Školní akce první stupeň – 2017/2018

Ve dnech 11. 6. – 13. 6. 2018 navštívili žáci všech ročníků Festival RE:PUBLIKA na brněnském výstavišti. V rámci připomínky stoletého výročí samostatnosti Československa se mohli seznámit se vším, co Česko se Slovenskem během uplynulých sta let zažilo. Hned po vstupu na výstaviště přenesl areál žáky do minulosti. Na každém kroku se potkávali se slavnými literárními, vědeckými a uměleckými osobnostmi a jejich příběhy. Dále měli možnost prozkoumat převratné historické momenty, slavná vítězství, užitečné vynálezy či umělecká díla. Nejvíce zážitků si však žáci odnesli ze sportovního a relaxačního areálu. Zde si vyzkoušeli různé disciplíny a zároveň nahlédli do posledních sta let vývoje jednotlivých sportů. Za aktivní účast na dílčích stanovištích je čekaly lákavé odměny. Festival se všem žákům líbil. Fotografie zde.

Žáci 2. tříd jeli 6. 6. 2018 na školní výlet do Lednice. Nejdříve si prohlédli zámek. Po svačině v parku navštívíli skleník plný cizokrajných rostlin. Následovala plavba lodí k Minaretu. Po vyšlapání 302 schodů se z výšky 60 m pokochali výhledem na celý lednický areál. Procházkou pečlivě udržovaným parkem se vrátili do města, kde měli chvíli volna. Vyšlo pěkné počasí a výlet se všem dětem líbil. Fotografie z výletu si prohlédněte kliknutím sem.

Ve středu 30. 5. 2018 obě třetí třídy jely na výlet do Lednice. Ráno jsme vyjížděli při zatažené obloze. První akce byla projížďka lodí po řece Dyji k Janohradu s přednáškou kapitána o zvířatech a rostlinách kolem řeky. Spatřili jsme volavky i kvakoše nočního. Všichni velice dobře poslouchali, protože při bonbonovém testu znali všechny odpovědi. Po připlutí k Janohradu jsme se rozdělili na dvě skupiny a prosřídali jsme se na prohlídce umělé zříceniny, kterou si Lichtenštejnové nechali postavit jako romantickou rytířskou pevnost určenou k oslavě lovu. Po prohlídce jsme pěšky došli zpět k zámku. Během cesty děti pozorovaly různé ptáky a zvláštní stromy se zajímavými plody. Při příchodu k přístavišti začalo velmi silně pršet a cestou kolem zámku z chrličů pod střechou proudila voda. I když na závěr pršelo, celý výlet se nám vydařil. Fotografie zde, nebo kliknutím na výletníky.

Dne 31. 5. 2018 se konal každoroční Olympijský den na naší ZŠ. Za krásného slunného počasí zazněla olympijská hymna a byl zapálen tradiční olympijský oheň. Všechny třídy si, jako každý rok, vlastnoručně vyrobily své dresy, jejichž kvalita byla na závěr patřičně ohodnocena odbornou porotou a byla vyhlášena vítězná třída, která měla dresy nejhezčí. Letos se nejvíce líbily dresy třídy 3. B a 7. A. Soutěžilo se v duchu „fair play“ pod přísným dohledem rozhodčích. O tuto důležitou funkci se postarali naši deváťáci. Pro všechny soutěžící bylo připraveno osm disciplín. Soutěžilo se v běhu na 60 m, člunkovém běhu – kutálení a driblink s míčem, trojskoku z místa, štafetě, skoku přes švihadlo, vybíjené, malé kopané a nechyběl ani vytrvalostní běh. Všichni závodníci se snažili dosáhnout co nejlepších výsledků a vybojovat tak nejvyšší počet bodů pro svoji třídu. Letošními olympijskými vítězi naší školy se stala třída 1. A na prvním stupni a třída 7. A na druhém stupni. Po celkovém vyhodnocení soutěží a vyhlášení nejlepších sportovců ve třídách zazpívaly žákyně pátého ročníku, společně s paní učitelkou Mühlpachrovou, písničku Vláček (hudba a text: Zdeněk Vorlíček) o bývalé železniční trati, která vedla z Veverské Bítýšky do Kuřimi. A co by to bylo za Olympijský den bez ukázky sportu, ze kterého má naše Česká republika dokonce zlatou olympijskou medaili z OH v Riu de Janeiru, tedy judu? O tuto parádní podívanou se postaral náš žák devátého ročníku a trojnásobný mistr republiky v žákovské kategorii Tomáš Wladsberger se svým sparingpartnerem z klubu SKKP Brno. Častý  potlesk diváků vyjadřoval obdiv nad mrštností a šikovností obou judistů. Po celou dobu závodů panovala na hřišti výborná nálada a všichni zúčastnění si Olympijský den užili. Fotografie z OD zde.

