.

PROSINEC 2023

První prosincové dny jsme se věnovali vyrábění dekorací a dárečků do stánku na již tradiční Předvánoční zastavení. Děti vyráběly háčkované stromečky, skřítky z baněk, anděle, mýdla, šumivé bomby do koupele …. a spoustu jiných dárků. A pak už to frčelo: svátek sv. Barbory – natrhat větvičky do vázy, Mikuláš – malování obrázků a básničky, sv. Lucie – vymetání polic s hračkami, úklid hraček, a už tu byl adventní čas.

V jednotlivých odděleních děti během adventu tvořily další vánoční výrobky – zvonečky z obalů na vejce, adventní kalendáře, lampiónky a vánoční přání pro své blízké. Okna jsme si vyzdobili vystřihovanými vločkami.

Při vycházce na Babky a kolem řeky jsme si ještě stihli parádně užít posledního sněhu.

V posledním týdnu před Vánocemi děti vyrobily přání pro seniory, které pak vlastnoručně roznosily do schránek a zkusily si, jaké to je, být listonošem.

Připomněli jsme si vánoční zvyky, rozkrojili jsme jablko a radovali se nad hvězdou uvnitř, házeli střevícem neboli přezůvkou ve dveřích a zjistili, kdo se vydá do světa. Vzpomněli jsme, proč se dává šupinka pod talíř a proč se zavěšuje jmelí v pokoji. Zazpívali jsme si společně vánoční koledy.

Pro velký zájem rodičů jsme otevřeli obchůdek u vstupu do školní družiny a doprodávali výrobky, které se neprodaly během Předvánočního zastavení. Tentokrát si děti vyzkoušely, jaké to je, být prodavačem.

Prosinec byl tak naplněný družinovými činnostmi, že velké těšení na Ježíška a na vánoční prázdniny uteklo jak voda v potoce a Vánoce tu byly co by dup.

Všem přejeme v novém roce 2024 hodně zdraví a radosti. Fotografie ŠD prosinec zde.

LEGO KROUŽEK I. pololetí 2023/2024

Lego stavebnice jsou mnohem více než jen hračkou. Jsou nástrojem pro osobní a intelektuální rozvoj. Lego je úžasná věc, která nám dovolí  nahlédnout pod pokličku vědy a techniky. V lego kroužku si zlepšujeme motorické schopnosti a  rozvíjíme prostorové dovednosti. Tvořit z lega, to je radost plná fantazie a kreativního myšlení. Stavby často vyžadují velkou trpělivost i soustředění. V prvním pololetí jsme si užili mnoho radosti, nadšení a úsměvů při řešení různorodých projektů. Některá díla šikovných stavitelů si můžete prohlédnout na fotografiích. Fotografie z lego kroužku zde.

POHYBOVÉ HRY I. pololetí 2023/24

V kroužku pohybových her, se děti mohly zdokonalit v mnoha sportovních dovednostech – hod míčem, vybíjení, obratnost při opičí dráze. Důležitou součástí byla také spolupráce v týmu a učení se pravidlům fair play. Naučily se méně známé hry např. hoňku Ake akab, Rampouch, Na krále, Trefovanou, Dvanáct měsíčků, Safari, Římský vozík, Štafeta dvojic aj. Mezi nejoblíbenější hry i v tomto školním roce byly vybíjená Vracečka, hra Na pašeráky a policajty a Tarantule.

Všechny děti byly při závěrečné hodině oceněni sladkou odměnou za svou snahu a zlepšení se v pohybových aktivitách. Fotografie z pohybových her zde.

 

LISTOPAD 2023

Pátek 24. 11. 2023  Podzimní zamykání lesa. Proč jsme symbolicky zamykali les, poznáte hned z úryvku básničky: „Zamykám, zamykám les, na ticho teď budu dbát, aby všechno mohlo spát“.  I les si už zaslouží odpočinek po parném létě, kdy všechno rostlo, zelenalo se, dozrávalo … A nyní nastane období klidu. Chtěli  jsme se s lesem před zimou také rozloučit. Nejdříve jsme si o lesu a jeho obyvatelích povídali. Společně jsme vyzkoušeli rytmizaci padajícího deště, zahráli si na stromy, které přijímají svými kořeny vodu a vžili se do role léčitele stromů – datla. Mimo jiné jsme se také naučili  novou píseň „Na tý louce zelený”, ve které jsou slova postupně nahrazena ukazováním. Před 16 hod. přišli  rodiče a někomu i sourozenci a postupně jsme se vydávali na tajemnou a trošku strašidelnou cestu lesem. Cestou jsme plnili úkoly a na konci se podepsali na památeční listinu. Po návratu nás ještě na zahradě čekalo hledání pokladu, který hlídala obrovská svítící a chechtající se dýňová hlava. Pak už stačilo vzít si malou odměnu a za tmy jsme se loučili a odcházeli domů. Fotografie –  Podzimní zamykání lesa 2023 

