Školní akce 2. stupeň 2019 – 2020

V neděli 26. 1. 2020 vyjeli žáci druhého stupně a učitelé na lyžařský výcvikový kurz, který se tradičně konal v Peci pod Sněžkou. Z Veverské Bítýšky trvala cesta s jednou zastávkou přibližně tři hodiny. Po příjezdu na účastníky kurzu čekaly dvě rolby, které vyvezly všem dětem a učitelům lyže a kufry na chatu Protěž. Většina výpravy musela cestu na ubytování vykonat po svých. Chata Protěž byla výborně vybavena pro účely lyžařského kurzu – velká jídelna, bar, společenská místnost, pokoje s vlastním sociálním zařízením. První lyžařský den ještě prosvítalo mezi mraky slunce. Potom ovšem následovaly dny plné sněžení, mlhy a větru. I přes náročné podmínky lyžovali všichni s plným nasazením a zlepšovali se den ode dne. Režim dne byl náročný. V sedm hodin byl budíček, po kterém následovala rychlá rozcvička. Po snídani začalo chystání na svah a v devět hodin byl nástup všech družstev před chatou. Každé družstvo mělo svoji barvu dresu a žáci byli rozřazeni podle přibližné výkonnosti na lyžích. Dopolední lyžování trvalo přibližně do půl dvanácté. Polední klid využívali účastníci kurzu podle vlastního uvážení. Někteří si šli lehnout, někteří ne. Ve dvě hodiny byl nástup družstev před chatou na odpolední lyžování. Odpoledne bylo zpravidla věnováno procvičování různých typů oblouků, o nichž se žáci dozvěděli něco během dopoledního lyžování. Ve čtyři hodiny byl nástup před chatou a každé družstvo odříkalo svou vlastní básničku na téma lyžování. Po večeři v šest hodin následovalo přečtení rozkazu na další den, předání služby mezi žáky a večerní program, který vždy pro všechny ostatní zajišťovala jedna ze tříd. V devět hodin byla večerka. I přes nejrůznější bolesti a bolístky, které k lyžování prostě patří, se lyžařský výcvikový kurz vydařil. Všichni odjížděli spokojení, unavení a plní zážitků. Fotografie z 1. turnusu zde.

Nejlepší básně jednotlivých týmů:

Růžová

Zelení nic neuměli,

velký pokrok udělali.

Štětka modrý naučil

a nikoho nemučil.

Když červení jezdijou,

všichni na ně hledijou.

Žlutí jako sluníčka

mají dobrý srdíčka.

Dresy mají oranžový,

všechno dají na poprvý.

Pak jsme tady my,

jezdíme líp jak vy.

Moc jsme si to užili

a dokonce přežili.

Učitelům děkujeme,

že tak krásně lyžujeme.

Červení

Dnes jsme tu poslední den,

užili jsme si celý týden.

Sjezdovky jsme všechny sjeli,

pořádně je projezdili.

Celý týden bylo tu dobře.

Pánek je náš učitel,

je to frajer velikej.

Lyžování nás moc baví,

i když nás někdy

počasí srazí.

Zelená

Týden jsme tu jezdili,

hodně jsme se snažili.

Pluh, oblouček a skok

těšíme se na příští rok!

SKOL

Modří

Terka dneska nezklamala,

při pádu se vždycky smála,

přeskakovat ploty umí,

Libor na ni z dálky čumí.

Hej, hej, hej,

modří ti jsou nej!

Oranžoví

Jůzová nás učí skvěle,

Viktorka zas jezdí směle.

Nejrychlejší z nás je Amča,

nejvíc skáče zase Barča.

Michal ten z nás nejlíp jezdí,

Kája by mu dala pěstí.

Sára náš team vylepšila,

růžové tak pohoršila.

Colet, Áďa jezdí hodně,

Kája nejezdí vůbec špatně.

Anika je atletka,

jezdí jako baletka.

Kristýna, Áňa rýmy vymýšlí,

Nela nás neustále předjíždí.

SKOL!

Žlutí

Dneska je poslední den,

a tak si to užijem,

rozloučíme se se všemi svahy

a za rok jsme zase tady.

Ve čtvrtek 23. 1. 2020 navštívily školu dvě policistky s preventivním programem týkajícím se témat šikana, kyberšikana a drogy. Žáci druhého stupně si tak mohli poslechnout přednášku, kde zjistili, jak tato riziková chování definuje policie. Policistky svůj výklad spojily také s konkrétními případy šikany a kyberšikany, které vyšetřovaly. Přednáška o drogách se týkala trestní odpovědnosti mládeže v této oblasti. Zvláště téma kyberšikany je v současnosti velice aktuální. Dochází k ní často, protože internet pro agresory skýtá anonymní prostředí, kterého se snaží využít. Diskuse a přednášky budou na toto téma určitě pokračovat. Policistky svou přednášku zakončily edukačním videem k tématu.