Dne 29. 5. 2018 se třídy 4. A a 4. B zúčastnily školního výletu. Žáci si prohlédli 1. patro zámku Rájec Jestřebí, prošli 890 m dlouhou trasu Sloupskošošůvskými jeskyněmi a na závěr navštívili pštrosí farmu v Doubravici nad Svitavou, kde si mohli prohlédnou čerstvě vylíhnutá pštrosí mláďata. Výlet se vydařil. Fotografie z výletu zde.

V úterý 29. 5. 2018 podnikly třídy 1. A a 1. B společný školní výlet na zámek Milotice u Hodonína.
Po skoro dvouhodinové cestě jsme se pokochali barokní perlou jihovýchodní Moravy, i přilehlou zámeckou zahradou a místními krasavci, pávy. Ti, byli zcela mírumilovní a neváhali potvrdit svou přítomnost nejen svými typickými hlasy, ale i svou zvědavostí, co nám maminky přichystaly ke svačině. V 11 hodin si pro nás přišly hradní dámy, aby nás v kostymérně převlékly do nádherných kostýmů princezen a princů a nachystaly nás na atraktivní kostýmovanou prohlídku komnat. Po té se nás ujala sama hraběnka Marie Kateřina Kristýna, aby nás zasvětila do života a chodu celého zámku. Děti jí kladly nespočet zvídavých otázek a ona na všechny trpělivě odpovídala. Také nás poučila o dvorní etiketě, naučila nás pukrle, děvčata si s ní zatančila dvorní tanec a kluci si zase zkusili zašermovat jako opravdoví rytíři. Takto jsme se obě třídy prostřídaly. Nakonec byl nezbytností nákup suvenýrů, zmrzliny a jiných životně důležitých věcí. Zpáteční cesta rychle uběhla a doufejme, že něco z pravidel chování a dvorské etikety si děti
ponechají i do doby současné. Fotografie zde.

21. 5. 2018 na naši školu zavítal již podruhé v tomto školním roce Bovýsek – maskot projektu Ovoce a zelenina do škol. Pro žáky měl nachystané úkoly. Po splnění úkolů každý obdržel malý dárek – pytlík se sladkými hrozinkami. Fotografie zde.

23. 5. 2017 jsme absolvovali výukový program Rozmarýnku v oboře Holedná. Hned na začátku naší výpravy si nás přišlo pěkně zblízka prohlédnout a náležitě očichat několik daňků. Někteří z nás si přinesli staré pečivo a mrkev, a tak jsme si užili krmení divokých prasat. I roztomilým pruhovaným selátkům se podařilo nějakou dobrotu ukořistit. Paní lektorky si nás rozdělily na vlky, lišky a rysy a pak už jsme se vypravili různými směry oborou. Hráli jsme např. hru Na rozkladače, hledali jsme důkazy pobytu živočichů, schovávali jsme a následně zase hledali vajíčka, mohli jsme si zblízka prohlédnout, osahat a potěžkat hladkou dančí lopatku a vařečku a také roh z berana. Celé dopoledne v lese nám rychle uteklo, učili jsme se hrou a velmi zábavně. Kéž se příště v lese chováme tiše a pozorně! Fotografie z obory zde.

V pátek 18. 5. 2018 k nám zavítaly dvě studentky zubního lékařství MU. Dětem, které si přinesly vlastní zubní kartáček, poradily, jak správně na to. Po počáteční prezentaci, kdy nám řekly něco o stavbě zubu, péčí o ně, počtu, a dalších náležitostech, po té ukázaly správné čištění zoubků pomocí obřího kartáčku a přinesené makety čelisti. Potom individuálně obcházely děti a dávaly cenné rady, pro odstranění či aspoň zlepšení špatných návyků. Hodinka rychle utekla a my si odnesli dobré rady do budoucna. Fotografie z dentální hygieny zde.

Žáci 2. A třídy dne 10. 5. 2018 připravili maminkám ke Dni matek pěkný dárek. Ve výtvarné dílně ŠD malovali jeden obrázek na sklo dle vlastní fantazie. Druhý obrázek tvořili roztavením voskovek na papír. Oba obrázky dali do rámečků. V pracovních činnostech ještě vyrobili přání. Oba obrázky a přání darovali maminkám. Jistě měly radost. Fotografie zde.

V pátek 4. 5. 2018 žáci 3. A navštívili výtvarnou dílnu ve školní družině a pod odborným vedením paní Hemalové vyrobili krásné dva obrázky pro maminky na Den matek. První obrázek byl udělán zjednodušenou technikou malby na sklo a druhý technikou enkaustiky, opět zjednodušeně pro děti – pozvolné rozpuštění voskovek na speciální žehličce a rozetření na papíře, což udělá nádherné barevné tvary a každý má svůj speciální obrázek. Dětem se tvoření moc líbilo a doufám, že svým dílkem maminky potěšily. Fotografie zde.

