Školní akce 1. stupeň 2019 – 2020

Březen – měsíc knihy. Jako každý rok i letos v březnu spolupracuje 1. stupeň s místní knihovnou. Pro každou třídu je připravená tématická beseda a po ní ukázková návštěva knihovny. 
Témata besed:
1. třída      Poprvé v knihovně. Jak přichází kniha na svět.
2. třída      Postavy do knihy. Poslech pohádky s porozuměním.
3. třída      Moje kniha. Práce s knihou.
4. třída      Kde se berou nápady? Práce s knihou.
5. třída již tematickou besedu nestihla, protože se škola z důvodu koronaviru uzavřela. Dětem se absolvované besedy líbily a práci s knihou sledovaly s velkým zaujetím. Děkujeme všem z místní knihovny za krásné dopoledne strávené s knihou a mezi knihami. Fotografie z besed zde.

Ve dnech 1. 3. – 8. 3. 2020  proběhl druhý turnus lyžařského kurzu v Peci pod Sněžkou. Tentokrát na LVK odjely děti 4. – 5. tříd. Původní obavy z toho, jak to tak malé děti všechno zvládnou, byly zbytečné. Výšlap na chatu Protěž zvládly bez obtíží a ubytování a následné povlékání lůžkovin ve svých pokojích taktéž. První den se na nás obloha mračila, ale hned druhý vykouklo sluníčko a dětem se naskytl krásný pohled na náš nejvyšší vrchol Sněžku. Pondělní dopoledne bylo věnováno rozřazení dětí do tří družstev. Ve středu jsme si šli všichni zařádit na noční lyžování a ve čtvrtek v poledne jsme tradičně odjeli skibusem do Jánských Lázní, kde si všechna družstva sjela nejdelší sjezdovku v ČR a poznala další krásné a dlouhé svahy Černé hory. Zpět se děti projely rolbou a část hřebene zdolaly na lyžích. V pátek za nepříznivého počasí proběhl závod v obřím slalomu, který se jel dvoukolově. Každý večer proběhly hry dané třídy a všechny děti se při tom navzájem mohly poznat. Během pobytu se dětem bodovaly pokoje a někteří si pak na konci vybojovali za krásně uklizené pokoje odměnu. Na konci kurzu se všechny děti, i ty které stály poprvé na lyžích, zásluhou paní učitelky Hemalové, naučily sjíždět všechny svahy v Peci. Každé lyžařské odpoledne bylo zakončeno pokřikem, které si všechna družstva musela během dne vymyslet. Zde jsou ty nejzdařilejší:

Oranžoví: 

Včera jsme dostali návod,

Jak sjet dobře závod.

Těšíme se na výsledky,

 Snad z toho nebudou následky.

Žlutí jezdí bezvadně,

My zas krásně a půvabně.

Žlutá dobře lyžuje,

Růžová zas chilluje,

Oranžová repuje a

Všechno dobře funguje. Skol!

Růžoví:

Růžová –

R jako rychle a zběsile

Ů jako úžasní jsme lidé

Ž jako že jsme z Jánek přijeli celí

O jako oranžové předjedem

V jako v mlze jezdíme

Á jako akorát se trochu bojíme.

Žlutí:

Žlutý nejsou tlustý,

ale jsou pořádně hustý.

Michal to je kulička,

valí se nám z kopečka.

Vedoucí byli nadmíru spokojeni s tím, že všechny děti po celou dobu lyžovaly a zdrávy odjely zpět domů. Pro velký úspěch příští rok opět v Peci! Skol!!!

Fotografie z 2. turnusu LVK zde.

Dne 2. 3. 2020 druháci zavítali na hvězdárnu v Brně, kde shlédli výukový program Se zvířátky o vesmíru. Děti mohly vidět, jak chytrý myšák vysvětloval svým kamarádům krtkovi, zajíci, sově a ježkovi, jak to chodí na základně při startu rakety. Také bylo připomenuto, že naše planeta Země je nejlepší adresou pro život. Při pohledu vzhůru na noční oblohu posetou hvězdami všichni diváci žasli nad tou nádherou. 