V sobotu 18. 1. 2020 proběhl v sále Kulturního domu již 6. ročník Školního plesu. Po slavnostním přivítání vedením školy mohli všichni shlédnout v podání chlapců a děvčat z 8. a 9. ročníku tradiční polonézu, která byla doplněna moderním tancem v rytmu nejznámějších písní skupiny Queen. Velkým potleskem byla oceněna profesionální snaha tanečníků. Super tajným překvapením pro všechny v sále byly během večera ještě další dvě taneční vystoupení. Také jejich tance byly oceněny bouřlivým potleskem a standing ovation. Děkujeme paní učitelce Jůzové za choreografii všech tanečních vystoupení a hodiny trpělivých nácviků. K poslechu a tanci po celý večer hrála kapela Nova Band. Je to kapela s dlouholetou tradicí, ale na našem plesu měla úspěšnou premiéru. Součástí plesu byla i letos hra o ceny, která byla opět pestrá. Všem sponzorům a rodičům za příspěvky děkujeme, neboť bez Vaši pomoci bychom takovou velkou akci nemohli zorganizovat. Získaný výtěžek z prodeje hry o ceny bude využit na celoškolní akce pro všechny žáky naší školy. Doufáme, že se příští rok znovu sejdeme a s takovou hojnou účastí!

Fotografie ze Školního plesu zde

Video – polonéza zde

Video – překvapení

Každoročně se v adventním čase koná na naši škole „Předvánoční zastavení“. Sešli jsme se na vánočně vyzdobeném školním dvoře v pátek 6. 12. 2019. V krátkých vystoupeních se postupně vystřídalo velké množství žáků naší školy. Svoji premiéru veřejného vystoupení také zažili naši prvňáčci. Všichni se snažili a za jejich vystoupeními byl vidět velký kus práce. Odměnou pro paní učitelky byly rozzářené oči dětí a pochvalná slova od rodičů. Na závěr zazpíval jako host s krátkým hudebním vystoupením pan Jiří Helán. Samozřejmě nechyběl ani prodej výrobků našich žáků a občerstvení v podobě teplých nápojů jako vánoční punč pro děti i dospělé, svařák a taky něco k zakousnutí. Atmosféra byla kouzelná. Dokázali jsme se aspoň na chvíli v této uspěchané předvánoční době zastavit a nasát tu krásnou atmosféru Vánoc, nejkrásnějších svátků roku. Video z celé akce naleznete zde a fotografie zde.

Mikuláš? Ať žije!
Dne 5. 12. 2019 se v odpoledních hodinách uskutečnila soutěž ve stolním tenise, na kterou mohli žáci 2.stupně trénovat v rámci TV. Celkem se přihlásilo 34 dětí, ale z důvodu chřipkové epidemie jich zápasy odehrálo 28. Soutěžilo se ve dvou kategoriích, mladší žactvo – 6. a 7. třídy a starší 8. a 9. třídy.

Zde jsou výsledky v jednotlivých kategoriích:

Mladší žačky:

1. Natálie Eremiášová

2. Anna Mičánková

3. Anežka Cardová

Mladší žáci:

1. Ondřej Malý

2. David Pučálka

3. Vojtěch Mańák

Starší žačky:

1. Gabriela Valachová

2. Tereza Vítková

3. Natálie Soukupová

Starší žáci:

1. Tomáš Honců

2. Jaroslav Zduba

3. Tomáš Novotný

Blahopřejeme a přejeme krásný advent!!! Fotografie zde.

Ve čtvrtek 28. listopadu 2019 naši deváťáci završili svůj projekt, který se věnoval 30 letům svobody, pádu komunismu. Navštívili výstavu Za ostnatým drátem, kterou k 30. výročí pádu železné opony připravilo brněnské muzeum. Žáci se seznámili s pojmem železná opona a proč vznikla. Pomocí hry se ve skupinkách seznámili s životem pohraničníků, ale i s osudy lidí, kteří se snažili uprchnout z naší republiky na Západ. V muzeu na naše deváťáky čekala řada autentických exponátů, včetně signální stěny. K doplnění učiva meziválečné doby pak také zhlédli výstavu věnovanou vzniku Československa – V těžkých dobách – Boj o hranice 1918 – 1919. Fotografie z této výstavy zde.