18. 5. 2018 naše třída navštívila výtvarnou dílnu podruhé. Blíží se olympijský den a trička jsou již malá. Celá třída vymýšlela co na nová trička namalovat. Vyhráli to Lauřini smajlíci a tak už je všichni máme namalované. Práce to nebyla jednoduchá, nejdříve se muselo nastříkat přes talíř pozadí a potom se vzájemnou pomocí podle šablony nakreslit černým fixem na textil smajlíka a žlutou barvou vybarvit. Na závěr si každý smajlíkovi dokreslil oči a tak má opět každý svého. Trička se vydařila a uvidíme, jak se budou líbit porotě na olympijském dnu. Děkujeme paní Hemalové za přípravu a pomoc při tvoření. Fotografie zde.

17. 5. 2018 si mohli žáci III. A a III. B přinést do školy svého domácího mazlíčka nebo aspoň jeho fotografii. Z poutavého vyprávění pečovatelů jsme se dověděli mnoho zajímavého o životě šneka afrického, různých druhů hlemýžďů, morčat, akvarijních rybiček, králíků, želvy, užovky červené, koček, psů, osmáků degu a dalších. Přestávky jsme strávili pozorováním, hlazením, vyměňováním čerstvé vody nebo foukáním brčkem do sklenice rybičkám a také vzájemnou návštěvou v obou třídách. Učení se zvířátky nás moc bavilo. Fotografie zde.

Ve středu 16. 5. 2018 navštívily třídy 1. A a 1. B divadelní představení Jája a Pája v divadle Radost v Brně. Divadelní zpracování animovaného seriálu mělo u dětského publika úspěch. Nesmrtelný děda Lebeda se svými vnuky Jájou a Pájou a nepřejícným sousedem Krkovičkou nás nenechaly na pochybách, že toto představení se bude hrát ještě dlouhou dobu. Příběh doplnili dva zpívající hasiči, papoušek, sousedka Mráčková a v neposlední řadě paličatá koza a další. Děti měly po půl hodince přestávku, kdy se mohly nasvačit a oddechnout si. Toto divadlo nese svůj název oprávněně, vyvolává v posluchačích jen Radost. Fotografie z divadla zde.

V dubnu proběhla na naší škole již podruhé v tomto školním roce soutěž tříd ve sběru papíru. Na prvním stupni opět zvítězila třída IV. A. Za odměnu se žáci vítězné třídy vypravili 26. 4. 2018 do Rosic na vystoupení oblíbené taneční skupiny Mighty Shake. Všichni si vystoupení tanečníků a tanečnic moc užili. A protože ještě zůstala peněžní odměna za podzimní sběr papíru, vydali se po návratu do Veverské Bítýšky do místní cukrárny na kopečkovou zmrzlinu. Všem sběračům starého papíru patří velká pochvala – šetří naše lesy! Fotografie z odměny zde.

Vnbsp;týdnu od 23. do 27. 4. 2018 probíhá ve škole setkání žáků 4. – 6. ročníku s panem včelařem, který s sebou přivezl z Kuřimi spoustu zajímavostí o životě včel, o jejich užitečnosti pro přírodu a také přinesl jeden prosklený úl, abychom na vlastní oči viděli, jak včely žijí a pilně pracují. Na fotodokumentaci a videu nám byl vysvětlen rozdíl v dělbě práce včel, dostatečně jsme se poučili o životním cyklu matky, dělnice i trubce a dostali jsme odpovědi na všetečné otázky, např. jak dlouho žije včela, k čemu jsou dobří trubci, zda v zimě včely spí, jestli mohou onemocnět, co je to rojení a mnoho dalších. Na závěr si děti vyzkoušely nezbytné pomůcky pro včelaře a odnesly si drobný upomínkový předmět. Fotografie zde.

Při příležitosti Dne Země, který jsme si letos ve škole připomněli již v pátek 20. 4. 2018, se uskutečnil jarní sběr papíru. Třídy se zapojily s enormním nadšením, protože se nám podařilo naplnit 4 obrovské kontejnery. Ty byly za přispění statných a šikovných deváťáků během dopoledne plné novin, letáků, kartonů, knih a krabic. Protože je použitý papír značně objemný, snažili jsme se vyplnit každé místečko v kontejneru, aby nezůstal ani jeden papírek nazmar. Soutěž tříd měla své jednoznačné vítěze – na 1. stupni byla nejaktivnější třída 4. A, která za odměnu pojede na vystoupení taneční skupiny Mighty Shake. Na druhém stupni pokořila starší žáky třída 6. B, jež si svou aktivitou vysloužila návštěvu Českého rozhlasu. Děkujeme všem, kteří se do akce zapojili. Získali tak cennou zkušenost, že chovat se odpovědně k přírodě se vyplatí!

