Vědomostní soutěže – podzim 2023

Přírodovědný klokan

Dne 12. a 13. 10. 2023 se naše škola zapojila do soutěže Přírodovědný klokan, kterou připravuje Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého Olomouc. Naši žáci soutěžili v mladší kategorii „Kadet“ určené pro žáky 8. a 9. ročníků ZŠ a odpovídajících ročníků gymnázií.

Cílem soutěže je vzbudit zájem žáků o technické a přírodovědné obory. Soutěžících řešili 24 úloh z oblasti matematiky, fyziky, přírodopisu a zeměpisu Úlohy byly stejně jako každý rok poměrně obtížné, při jejich řešení se účastníci pěkně zapotili.

Soutěžilo celkem 129 žáků 8. a 9. ročníku.

Nejlepší řešitelé školního kola:

1. místoNela Štěpánková (9. C) – 87 bodů

2. místoŠimon Lajcman (9. A) – 78 bodů

3. místoVanesa Bednářová, Josef Vodný (oba 9. C) – 76 bodů

Soutěž je nepostupová – výsledky se ale sumarizují za okres, kraj i celou republiku a jsou potom pro porovnání zveřejněny.

Logická olympiáda

Do soutěže se zapojilo 19 žáků. Někteří nezveřejnili své výsledky, proto nemohli být zařazeni do výsledkové listiny za školu.

V kategorii A1 (1. ročník ZŠ) získala 1. místo Leona Tesařová (1. B).

V kategorii A2 (2. ročník ZŠ) se umístil na 1. místě David Kříž (2. A), na dalším místě skončila Gabriela Valešová (2. B).

V kategorii A (3. – 5. ročník ZŠ) obsadila 1. místo Marie Bizová (3. A), 2. místo Anna Bořecká (5. A), 3. místo Václav Karásek (5. A).

V kategorii B (druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky gymnázií) byla nejúspěšnější a tedy na 1. místě Kristýna Konopáčová (7. A), 2. místo Simona Vejnárková (8. B), 3. místo Veronika Valčíková (9. B), 4. místo Justýna Pospíšilová (9. B).

Olympiáda Mediální gramotnosti

V polovině října se žáci 5. – 9. ročníků zúčastnili olympiády v Mediální gramotnosti. Hlavním cílem soutěže je ověřit znalosti v oblasti mediální výchovy, kritického myšlení a argumentace. V on-line testu čekala řada záludných otázek ze světa masmédií a sociálních sítí. Tématem byly dezinformace, argumentační fauly, kritické myšlení či umělá inteligence. U části otázek museli žáci hledat a ověřovat informace na internetu, na závěr testu psali esej na dané téma.

Z našich žáků 2. stupně byl nejúspěšnější Josef Vodný (9. C), druhá Barbora Balabánová (9. B), třetí Nela Štěpánková (9. C).

IT-slot (IT-Systém Logických OTázek).

Soutěž je určena pro všechny osmáky a devaťáky ze základních škol. V soutěžním testu si může každý vyzkoušet, jak je na tom s digitální gramotností.

Cílem soutěže je prohloubit zájem žáků o studium informačních technologií a zároveň formovat jejich logické myšlení. První část soutěžních úloh je zaměřena na oblast základních vědomostí o informačních technologiích (internetu, hardwaru, softwaru, operačních systémech, komunikaci prostřednictvím ICT a programování). Druhá část soutěžních úloh je věnována matematickému a logickému myšlení.

Soutěž proběhla od 7. do 10. listopadu 2023.

Nejlépe si s otázkami na naší škole poradil Daniel Rossi (9. A), druhý se umístil Matyáš Sova, třetí Josef Vodný (oba z 9. C).

Bobřík informatiky

Bobřík informatiky je předmětová soutěž, podporovaná Ministerstvem školství.

Soutěž je cílena na běžného bystrého žáka se zájmem o svět technologií. Klade si za cíl seznamovat žáky a jejich učitele s tím, co to jsou informatické otázky a problémy, a že informatika není totéž co ovládání počítače. Soutěžící odpovídají na otázky z oblasti informatického myšlení, algoritmizace, porozumění informacím, řešení problémů a digitální gramotnosti.

Soutěžící vyplňují online test, v němž vybírají z několika odpovědí nebo přemísťují objekty na obrazovce. Soutěžení probíhá na počítačích, v počítačové učebně školy.

V týdnu od 6. do 10. listopadu soutěžili žáci 4. ročníku (kategorie Mini) a 5. a 6. ročníku (kategorie Benjamín).

V kategorii Mini byl nejlepší Jiří Smaženka (4. A), druhá skončila Ester Packová (4. A), třetí byl Petr Kolarik, čtvrtá Elen Čechová (4. B).

V kategorii Benjamín byla nejúspěšnější Amélie Odehnalová (6. C), další v pořadí byl Jakub Dobeš (6. A), třetí Monika Mifková (5. B).

V týdnu od 13. do 16. listopadu soutěžili žáci 7. a 8. ročníku (kategorie Kadet) a žáci 9. ročníku (kategorie Junior).

V kategorii Kadet zvítězila Veronika Štulpová a za ní následovala Tereza Špačková a Olga Závodníková (všechny z 8. C).

V kategorii Junior úlohy nejlépe zvládli Josef Vodný a Michael Eremiáš (oba z 9. C), dále Barbora Balabánová a Kryštof Kudláček (oba z 9. B).