Světelná chemie

V pondělí 21. 11. 2022 se třída 9. B se rozjela za vzděláváním mimo budovu školy. Ve Vida Science byl pro ně připraven zajímavý program na téma SVĚTELNÁ CHEMIE, která propojila poznatky učiva elektřiny z fyziky s chemickými pokusy. Žáci si sami vyzkoušeli a na vlastní oči viděli různé chemické procesy, díky čemuž lépe pochopili vzájemné souvislosti přeměny chemické energie na světelnou. Využili jsme několik chem. látek  např. aescin, tonik, barvy zvýrazňovačů a pomocí speciální UV baterky jsme si ukázali co znamená excitovaný stav elektronů. Kromě chemiluminiscence se dozvěděli mnohé informace i o světélkování určitých živých organismů. Vyzkoušeli si i fluorescenci na speciální destičce, přis níž malovali světlem. Pobyt v centru jsme propojili se učivem zdrojů energie, k čemuž jsme potřebovali určité exponáty na ploše areálu. Žáci měli připravené úkoly u konkrétních exponátů, které museli podle mapy areálu vyhledat. Vyzkoušeli si IR záření pomocí termokamery, Chladící stroj, přílivovou elektrárnu aj. Nadšení žáků potvrdilo, že změna formy výuky z teoretické na praktickou je pro ně velmi přínosná. Fotografie zde nebo klikni na fotku.