Jako každý rok se naše škola přidala 20. 4. 2018mezinárodnímu Dni Země, který se za poslední roky stal jedním z největších svátků, který slaví lidé společně na celé planetě bez ohledu na původ, víru či národnost. Letošní rok se naše škola rozhodla oslavit tento den věnovaný Zemi tak, že si na vlastní kůži uvědomíme krásu naší planety, že jsme její nedílnou součástí, že je potřeba žít v souladu s přírodou, ne proti ní…Každý ročník tak na dané téma (př. les, voda, rybník, maloplošné chráněné území v okolí školy, recyklace a třídění odpadů, ohrožené druhy zvířat na planetě Zemi, problematika dopravy ve Veverské Bítýšce, jaro v přírodě, …) pomocí jednotlivých stanovišť upevnil a rozšířil znalosti o přírodě, uvědomil si sílu a vliv lidské činnosti na přírodní základ planety Země. I díky pěknému počasí se tento den vydařil. Na závěr jsme přírodě v okolí Veverské Bítýšky pomohli také tím, že jsme opět po roce některá místa uklidili. Den Země by měl být okamžikem, kdy si máme připomenout to, že patříme této Zemi, ne ona nám… Fotografie zde.

Ve středu 18. 4. 2018 se naši páťáci vydali do planetária. Navštívili tu program „Země v pohybu“, při kterém si zopakovali to, co se učili v hodinách přírodopisu – proč se střídá den s nocí nebo čtvero ročních období. Navíc se dozvěděli i nové zajímavé informace, například proč je naše Zeměkoule jediná známá planeta vhodná pro život. Dále žáci zhlédli animace nejznámějších souhvězdí jarní oblohy. Nakonec se děti ještě rozeběhly po venkovním planetárním hřišti, kde si vyzkoušely různé atrakce. Celý program se všem moc líbil. Fotografie zde.

Dne 9. 4. 2018 proběhly na naší škole dvě důležité události – zápis dětí do první třídy a Den otevřených dveří. Budoucí prvňáčci přišli za doprovodu rodičů poprvé do naší školní budovy. Vyzkoušeli si znalost i barev a geometrických tvarů, orientaci na obrázku, správnou výslovnost a počítání do deseti. Pochlubili se připravenou básničkou nebo písničkou. Nakonec získali pamětní list a mohli si vybrat dárky, které jim připravili žáci z pátých, šestých tříd a také děti ze školní družiny. Mezi dárky nechybělo ani malé Lego. Na všechny děti a jejich rodiče se opět těšíme 23. května, kdy proběhnou „Dílničky pro budoucí prvňáčky“ a informativní schůzka rodičů budoucích prvňáčků. Zároveň se zápisem dětí do prvních tříd se uskutečnil Den otevřených dveří. Všichni zájemci si mohliprojít za doprovodu žáků osmého a devátého ročníku celou budovu školy. Mimo jiné mohli nahlédnout do učebny cizích jazyků, chemie, informatiky, školní jídelny či víceúčelového sálu. V učebně chemie si mnozí vyzkoušeli jednoduché chemické pokusy, v učebně přírodopisu zase práci s mikroskopem a prohlédli si přírodniny, se kterými se pracuje v hodinách přírodopisu. V další třídě si mohli otestovat své znalosti ze zeměpisu. Návštěvníci byli spokojeni a Den otevřených dveří se vydařil. Tak za rok na shledanou! Fotografie si prohlédněte zde.

V úterý dne 3. 4. 2018 nás navštívil šéfkuchař pan Zbyněk Diatka, aby s kuchařkami naší školy již podruhé uvařil jednu ze svých dobrot. Tentokrát jsme ochutnali cizrnovou polévku s rajčaty a bazalkou, halušky strapačky se zelím a uzeným masem a jako sladkou tečku na závěr jsme měli čokoládové řezy s kousky čokolády a citronovoupolevou. Pane šéfkuchaři, děkujeme a těšíme se na Vaši další návštěvu!! Fotografie z vaření zde.

Ve dnech 2. 3. a 23. 3. 2018 se děti v rámci prvouky a tématu úrazy a nemoci seznámily s technikou obvazování. Přišla k nám do třídy paní asistentka Lada Švandová a ukázala dětem jak obvazovat případné obraženiny, či lehčí úrazy. Po živé besedě v kruhu jsme přistoupili k samotné praxi. Po výběru figuranta a názorné ukázce pak měly děti možnost obvazovat se navzájem se sousedem. Naučily se tak rozbíhavý a sbíhavý obvaz kolene, loktu či paty, dále obvaz prstů a nakonec nejtěžší obvaz hlavy, tzv. Hippokratovu čepičku. Děti se nadšeně obvazovaly, jen doufejme, že toto obvazování zůstane jen na teoretické rovině. Foto zde.