ŘÍJEN 2023

ZHODNOCENÍ AKCE BĚH PRO PARAPLE A VELKÉ PODĚKOVÁNÍ

Vážení rodiče, byli jsme mile překvapeni, že díky Vaší podpoře byla v letošním roce vybraná rekordní částka 10 050 Kč.

Tato částka bude rozdělena a děti ze ŠD tak podpoří:

Centrum Paraple 2 023 Kč

ParaCentrum Fenix 2 000 Kč

Projekt Světluška 2 000 Kč

Nadační fond Děti dětem 2 000 Kč

Zdravotní klaun  2 000 Kč

Tímto chceme znovu poděkovat. Vážíme si Vaší pomoci, oceňujeme to, že jste nezůstali lhostejní  a  přispěli jste na tuto dobročinnou akci. DĚKUJEME.

ŘÍJEN 2023 Počasí nám stále přeje a tak převládají naše aktivity plné vycházek a pobytů venku. Ke hrám a zábavě na čerstvém vzduchu využíváme kouzlo podzimní přírody – listy, kaštany, ořechy, šípky, lesní domečky. Do výchovně vzdělávací práce jsme si pro zábavu i poučení vybrali  několik světových a mezinárodních dnů. Mezinárodní den seniorů – příprava  kulturních programů na setkání seniorů. Světový den úsměvu – soutěž o nejkrásnější a největší úsměv, kreslení smajlíků, komunikace úsměvem. Světový den pošty – historie a význam, psaní dopisů a pozdravů, znalost adresy. Světový den zraku – péče o zrak, oční vady, hraní her jako například: Poznej kdo jsem, Na jména, Tajný dirigent, Co je jiné. Překvapení nám připravily loňské asistentky, Monika a Áďa, které za námi přišli do družiny na návštěvu. Celý říjen byl hlavně poznamenán přípravou projektu Paraple. V závěru měsíce byl svátek  Halloween děsivý nejen ve škole, ale i v družině. Oddělením lítali netopýři a v šatně se ubytovali duchové. Fotografie  – Říjen 2023 zde.

PÁTEK 20. 10. 2023 PARAPLE. Benefičnímu běhu pro Paraple předcházelo výtvarné tvoření v jednotlivých odděleních. Různé techniky kreslení a malování nás vtáhly do říše kouzelných paraplíček, které jsme vytvářeli na podporu tělesně postižených lidí pohybujících se na vozíku – paraplegiků. V pátek odpoledne, než přišli rodiče i prarodiče,  jsme na zahradě vyzkoušeli různé pohybové dovednosti se ztíženými podmínkami. Nechyběl například skok v pytlích, chůze s berlemi, přesun za pomoci rukou a další, které si můžete prohlédnout na přiložených fotografiích.  Také jsme si vyzkoušeli jízdu na invalidních vozících, které nám zapůjčil  pan Odstrčil z ParaCENTRA Fenix Brno. Než jsme odstartovali samotný běh, podívali jsme se na Dračí vystoupení dětí, a pak už tři, dva, jedna, start a vybíhá vedoucí závodník s duhovým paraplíčkem a za ním další a další … Tato společná akce dětí a dospěláků se opravdu povedla. Děkujeme všem nejen za účast na této dobročinné akci, ale hlavně za finanční podporu. Fotografie zde.