Přesvědčit se, že chemie je zajímavý předmět s mnoha kouzelnými experimenty, se mohli žáci 7. a 8. tříd. Ve čtvrtek 7. 11. 2019 k nám do školy přijel mladý nadaný chemik Jenda Bílek a s sebou přivezl vybavení pro polovinu laboratoře. Díky experimentům byly žákům přiblíženy chemické reakce pěkně zblízka, o čemž se přesvědčili typickým chemickým zápachem. Současně ke každému pokusu pan Bílek podal i teoretické vysvětlení, které je sice ještě pro mladší žáky těžké na pochopení, ale příští rok při výuce chemie si jistě své poznatky znovu osvěží. Děti tak při přednášce zjistily, že hasit oheň vodou se v některých případech nevyplácí, viděly vyletět Džina z láhve nebo přípravu chemického „piva“, dobrovolníci podstoupili naaranžované krvácející zranění a to opět díky chemikáliím. Dokonce jsme zabrousili i do ekologických témat a ukázali si vznik kyselých dešťů, které nám ničí lesy zvláště v severních Čechách. Přestože přednáška trvala více než 2 vyučovací hodiny, efektních pokusů neubývalo. Budeme muset pozvat pana Bílka znovu, neboť další téma luminiscence nás zcela jistě ohromí. Fotografie zde.

V pondělí 21. 10. 2019 na naší škole proběhla PREZENTACE STŘEDNÍCH ŠKOL A UČILIŠŤ, která je určena především pro žáky 8. a 9. ročníků a jejich rodiče. I letos se tato akce setkala s velkým ohlasem z řad žáků a rodičů. Počet škol, které své studijní a učební obory nabízely, dosáhl počtu 21. Děkujeme všem zástupcům škol, žákům a rodičům za účast a vytvoření tak skvělé atmosféry. Fotografie zde.

Ve čtvrtek 17.10. 2019 se žáci 6. B vydali objevovat tajuplný svět živočichů. Pod vedením paní učitelky Mgr. Moniky Vašíčkové a paní asistentky Andreji Hanielské se rozjeli do nedaleké Bystrce do volnočasového centra Bystrouška. Byl pro ně nachystán výukový program s názvem Peří, chlupy, šupiny. Na začátku programu si lektoři rozdělili děti do dvou skupin. Jedna skupina se šla seznámit se zástupci ryb, obojživelníků, plazů a ptáků. Druhá skupina se ponořila do odhalování života savců. Obě skupiny měly část teoretickou i praktickou. Nejvíce se děti těšily na praktickou kontaktní část, kde si mohly konkrétní zástupce pohladit, pochovat a pomazlit. Kromě kontaktu s živočichy děti nejvíce zaujalo zkoumání lebek a soutěž v pití mléka z lahvičky (všichni jsme přece savci, ne?). Z představených živočichů se děti důvěrně seznámily například se sklípkanem, činčilou vlnatou, křečíkem džungarským, morčetem, myší, potkanem, osmákem degu, gekončíkem nočním, karetkou novoguinejskou, kožnatkou floridskou, želvou nádhernou i zelenavou, užovkou, hroznýšem, čolkem, pakobylkou indickou a dalšími. Jedinou nevýhodou celého programu bylo to, že netrval celý týden, ale pouze jedno dopoledne. Velké díky patří organizačnímu týmu v Bystroušce i žákům 6. B, kteří se během celého programu chovali velmi zodpovědně a ukázněně.

GAME OVER…

Sestava: Srnec Petr, Srnec Filip, Zduba Jaroslav, Sova Miroslav, Zeman Vojtěch, Srnec Lukáš, Boháček Jan, Havlík Michal, Střecha Marek

Vedoucí: Mgr. Markéta Jůzová

Hráno: v úterý 2. října 2019 v Želešicích, na přírodní trávě

Systém hry: 6+1, počet střídání neomezen,1 x1 5min

V duchu jsem si přála mít pro dnešní report trošku lepší nadpis, ale realita už je taková. Po rychlém průletu okrskovým kolem jsme tak trochu všichni doufali v lepší výsledek v kole okresním, leč naše naděje utopil déšť, bláto a při některých herních situacích bohužel i naše nepozornost.

Utkání č. 1 – proti Újezdu

Mám pocit, že i kdyby kluci hráli až do půlnoci, stejně by tam nic nespadlo… Brankář Újezdu pochytal úplně vše a naše šance do kasy prostě nespadly☹. Možná to chtělo roztáhnout hru více do strany, možná si pomoct nějakou zpětnou přihrávkou od lajny někomu v dobré pozici přímo proti noze, ale to jsou všechna ta kdyby…Utkání končí remízou 0:0, počasí příšerné, ale na to se vymlouvat nebudeme, bylo pro všechny stejné.