V pondělí 19. 3. 2018 žáci druhých a třetích tříd navštívili v brněnském planetáriu program Robinsonka. Součástí představení byla stručná procházka sluneční soustavou a také prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.V programu o Robinsonce spolu s hlavní hrdinkou Sárou prožily děti jedinečné dobrodružství z roku 2134. Sára přistála v měsíčním modulu na měsíci nedaleko Hadleyho brázdy, kde přistálo před více než 100 lety APOLLO 15. Sára se dostane na starou měsíční základnu, kde jí pomůže se zprovozněním robůtek LABY. Celý plán na záchranu pokazí zvědavý nákladní robot H-Ugo. Stará základna je zničená a Sáře se podaří s robůtkem LABY uniknout a dočká se rychlé záchrany kosmickou lodí, v níž přiletí tatínek. Program se dětem moc líbil. Užily si také focení s mimozemšťany a prohlídku interaktivního parku. Fotografie zde.

V pátek 16. 3. 2018 se vydaly čtvrté třídy do divadla Radost v Brně. Všichni se těšili na divadelní představení Pipi Dlouhá punčocha, které herci nastudovali podle knihy známé spisovatelky Astrid Lindgrenové. Veselý příběh malé uličnice se všem velmi líbil. Během představení zazněly také pěkné rytmické písničky. Něco málo o představení si můžete přečíst na stránkách divadla a naše návštěvníky divadla zase zde.

Ve středu 14. 3. 2018 navštívili žáci II. A a II. B představení Mach a Šebestová v divadle Radost. Humorné představení se všem dětem moc líbilo. O představení si můžete přečíst a krátké video z něj si můžete pustit, na stránkách divadla, kliknutím zde a naše fotografie kliknutím sem.

V úterý 6. 3. 2018 navštívili žáci 3. A a 3. B knihovnu ve Veverské Bítýšce. Pravidelní čtenáři zde mohli vrátit přečtené knihy a nové si vypůjčit. Mezi knihami se nám všem líbilo. Odnášeli jsme si nejen zajímavé tituly, ale i pohodový pocit z příjemně prožité hodiny. Fotografie z knihovny zde.

V pátek 16. 2. 2018 navštívila třída 5.A výukový program v centru Rozmarýnek. Název ,,PŘÍPAD DOKTOR SACHARIN“ prozrazoval, že se program hravou formou zabýval různými sladidly a jejich působením na člověka. Žáci se zde nejprve stali detektivy pátrajícími po tajných ingrediencích, které zákeřný doktor Sacharin používal k oslabení dětí i  dospělých. Dále prozkoumávali složení běžných sladkostí a seznámili se s důsledky nadměrné konzumace cukru na lidský organismus. V zasněžené zahradě formou stimulační hry podstoupili testování účinků energetických nápojů. Nakonec si zahráli na kuchaře a ve cvičné kuchyni si připravili zdravé palačinky, které si posléze s chutí snědli. Na památku obdrželi recept na jejich přípravu. Během přestávek měli žáci možnost seznámit se s gekončíky a s dalšími plazy, kteří Rozmarýnek trvale obývají. Všem žákům se celý program moc líbil a už se těší na další návštěvu. Fotografie zde.

Žáci 2. A a 2. B navštívili dne 19. 2. 2018 ekologické sdružení Rozmarýnek v Brně. Program se nazýval Čarodějné býlí. Žáci byli rozděleni do 3 skupin. V každé skupině plnili různé úkoly. V první části poznávali bylinky nejen z obrázků, ale také podle čichu. Ochutnali čaj z mateřídoušky. V druhé skupině si vyrobili měsíčkovou mast, kterou si odnesli domů i s receptem. V poslední části si prohlédli zimní zahradu, která se nachází v areálu. Zahráli si různé hry a učili se, která bylinka pomáhá na jakou nemoc. Dětem se program velice líbil. Fotografie k prohlédnutí zde.

Ve čtvrtek 15. 2. 2018 navštívili žáci čtvrtých tříd ekologické centrum Rozmarýnek v Jundrově. Byl pro ně připraven výukový program 3D Brouci, všude kam se podíváš. Žáci pracovali ve skupinkách. Zjišťovali hlavní znaky brouků, rozpoznávali brouky od ostatního hmyzu. Měli k dispozici různé obrázky, mrtvé i živé exponáty. Dozvěděli se mnoho zajímavého ze života brouků. Nakonec zhlédli krátký 3D film o broucích a vyrobili si z papíru vlastního brouka. Všichni odcházeli z Rozmarýnku spokojeni. Fotografie z Rozmarýnku zde.

Díky tomu, že žáci 5. B třídy vyhráli soutěž v účasti na každoročním školním projektu „Vítání Zimy“, mohli si první únorový den užít na kluzišti v Tišnově, které bylo pronajato pouze pro naše šikovné páťáky. Někteří žáci byli již zkušení bruslaři a na ledě provozovali přímo nevšední kousky. Ti, co na bruslích stáli poprvé, se základy bruslení učili. Během pobytu na ledě si žáci zkoušeli např. přešlapování, brzdění, jízdu pozpátku, jízdu ve dvojicích, zkoušeli citrónky a zazávodili si i ve štafetě družstev. Bohužel nám počasí příliš nepřálo a celou dobu mírně pršelo, ale to nikoho neodradilo a sportovní dopoledne jsme si všichni užili a líbilo se nám. Fotografie zde.

