Podivuhodná chemie

Přesvědčit se, že chemie je zajímavý předmět s mnoha kouzelnými experimenty, se mohli žáci 7. a 8. tříd. Ve čtvrtek 7. 11. 2019 k nám do školy přijel mladý nadaný chemik Jenda Bílek a s sebou přivezl vybavení pro polovinu laboratoře. Díky experimentům byly žákům přiblíženy chemické reakce pěkně zblízka, o čemž se přesvědčili typickým chemickým zápachem. Současně ke každému pokusu pan Bílek podal i teoretické vysvětlení, které je sice ještě pro mladší žáky těžké na pochopení, ale příští rok při výuce chemie si jistě své poznatky znovu osvěží. Děti tak při přednášce zjistily, že hasit oheň vodou se v některých případech nevyplácí, viděly vyletět Džina z láhve nebo přípravu chemického „piva“, dobrovolníci podstoupili naaranžované krvácející zranění a to opět díky chemikáliím. Dokonce jsme zabrousili i do ekologických témat a ukázali si vznik kyselých dešťů, které nám ničí lesy zvláště v severních Čechách. Přestože přednáška trvala více než 2 vyučovací hodiny, efektních pokusů neubývalo. Budeme muset pozvat pana Bílka znovu, neboť další téma luminiscence nás zcela jistě ohromí. Fotografie zde.