PÁTEK  20.10. 2023 VYSTOUPENÍ NA SETKÁNÍ SENIORŮ. Město Veverská Bítýška připravilo pro seniory tradiční setkání, na kterém mimo dalších vystupujících (MŠ, ZUŠ) nechybělo tradičně ani naše vystoupení. Tentokrát jsme si připravili recitaci, zpívání a rytmické dupání a tleskání na téma velice oblíbené podzimní zábavy, a to – pouštění draků.  I když draci na vystoupení nelétali sálem, ale byly uvězněni lepící páskou na tyčkách, účinkující se vžili do rolí, jako by měli nejlepší vítr v zádech a stáli na vysokém kopci. Toto vystoupení zvládli na výbornou:  Vojta Bednář, Klaudie a Violka Tyrnerovi, Tereza Kolaříková, Nela Hudcová, Eva Odstrčilová, Adelaida Krásná, Monika Fitzová. Všem vystupujícím patří opět velká pochvala  a poděkování, že tak krásně reprezentovali naši školu na setkání starších spoluobčanů. Foto – video – Setkání seniorů říjen 2023

ÚTERÝ 3. 10. 2023 VYSTOUPENÍ PRO SENIORY. Pobavit, potěšit a rozptýlit seniory se snad podařilo našim dětem, které s velkým nadšením vystupovaly na jejich setkání v kulturním domě. Písničky, básničky a pohybové kreace na téma podobných  vlastností  lidí a zvířat  všechny příjemně pobavily. Vystoupení se naučili a přednesli: Klára Životská, Vendula Novotná, Tereza Kolaříková, Vojta Pořízka, Eva Odstrčilová, Jana Drbohlavová, Tomáš Léhar, Adelaida Krásná, Viola Tyrnerová.  Všem vystupujícím  patří velká pochvala. Foto – video – nejde prozatím nahrát, dodáme později 

 

ZÁŘÍ 2023

ZVLÁŠTNÍ PODĚKOVÁNÍ. Posíláme poděkování rodičům Gabriely Klusáčkové, paní Ivě a panu Daliborovi za milé pozvání a  za připravené bohaté občerstvení při celodružinové akci Hurá na hrad! Ještě jednou děkuje kolektiv účastníků. Děkujeme.

22. 9. 2023 HURÁ NA HRAD! Proběhla naše tradiční celodružinová akce, kdy pěkně po svých šlapeme na hrad Veveří a pak zase zpátky. Někteří, co nosí chytré hodinky, se nestačili divit, jak jim přibývá počet ušlých kroků. Po cestě jsme plnili úkoly, hlídali „ Škodíky“ a na Mečkově jsme se zastavili u Klusáčků, kam jsme byli pozváni na návštěvu s bohatým občerstvením. Jak pan Klusáček říkal: “ Ještě vás nebylo vidět, ale už vás bylo slyšet“,a tak se na tu bandu skoro 80 lidiček stačili včas připravit. Po krátké a velice příjemné zastávce jsme pokračovali v cestě až na hrad. Prozkoumali jsme nádvoří, hradby a věže. Seznámili jsme se s pověstí o založení hradu Veveří a také s příběhem o zlém správci a zazděné paní. Pak už jsme se všichni rozprchli, abychom splnili úkol a našli poklad. Hledání nám tentokrát netrvalo dlouho a sladká odměna z pokladu nás posilnila před cestou zpátky. Návrat jsme zvládli o trochu později, než jsme měli v plánu, rodiče u školy už netrpělivě čekali. Takže: Sláva nazdar výletu, dopadlo to dobře, a už se těšíme na další akci. Fotografie – Hurá na hrad 2023 zde.

ZÁŘÍ

Do školní družiny se přihlásilo 128 dětí, které jsou rozděleny v pěti odděleních. Začátek nového školního roku jsme věnovali hlavně seznamovacím hrám. Každý má své jméno, každé jméno je krásné a bude pěkné, až  dokážeme všechny oslovit jeho jménem. Zapamatovat si jména všech kamarádů není vůbec snadné. Také jsme prozkoumali družinové prostředí, hry, hračky, stavebnice. Učíme se, co kam patří, kde mají věci svá místa. Důležité je také osvojení si pravidel vzájemného soužití a chování – Rytířská pravidla, Zlaté pravidlo. V jedné písničce se zpívá: “ Září, září, na léto jde stáří, zlaté slunce září malátně a s únavou“ . Tato slova pro letošní září moc neplatila. Slunce často svítilo z plných sil a tak není divu, že jsme celé září  díky krásnému počasí prožili hlavně venku na zahradě, Kašparově louce, v lese a pod lesem na Babkách, u řeky Svratky, u Bílého potoka, na lanové pyramidě, na hřištích na Ostrůvku. Skáčeme, běháme, lezeme, hrajeme různé hry, honíme se za míčem, malujeme na chodník, trénujeme kopanou, zkoušíme malou atletiku. Fotografie zde.

 

 

 

Archiv akcí zde