V úterý 30. 1. 2018 obě třetí třídy navštívily veřejnou zkoušku představení Pipi Dlouhá punčocha v divadle Radost. Napínavé příběhy s Pipi nás zavedly do světa fantazie a hravosti. Pipi se se svými kamarády Tomym a Anikou, podívala do školy, aby se naučila „nábosilku“ a dětem zazpívala píseň o strašlivých pirátech, naučila děti smažit ňamňance, poradila si s policajty i tuláky, zkrotila tygra a nakonec na tichomořském ostrově všechny zachránila před skutečnými piráty. V celém představení byly nádherné kulisy a skvělý nápad na využití trampolín k soubojům Pipi s tuláky a piráty. Dětem se představení moc líbilo.

V neděli 21. 1. 2018 uspořádala naše škola v sále KD Maškarní karneval. Sešla se pestrá směsice kostýmů, od veverek, přes Spidermany, zombie, skřítky, víly, až k princeznám, čertům, kuchtíkovi, želvám Ninja nebo upírovi. Karneval začal tanečním vystoupením žáků 6. B a družiny. Celé odpoledne moderoval bývalý žák naší školy Petr Tichoň, poděkování si zaslouží žáci devátých tříd, kteří pomáhali při soutěžích a tanečkách. Součástí karnevalu byla i bohatá tombola, hlavní cenou byl úchvatný dort ve tvaru masky. Tři hodiny utekly během zajímavého programu jako voda, děti se mohly vyfotit ve svých maskách v připraveném fotokoutku nebo s maskotem školy – veverkou. Přes dvě stovky návštěvníků svědčí o vzrůstající popularitě této akce a těšíme se v příštím roce opět na viděnou. Fotografie zde.

V sobotu 20. 1. 2018 proběhl v sále Kulturního domu již 4. ročník Školního plesu. Velkolepým zahájením plesu bylo téměř profesionální předtančení žáků naši školy v choreografii p. učitelky M. Jůzové a p. učitelky V. Petrové. Žáci byli odměněni velkým potleskem. K poslechu a tanci po celý večer hrála kapela Jiřího Helána se svými sólisty a hudební skupina Z Wokna, která je tvořena bývalými žáky naší školy. Součástí plesu byla i letos hra o ceny, která byla opět pestrá. Všem sponzorům a rodičům za příspěvky děkujeme!! Výtěžek ze školního plesu bude výhradně použit pro žáky školy na celoškolní akce. Na závěr chceme poděkovat všem, kdo se podíleli na zajištění plesu, ale i těm, kdo přispěli do bohaté hry o ceny, a také Vám všem, kteří jste se přišli pobavit a podpořit školu. Na shledanou na příštím již 5.ročníku školního plesu! Fotografie z plesu naleznete zde.Video z předtančení zde.

18. 1. 2018 se II. A a II. B vydala na vycházku ke krmelci. Každý žák si přinesl z domu nějaký pamlsek pro zvířátka. Bylo slunečné ráno a všude ležel sníh. V lese pozorovali přírodu a stopy zvěře. Na závěr se všichni nabažili sněhu na louce pod lesem. Fotografie z vycházky zde.
 
19. 1. 2018 využila II. A a II. B vzácného zimního počasí a vydala se v rámci TV bobovat. Všichni žáci si sportování na nedalekém kopci náramně užili. Fotografie zde.

Hned první den po vánočních prázdninách, tedy ve středu 3. 1. 2018, se žáci pátých ročníků společně vydali do divadla Polárka, kde zhlédli představení Robinson Crusoe. Žáci s napětím sledovali osud osamělého muže, který ztroskotal na pustém ostrově, kde se snažil překonat samotu a zachovat si jasnou mysl. Robinson tak musel řešit zásadní otázky: Jak přežít? Jak se uživit? Jak se dostat z ostrova? Děti si tak užily dobrodružství plné exotiky a humoru. O zábavu se postaral především Robinsonův přítel Pátek, kterého si malí diváci velmi oblíbili. Představení se žákům moc líbilo.

Stalo se již tradicí , že naše škola vítá zimu v terénu. V den zimního slunovratu 21. 12. 2017 se všechny třídy vydaly uvítat první zimní den. V okolí Veverské Bítýšky na každou třídu čekal zajímavý turistický okruh se společným cílem, tím byla hájenka Na Hlince v blízkosti obce Hvozdec, kde si naši žáci mohli u ohně opéci špekáček, doplnit síly teplým čajem a dopřát si chvíli klidu v předvánočním shonu. Třídy druhého stupně se navíc po cestě seznámily se základy geokešingu. Lehce posněžená krajina nás všechny navnadila na blížící se vánoční svátky a dny volna. Zimo vítej….. Fotografie zde.

