Školní akce druhý stupeň

Prezentace středních škol

V pondělí 14. 11. 2022 se na naší základní škole opět po dvou letech konala prezentace středních škol. Ve víceúčelovém sále školy se sešli zástupci jednotlivých škol a představili žákům osmých a devátých ročníků a jejich rodičům, jaké obory studia nabízejí. Věříme, že celá akce přispěla ke snadnějšímu výběru jejich budoucího zaměření. Děkujeme všem zúčastněním a těšíme se opět za rok. Fotografie zde.

Anglické divadlo

V pátek 11. 11. 2022 se žáci 6., 7. a 8. tříd zúčastnili divadelních představení v anglickém jazyce. Na základě rozdílné jazykové úrovně našich žáků se hrála dvě, a to Fun Fair Mystery (pro 6. ročník) a The Decoding Mission (zvlášť pro 7. a 8. ročník). Interaktivní divadelní hry, které jsou postavené na dvou herečkách, jsou nejen nápadité, ale také naučné. Jsou vytvořeny za účelem zlepšení znalosti anglického jazyka zábavnou formou. Žáci měli také možnost se aktivně zapojit, například pátrali po zmizelé Kiki či pomáhali zachránit svět před napadením viru. Procvičili si nejen slovní zásobu, ale také přítomné a minulé časy, určování směru a byli nápomocni při řešení problémů. Doufáme, že se představení všem líbila a že si tuto akci zopakujeme zase v příštím školním roce. Fotografie z anglického divadla naleznete zde. 

Výstava Rudolfa II. a barokní Brno

Na začátku listopadu – 4. a 8. 11. 2022 se třídy 8. C pod vedením paní učitelky M. Svojanovské a 8. B s paní učitelkou H. Krejčovou vydaly do Brna, aby ochutnaly trošku té naší historie. První ochutnávka proběhla blízko brněnského výstaviště, v letohrádku Mitrovských. V krásném barokním interiéru naši osmáci navštívili výstavu věnovanou jednomu z nejznámějších habsburských panovníků na českém trůně – a to Rudolfu II. Výstavou žáky provedl „digitálně oživený“ Rudolf II. – seznámil návštěvníky z Bítýšky se svým mládím a cestou za vzděláním do Španělska, se svými unikátními sbírkami a také s alchymistickou laboratoří. Jakmile se osmáci nabažili rudolfínské doby, vypluli do exteriéru Brna za barokní ochutnávkou. Vyzkoušeli si aktivní výuku v terénu města Brna. Rozděleni do menších skupinek, vybaveni pracovními listy plnili úkoly, které se dotýkaly barokních skvostů této jihomoravské metropole. V centru našeho výzkumu byly – kašna Parnas a Dietrichsteinský palác na Zelném trhu a také morový sloup na náměstí Svobody. I přes chladné listopadové počasí se akce vydařila a ochutnávka splnila svůj cíl – naši osmáci se pomalu stávají znalci stavebních slohů. Fotografie z výstavy zde nebo klikni na fotku.

Exkurze v moštárně

Dne 24. 10. 2022 se třída 8. A a 8. C vydala do jablečných sadů v Holasicích, kde vlastníkem je rodina Jebáčků. V rámci exkurze žáci prvně sbírali jablka, poté se vydali do moštárny, kde se seznámili s nejrychlejším lisem dnešní doby a domů si odnesli výborný čerstvě vylisovaný mošt. Dozvěděli se spousty informací o sadbě, druzích, uskladnění a pěstování jablek jak u nás, tak i ve světě. Nejvíc je překvapila informace o tom, že po zasazení semínek z jednoho jablka, vyroste několik různých druhů jablek. Celou exkurzí nás provázelo sluníčko a teplé počasí. Fotografie z moštárny zde.

Výukový program v ZOO Brno

Třídy 7. A a 7. C se 14. a 19. 10. 2022 zúčastnily výukového programu Poznáváme obojživelníky a plazy v ZOO Brno. Zjistily, co mají obojživelníci a plazi společného a v čem se liší. Žáci si mohli prohlédnout vajíčko kajmánka, krunýř želvy, svlečenou kůži krajty, kostru žáby a hada. Obdivovali nakrmenou krajtu, baziliška nebo tropickou rosničku včelí. Dozvěděli se spoustu zajímavostí, např. proč hadi nemrkají nebo proč se nemusí bát zmije. Zpět do školy se vraceli spokojení a plní nových dojmů. Fotografie z výukového programu zde.

Výchovný koncert
 
Naši školu navštívila dne 12. 10. 2022 cimbálová kapela Réva ze Zlína, která žákům 1. – 7. ročníku zpestřila školní dopoledne. Koncert se konal ve víceúčelovém sále ZŠ a byl rozdělen na dvě části. První části se zúčastnili žáci 1. – 4. ročníku. Seznámili se s hudebními nástroji (cimbál, housle, klarinet a basa), zazpívali si lidové písně, soutěžili. Poslechli si píseň kapely Queen i skladbu B. Smetany Vltava. Druhou skupinu tvořili žáci 5. – 7. ročníku. Zpívali písně lidové, folkové (Či že ste husličky), muzikálové (Noc na Karlštejně, Asi do věží ), rockové (Imagine Dragons – Redioactive). Na závěr si obě skupiny i zatančily na píseň Když nemůžeš, přidej víc od skupiny Mirai. Koncert se dětem líbil. Fotografie z koncertu najde zde.
 
Výukový program ETOLOGIE
 
V září se postupně všechny 8. třídy vydaly do brněnské ZOO na výukový program ETOLOGIE. Žáci se seznámili se základními způsoby chování živočichů (potravní, komfortní, ochranné a obranné, reprodukční, sociální chování a různé způsoby komunikace). Program byl doplněn vysvětlujícími obrázky, fotografiemi a videonahrávkami ze života zvířat a jejich zkoumání v přirozeném prostředí. Součástí programu byla i zajímavá komentovaná prohlídka areálu, kde si žáci postupně vyzkoušeli práci etologů pozorováním alpak, žiraf a vlků. Nejzajímavější částí programu bylo blízké setkání s Arou araraunou – asi 20letým krotkým papouškem odchovaným pracovníky ZOO. Exkurze po zoologické zahradě plně doplnila povinnou výuku, ale nenahraditelným způsobem – s exotickými zvířaty naživo. Více ve fotogalerii zde.