Dvě únorové středy si byly třídy 3. A a 3. B zabruslit v Bystrci na ledovém kluzišti v areálu Tee PeeZa skoro celých pět hodin aktivního pohybu na ledě musíme konstatovat, že všechny děti se na bruslích udržely, některé se zdokonalily či ztratily ostych z tohoto ledového sportu.:-) Zkoušeli jsme citronky, slalom, vláček, hoňku, někteří zdatnější bruslaři se pokoušeli o tance na ledě. Kdo brusle či helmu neměl, mohl si zapůjčit za malý peníz na místě. Vydanou energii jsme mohli doplnit občerstvením v areálu stylové restaurace Tee Pee. Příjemná obsluha, dobrá dojezdová vzdálenost a ošlehané tváře dětí nám jsou dobrým důkazem toho, že se sem budeme rádi vracet nadále. Fotografie z bruslení zde.

Dne 13. 2. 2020 navštívily třídy 1. A a 1. B ekologické centrum Rozmarýnek v Brně Jundrově. Cílem programu Ferda mravenec ve vodní říši bylo seznámit děti s podvodní říší a se zvířátky, které v ní žijí. Děti byly rozděleny do 3 skupin a během dopoledne se vystřídaly na 3 stanovištích. Seznámily se s koloběhem vody v přírodě, zahrály si na chrostíka, kterého si potom vyrobily. Prohlédly si také zahradu a řešily v ní různé úkoly o přírodě. Program se dětem líbil. Fotografie z programu zde.

Dne 7. 2. 2020 navštívila třídu 4. A a 4. B paní Buchtová ze SVČ Lužánky s výukovým programem Bezpečně na internetu. Žáci se prostřednictvím zážitkové pedagogiky a reflektivní diskuze zamysleli na bezpečným užíváním internetu, především sociálních sítí. Program byl pro žáky velmi přínosný a troufám si říct, že se nám všem líbil. Fotografie z výukového programu zde.

Žáci 1. tříd si vyšli 7. 2. 2020 na zimní vycházku do lesa směrem na Holasice. Nesli si sebou pro zvířátka spoustu tvrdého pečiva, mrkve a jablíček, která potom vysypali do krmelce. Nahoře na kopci shlíželi do údolí řeky Svratky a zopakovali si učivo o zvířatech v lese a o stromech. Vycházka se dětem líbila. Fotografie z vycházky zde.

V neděli 19.1. 2020 se opět konal maškarní ples pořádaný naší školou. Již předem probíhala důkladná příprava, aby se děti, rodiče i prarodiče dobře pobavili. Na děti čekal sál pěkně vyzdobený veselými obličeji klaunů, barevné balónky, různé sportovní náčiní pro zábavné discilíny na stanovištích a hlavně spoustu výborné hudby a písniček. Program zahájili žáci III. B svým tanečním vystoupením na píseň Zima. Pak již nastal na tanečním parketu rej rozličných masek. Mohli jsme vidět princezny a víly, sněhuláky a sportovce, Sněhurku a sedm trpaslíků a další osůbky či zvířátka. Pro menší i nejmenší se stali příkladem v tanci a pomocníky v soutěžích také spolužáci a spolužačky z vyšších ročníků. Děkujeme všem, kteří přispěli svým dílem, že se nám karneval vydařil.

Fotografie z maškarního plesu zde.

Video zde.

Ve středu 15. 1. 2020 druháci a  páťáci navštívili divadlo Polárka v Brně, kde zhlédli velmi podařenou dramatizaci knihy Karla Maye o nejslavnějším indiánském náčelníkovi Vinnetouovi. I pro docela malé diváky se na scéně odvíjejí docela srozumitelně a přitom napínavě nejznámější dějové linky se zajatým greenhornem Shatterhandem, který musí s náčelníkem Inču – čunou vybojovat v proděravělé kánoi svůj život, aby pak s Vinnetouem uzavřel pokrevní bratrství a spolu s ním bojoval proti zloduchu Sandersovi, jehož tu místo živého herce zastoupila loutka. Celé představení stojí na řadě vtipných a vychytaných divadelních nápadech. Představte si třeba na jevišti jedoucí a houkající opravdový vlak, puštěný na filmové projekci. O dobrou náladu se postarali všichni nadšení herci hrající s loutkami, ale také na kytary a další hudební nástroje. Celým představením prolíná apel na férovost a dobro. Fotografie zde.

Dne 17. 12. 2019 se ve třídě 4. B uskutečnil projekt s názvem: Škola hrou, aneb jak učit. Žáci si po dobu jednoho měsíce vždy v pátek v hodině slohu připravovali svoji vlastní výuku. Výuka proběhla ve vyučovacích hodinách matematiky, českého jazyka, vlastivědy a anglického jazyka. Žáci se připravovali velmi poctivě a měli pro nás připraveno spoustu zajímavých úkolů. Problém jim trošku dělalo ukáznit upovídané spolužáky. Přesto si troufám říct, že projekt byl velmi úspěšný, děti si vyzkoušely jak náročná profese učit vlastně je. Fotografie zde.