Dne 7. 12. 2017 žáci 2. A třídy vyráběli ve výtvarné dílně vánoční dárek pro maminky. Na bílou plátěnou tašku otiskovali podle šablon vánoční motivy a svojí kresbou obrázek ještě dotvořili. Tašky byly velmi pěkné. Ve škole ještě napsali vánoční přání. Dárek se bude maminkám líbit. Fotografie zde.

Stejně jako v předchozím roce jsme se v adventním čase sešli na vánočně vyzdobeném školním dvoře. Na pódiu se v podvečer 8. 12. 2017 vystřídali v krátkých vystoupeních postupně žáci naší školy. Přestože příprava a organizace zkoušek i samotného vystoupení s tolika účinkujícími byla velmi náročná, vše se podařilo na jedničku. Program byl pestrý, jednotlivá vystoupení byla dobře připravená a děti byly naprosto úžasné. Na závěr zazpíval jako host s krátkým hudebním vystoupením pan Jiří Helán, který se vždy velmi ochotně zúčastňuje školních kulturních akcí. Poslední píseň „Tichá noc“ zazpíval pan Helán se svoji kolegyní a celým školním sborem. Tato společně zazpívaná koleda byla krásným zakončením celého večera a vyjádřením naplnění cíle celé akce – setkat se, strávit společně čas a přispět ke vzájemnému porozumění mezi školou a rodiči. Samozřejmě nechyběl ani prodej výrobků z naší keramické dílny a z hodin pracovních činností. Bylo podáváno občerstvení v podobě teplých nápojů jak pro děti, tak i dospělé. Děkujeme všem vystupujícím, organizátorům, ale také rodičům a ostatním, kteří se přišli na vystoupení podívat. Fotografie zde.

V úterý 5 12. 2017 naši školu navštívil Mikuláš s anděly a dokonce i čerty. Mikuláš byl samozřejmě jen jeden, andělé dva, zato čerti se sešli hned tři. Při pohledu na ně měli snad i dospělí strach. Andělé měli v košíčku spoustu sladkostí a vyrazili do tříd, kde už na ně čekaly děti. Protože prvňáčci byli hodní, tak ani strašení čertů nebylo potřeba. Za básničku nebo písničku, kterou měl každý z nich připravenou, dostaly všechny děti sladkou odměnu. Ve vyšších ročnících už čerti nebyli tak hodní, zvlášť na zlobivé děti. Všem se Mikuláš, andělé i čerti líbili a těšíme se, jestli i příští rok k nám tato vzácná návštěva zavítá. Fotografie zde.

Naše škola je zapojena do projektu Ovoce a zelenina do škol. Dne 30. 11. 2017 navštívil naši školu maskot firmy Bovýsek s programem pro děti 1. – 3. ročníku. Maskot si s dětmi popovídal a udělal s nimi několik soutěží na téma „Ovoce a zelenina pro zdraví“. Děti dostaly na závěr od Bovýska malý dáreček. Fotografie zde.
 
Naši školu navštívila dne 29. 11. 2017 cimbálová kapela RÉVA ze Zlína, která svým vystoupením zpestřila žákům 1. a 2. stupně školní dopoledne. Koncert se konal ve víceúčelovém sále a byl rozdělen na 2 části. Koncert pro žáky 1. – 6. třídy byl zaměřen na Vánoce. Děti se seznámily s nástroji, zazpívaly si vánoční koledy, sledovaly průvodní slovo a se zájmem odpovídaly na soutěžní otázky, které se týkaly vánočních zvyků a tradic. Potleskem doprovázely hudebníky a na závěr si i zatančily. Žáci 7. – 9. třídy poslouchali skladby B. Smetany, ale i písně lidové a písně z muzikálů. Koncert se dětem velice líbil. Fotografie zde.

Ve středu 22. 11. 2017 se žáci 5. B vydali na návštěvu brněnského environmentálního centra Rozmarýnek. Zúčastnili se programu „Případ doktor Sacharin“. Hned v úvodu se z žáků stali detektivové, kteří měli za úkol vyzkoumat, jaké složení mají oblíbené nápoje a pochoutky. Zjistili, že společným znakem je velké množství cukru. Poté žáci diskutovali, jaký vliv má na naše zdraví častá konzumace těchto potravin. Nakonec se detektivové proměnili v kuchaře – ve cvičné kuchyňce si žáci usmažili zdravé palačinky, které poté s velkou chutí snědli. Celé dopoledne v Rozmarýnku rychle uteklo a už teď se těšíme na další návštěvu. Fotografie zde.

Žáci 2. a 2. B navštívili dne 20. 11. 2017 divadlo Radost v Brně. Zhlédli představení Baba Jaga na motivy ruské lidové pohádky. Příběh začíná na svatbě Ivánka s Mášenkou, kam přilétá baba Jaga, která Ivánka unese. Mášenka se vydá Ivánka zachránit a na cestě ji provází panáček Petruška. Následuje spousta napínavých i veselých příhod – s loupežníky, s babou Jagou, s Kostějem, který Mášenku začaruje. A jak tato pohádková komedie, plná fantazie dopadne? Samozřejmě dobře, jako v každé správné pohádce.
Divadelní představení se dětem velice líbilo. Fotografie zde.
 