Utkání č. 2 – proti Želešicím

V konečném součtu 1:2. Želešice od páté minuty vedly, sotva jsem si udělala pár poznámek, tak Marek s Jendou po pohledné, oku lahodící fotbalové akci srovnali na 1:1. Zbytečně jsme ale polevili a zničehonic dostáváme gól na 1:2.

Utkání č. 3 – proti Židlochovicím o páté místo

Zde už bylo těžké kluky motivovat, ale přesto, že jsme prohráli, bych řekla, že zde kluci ukázali nejlepší výkon. Obrana i útok. Avšak přes veškerou snahu utkání končí výsledkem 0:2.

Závěr

Celý den kluci, až na drobné ztráty koncentrace, hráli na hranici svých možností, hrálo se pořád nahoru a dolů v kalužích vody, takže nikomu nelze nic vytknout. Ukázali opět, že fotbal hrát umí, kluci jsou dobrá parta a tady je to, oč zde hlavně běží….

Důležité není zvítězit, ale zúčastnit se:-)

Fotografie zde.

Mgr. Markéta Jůzová

Třídy 7. A a 7. B se koncem září vydaly do Brna za poznáním VZTAHŮ MEZI GENERACEMI. V divadelním sále volnočasového centra Labyrint se děti staly herci dramatického příběhu, jehož kořeny sahají daleko do minulosti japonských kultur. Pro rozklíčování pevně daného děje potřebovaly pochopit vzájemné vztahy mezi členy ve svých vlastních rodinách, všímaly si potřeb starších lidí i pravidel, které ovlivňují chod dnešních moderních rodin. Zjistily, že udělat zásadní a ne zrovna příjemné rozhodnut není nic lehkého, a že proto může mít každý svůj důvod. Neměli bychom lidi odsuzovat jen podle prvního dojmu. Dívejme se kolem sebe, pomáhejme si a přemýšlejme… to jsme si odnesli z tohoto představení. Fotografie zde.

Suverénní postup v SLZŠ!!!

Odehráno v úterý 24. září 2019 v Kuřimi na ZŠ Jungmanova.

Sestava: Petr a Filip Srnec, Jaroslav Zduba, Tomáš Novotný, Jan Boháček, Marek Střecha, Michal Havlík, David Houdek

Hráno systémem 4 +1, střídání dle pravidel malé kopané, potřeby a uvážení trenéra

Vedoucí: Mgr. Markéta Jůzová

V úterý dne 24. 9. 2019 jsme na umělce v Kuřimi začali naši cestu turnajem v minikopané. Vylosovala jsem pořadí, ve kterém se bude hrát a vytáhla jedničku. Prvním soupeřem byla Kuřim. Kvalitní tým. A pokud někdo měl o našem týmu pochybnosti (včetně mě samotné), tak hned po prvním dotyku s míčem jasné, že to naši soupeři nebudou mít vůbec jednoduché. Výsledek 2:0, oba góly střelil Jenda B.

Po krátké přestávce hrajeme proti Drásovu a hned v první minutě padne gól. Bohužel gól do naší sítě, který jde za mnou, protože jsem špatně odhadla střídání Toma, který si potřeboval utáhnout botu. Tohle už se nám příště nestane!

Naštěstí ze strany soupeře to byl gól poslední a kluci o to víc přidali na důrazu a vydrželi tak až do konce. Musím zmínit parádní akci Jendy, když při ataku soupeře upadl, zvedl se a ještě dal gól stylem Milana Baroše v dresu Galatasaray Istanbul !

Celkem tedy Jenda 4 góly, Jarek 2, Filda 2 a Tom 1 gól. Abych nechválila jen útočníky, obránci Jarek a Tomáš: Perfektní výkon, nepustili nic, pevní a nekompromisní v soubojích na naší půlce.

Všem jsme tak před startem okresního kola (středa 2. října) ukázali, že soupeři nedáme ani metr hřiště zadarmo.

S celkovým skóre 9:1 potvrdil celý tým kvalitu, na místní poměry až nevídanou. Budu se asi opakovat, ale musím znova u našich kluků vyzdvihnout obětavost, rychlost a přímočarost s jakou bořili akce soupeře, brousili lajnu a zakládali protiútoky.

PS: Petře, jak jsi dostal za bránu ty fanynky ?!:-)

Zapsala: Mgr. Markéta Jůzová

Fotografie z turnaje zde.