Dne 16. 12. 2018 se třídy 4. A a 4. B vydaly do Moravské galerie v Brně na edukační program Dobrodružné umění: Chyťte zloděje. V Moravské galerii se stala loupež a žáci měli společně s detektivem Matějem vypátrat, který ze tří podezřelých zvířecích lupičů obraz ukradl. Během programu se žáci seznámili se stálou expozicí moderního a nového umění v Pražákově paláci. Na závěr programu si každý odnesl pracovní list s půvabnými ilustracemi Venduly Chvátalové. Program byl velmi zajímavý a určitě se do Moravské galerie rádi vrátíme. Fotografie naleznete zde.

V pátek 13. 12. 2019 navštívili žáci pátých tříd planetárium v Brně. V první části programu se dozvěděli o tom, co právě teď v zimních měsících mohou uvidět na noční obloze a zároveň si připomněli  souhvězdí zvěrokruhu. Potom následovaly zajímavosti o planetách a měsících naší sluneční soustavy a  zajímavosti o výzkumech na planetě Mars. V další části programu byl promítán  film Země v pohybu. Program byl zajímavý, návštěva planetária se vydařila.

Každoročně se v adventním čase koná na naši škole „Předvánoční zastavení“. Sešli jsme se na vánočně vyzdobeném školním dvoře v pátek 6. 12. 2019. V krátkých vystoupeních se postupně vystřídalo velké množství žáků naší školy. Svoji premiéru veřejného vystoupení také zažili naši prvňáčci. Všichni se snažili a za jejich vystoupeními byl vidět velký kus práce. Odměnou pro paní učitelky byly rozzářené oči dětí a pochvalná slova od rodičů. Na závěr zazpíval jako host s krátkým hudebním vystoupením pan Jiří Helán. Samozřejmě nechyběl ani prodej výrobků našich žáků a občerstvení v podobě teplých nápojů jako vánoční punč pro děti i dospělé, svařák a taky něco k zakousnutí. Atmosféra byla kouzelná. Dokázali jsme se aspoň na chvíli v této uspěchané předvánoční době zastavit a nasát tu krásnou atmosféru Vánoc, nejkrásnějších svátků roku. Video z celé akce naleznete zde a fotografie zde.

Ve středu 27. 11. 2019 na naší  škole proběhla již tradiční pěvecká soutěž Superstar. Celou soutěž provázela dvě děvčata – Nela Šenkýřová a Aneta Podborská (naše bývalé vítězky). Superstar zahájila třída 3. A s programem Nic nás nezastaví a Nela Šenkýřová s Richardem Seidlem s písní Srdce nehasnou. Byla to malá vzpomínka na Karla Gotta. Potom se soutěžilo. Pro porotu bylo velmi obtížné z 19 soutěžících vybrat ty nejlepší. Diváci si také určili svého vítěze házením víček do připravených plechovek. Diváckou soutěž vyhrál Richard Seidl

A takto dopadlo hodnocení naší poroty :
3. místoKristýna Hrdinová z 5. B s písní Jsi pre mňa best
2. místoŠárka Vítková z 5. B s písní O šípkových růžích
1. místoRichard Seidl ze 3. A s písní Buchet je spousta 
Blahopřejeme! Poděkování patří všem soutěžícím za účast a všem, kteří pomohli tuto soutěž zorganizovat. Ceny věnovala naše škola. Děkujeme. Fotografie ze soutěže zde.

Třídy 2. A a 3. A se zúčastnily podzimního plaveckého výcviku. V deseti dvouhodinových lekcích se žáci naučili či zdokonalili ve splývání, kraulu, prsou, znaku, též se zkoušeli potápět, trénovali vytrvalost nebo otužování. Na úterý se vždy žáci těšili, lektorky byly též většinou usměvavé a trpělivé. Na dnešní poslední hodině se kluci i dívky vyřádili na tobogánu, divoké řece a různých soutěžích. Určitě se nám bude po úterních plavacích lekcích stýskat. Fotografie našich plaváčků můžete vidět zde.