V pátek 10. 11. 2017 se vydali žáci čtvrtých ročníků do divadla Radost. Všichni se moc těšili, protože v letošním školním roce ještě v divadle nebyli. Měli možnost zhlédnout divadelní představení Bylo nás pět, které vzniklo podle známé knihy Karla Poláčka. Humorné vyprávění hlavního hrdiny, malého Petra Bajzy, se všem moc líbilo. Diváci společně s Péťou a jeho kamarády zažívali různá klukovská dobrodružství. Seznámili se s dobou pro dnešní děti tak vzdálenou. S dobou před první světovou válkou. Představení bylo oživeno nápaditými písničkami a hrou herců na hudební nástroje. Všem dětem se divadlo líbilo.

V úterý 14. 11. 2017 jeli žáci třetích tříd na poslední plavecký výcvik. Třeťáčci měli zajištěné plavání v bazénu v Kuřimi a to 10 lekcí po 2 hodinách. Za těchto 20 hodin se všichni, kteří neplavali, plavat naučili. Byli rozdělení do 4 skupin a ve všech hodinách trénovali plavání na znak, prsa, kraul i šipky. Vše bylo prokládáno zábavou s různými plaveckými pomůckami, návštěvou skluzavky, vířivky i bazénu s řekou. V posledním plavání všem bylo odměnou soutěžení v různých plaveckých disciplínách a předání Mokrého vysvědčení. Škoda, že už příští rok neplaveme. Fotografie zde.

V pondělí 23. 10. 2017 navštívily první třídy Planetárium a vědecké centrum VIDA v Brně. První zastávka patřila Planetáriu. Zde jsme shlédli filmovou projekci velkého měsíčního dobrodružství „Robinsonka“. Před samotným promítáním nás pracovník planetária seznámil s hvězdnou oblohou. Poté jsme se přesunuli do vědeckého centra VIDA. Zde jsme si vyzkoušeli různé zajímavé experimenty a vynálezy. Zároveň jsme absolvovali představení science show o šíření zvuku. Dětem se náš první společný výlet líbil. Všichni jsme si odnesli spoustu zajímavých zážitků. Fotografie zde.

18. 10. 2017 se žáci 2. B vypravili na podzimní vycházku. Bylo pěkné počasí a příroda hýřila všemi barvami. Žáci poznávali stromy, keře a houby. Trasa vedla náročnějším terénem a uspokojila i dobrodružnější povahy. Ze skal nad řekou Svratkou byl nádherný výhled do širokého okolí. Fotografie z vycházky zde

Žáci 2. A si vyšli dne 18. 10. 2017 na podzimní vycházku. Šli kolem řeky Svratky směrem na Chudčice  a pozorovali přírodu.
Kolem kapličky vystoupili až na horní lesní cestu a úzkou pěšinkou se dostali na skalní ostroh. Odsud zhlédli do údolí a viděli Bítýšku a její okolí v krásných podzimních barvách. Na zpáteční cestě viděli veverku, našli i houby a sbírali barevné listí do výtvarné výchovy. U řeky nakrmily děti kačeny, které se shlukly kolem nich. Dětem se vycházka velmi líbila a byla velmi poučná. Fotografie zde.
 
Žáci 1. – 4. ročníku zhlédli 10. 10. 2017 představení O Balynce, dobrém štěněti. Celé představení bylo zaměřeno na ekologii – třídění obalů. Žáci se nejen pobavili a zazpívali, ale především si připomněli jak můžeme všichni přispět k chraně přírody. Fotografie z představení zde.

Dne 2. 10. 2017 navštívili žáci prvního stupně naší školy Výstavu ovoce a zeleniny, kterou uspořádali místní zahrádkáři. Prohlédli si krásně zbarvené podzimní plody ovoce i zeleniny, květiny a bylinky. Výstava byla doplněna pěknými obrázky a nápaditými výrobky z přírodnin. Také naši žáci přispěli svými výtvory, které vytvořili v hodinách výtvarné výchovy a ve školní družině. Výstava se všem dětem velmi líbila. Fotografie k prohlédnutí zde.

Ve středu 20. 10. 2017 obě třetí třídy navštívily divadelní představení Mach a Šebestová v divadle Radost. Dětem se moc líbilo herecké ztvárnění Macha a Šebestové, žáků 3. B. Na jevišti nechyběli ani jejich spolužáci Kropáček, Pažout a Horáček, paní Kadrnožková se svým psem Jonatánem, paní učitelka a další postavy. Kouzelné utržené sluchátko provádí dvěma příběhy: Jak bojovali s Kropáčkovou angínou a Na dobrodružném výletě, kde byli přepadení piráty. Dětem se nejvíce líbil boj s bacily. Těšíme se na další vystoupení.