Dne 20. 11. 2019 proběhla na naší škole pro žáky 1. a 2. ročníků soutěž v přeskocích přes švihadlaZ každé třídy bylo vybráno 5 nejlepších skokánků. Ve finále se tedy utkalo vždy 10 žáků z každého ročníku.
A zde je umístění těch nejlepších:
 
1. ročník   
                3. místo:   MONIKA MIFKOVÁ              I.B
                2. místo:   KAROLÍNA FOUSKOVÁ      I.A
                1. místo:   TEREZA VALČÍKOVÁ          I.B
 
2. ročník
                3. místo:   NATÁLIE ČECHOVÁ     II.B
                2. místo:   NATALI BARAŠOVÁ      II.B
                1. místo:   ANNA MUSILOVÁ         II.B
 
Všechny děti se do soutěže aktivně zapojily. Od začátku roku udělaly velké pokroky. BLAHOPŘEJEME TĚM NEJLEPŠÍM!!! Fotografie ze soutěže zde.
 

Dne 4. 11. 2019 navštívily třídy 3. A a 3. B společně představení O Glashtinovi a slepé dívce v brněnském divadle Polárka. Byla to irská pohádka o bytostech zrozených z mořských vln, o zrádném snění, které nás odtrhne od lidí a světa víc než slepota. Toto představení trvalo necelou hodinku, šlo o první reprízu, protože premiéru si tento kus odbyl teprve dva dny před tím, v sobotu 2. 11. Představení vykouzlilo typicky snovou atmosféru irského drsného přímořského života, irské hudby, která umocňovala děj na jevišti, mnohdy až ke strašidelnému vrcholu. Žáci doslova ani nedutali, jak byli pohrouženi do samotného příběhu. Tuto netradiční „pohádku“ můžu doporučit všem, kdo hledají něco odlišného a originálního od podbízivých a laciných titulů. Určitě do Polárky opět někdy zavítáme. Fotografie zde.

Žáci 1. tříd navštívili dne 16. 10. 2019 divadlo Radost v Brně. Zhlédli divadelní  pohádku Zlatovláska od K. J. Erbena. Příběh o Jiříkově putování a hledání krásné princezny je situován do moravsko – slovenského pomezí a jeho součástí jsou krásné lidové písně. Představení se dětem velice líbilo.
 

Žáci 1. tříd si vyšli dne 8. 10. 2019 na podzimní vycházku. Děti 1.A  šly ulicí Na Babkách k lesu a děti 1. B šly podél řeky Svratky. Obě třídy pozorovaly podzimní přírodu v krásných barvách. Poznávaly stromy, keře, květiny plody a sbíraly barevné listí do výtvarné výchovy. Dětem se vycházka líbila a byla poučná. Fotografie z podzimní vycházky zde.

V pondělí 30. 9. 2019 navštívili žáci prvního stupně naší školy výstavu ovoce a zeleniny. Výstavu pořádají tradičně místní zahrádkáři. Žáci si mohli prohlédnout různé druhy zeleniny, ovoce, květin i bylinek. Všechny děti překvapily  obrovské dýně vystavené hned u vchodu. Po prohlídce si žáci mohli ochutnat výborné vzorky medu a koláčky, které připravily pořadatelky.  Výstava byla doplněna obrázky a výrobky z přírodnin, které udělaly děti ze základní i mateřské školy. Děkujeme zahrádkářům za pozvání a těšíme se na další spolupráci. Fotografie z výstavy zde.

Dne 19. 9. 2019 zažili žáci 2. A a 2. B v divadle Radost hodně radosti. Děti sledovaly, jak se Pipi Dlouhá punčocha skamarádila s Tomym a Anikou, jak si poradila s „nábosilkou“ i panem učitelem, jak připravila vynikající ňamňamce nebo jak zachránila všechny před piráty. Všem se ve světě dětské neomezené fantazie a hravosti moc líbilo.

Dne 2. 9. 2019 se konalo slavnostní zahájení školního roku 2019/2020 pro prvňáčky. Pro nepřízeň  počasí se konala tato akce ve víceúčelovém sále ZŠ. Přišli rodiče se svými dětmi, ale i babičky a dědečkové. Děti postupně chodily  k panu školníkovi, který je v obleku pedela pasoval na žáky naší školy. Prvňáčci obdrželi  také pamětní list na tento den od pana starosty a místostarosty.  Potom děti odešly se svými paní učitelkami do svých tříd, kde si převzaly nachystané školní pomůcky a dárky. Ze tříd odcházely děti s úsměvem. Fotografie z tohoto důležitého dne zde.