Akce školní družiny 2020-2021

KVĚTEN 2021 VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

3. 5. – 7. 5. I. B, II. B, III. B, IV. B

Plnými doušky jsme nasávali sluneční paprsky prvního květnového týdne. Pohoda nás provázela na hřišti, průlezkách, u řeky, u potoka,    i jen tak při vycházkách. Děvčata z třetí třídy upletla pampeliškové věnečky. Na zahradě jsme si nejen hráli, ale i pomáhali s úklidem.  Nezapomněli jsme samozřejmě ani na nedělní Svátek matek. Doufáme, že přáníčka, která jsme vyrobili, se budou maminkám líbit.

10. 5 – 14. 5. I. A, II. A

Po návratu z karantény máme v družině I. A  „tři statečné“- Davida, Toníka, Terezku. Individuální péče je nepřehlédnutelná na každém kroku, při každé činnosti.  U druháčků v náplni různých činností probíhá projekt na téma RODINA – skupinová práce, výtvarné zpracování, vyprávění. Den rodiny jistě všichni v neděli oslaví.

17. 5. – 31. 5.

Hurá, změna! Do školy chodí všechny třídy z nižšího stupně. Ve školní družině to znamená další změny. Přes nepřízeň počasí chodíme hodně ven, do přírody, na zahradu. K hájence na Kašparově louce vedou naše tematické vycházky s nenápadným pozorováním  výstavby přírodního parku. Když hodně prší, v odděleních využíváme stavebnice, hry. Hodně času věnujeme Slunci a slavíme jeho svátek. Poslední květnový den I., II., III. oddělení prožilo slavnost Otevírání studánky. Z vyčištěné studánky jsme symbolicky rozlili vodu do čtyř světových stran.

Fotografie: Otvírání studánky 

I. oddělení – Slunce jako kolektivní výtvarná práce se nám hodně povedlo. Při jeho tvoření byla nutná spolupráce, komunikace, tolerance. Veselé sluníčko několika různými způsoby si vyrobil i každý sám pro sebe. Do družiny k nám při čtení knihy Ivy Procházkové přichází Eliáš, se kterým prožíváme příběhy o babičce z vajíčka. Hodně času věnujeme vycházkám s poznáváním jarních rostlin a kvetoucích keřů. Na zahradě je dostatek prostoru na společné hry s míčem i jen tak na pořádné volné „blbnutí“ .

II. oddělení – Ke Dni Slunce děti vyrobily krásná zářivá sluníčka a ozdobily jimi vchodové dveře do družiny. Při relaxační činnosti Koncert na paloučku jsme vnímali zvuky kolem sebe i z venku a nakreslili jsme si k tomu hezký obrázek. Trénujeme jemnou motoriku při skládání origami „Kočičí rodinky“. Zkusili jsme prstomalovánky na téma Život v trávě.

III. oddělení – Po dlouhé době si děti 2. A a 2. B užívají setkání. Vládne tu radost , pohoda, kamarádství. Činnost  je protkaná sluncem. Tvoříme veselé duhové slunce, které slouží k ozdobě květin v květináči. Zájem děti projevily o včelky, které v květnu měly také svůj den. Přesto, že mnozí nemají včely kvůli žihadlu rádi, my víme, jak moc jsou důležité a že je musíme chránit. Na vycházce jsme pozorovali nejen včely, ale i labutě  a pulce.

IV. oddělení – Děti se už nemohou dočkat krásného počasí a tak k sobě sluníčko lákají kreslením rozkvetlých květů, pestrobarevných motýlů a tvořením duhy. K rozkvetlým květům patří i včely a tak jsme je kreslili, tvořili z papíru a povídali si o jejich důležitosti, užitečnosti, pracovitosti. Lukáškem nakreslená včela vypadala jako živá. Sluníčko asi děti poslechlo a tak nádherné počasí koncem měsíce nás vtáhlo do přírody.

V. oddělení pořádá turnaje v kartách a soutěží o to, kdo postaví nejdelší padající domino, u kterého je potřeba hodně trpělivosti. Déšť a sluníčko kouzlí na obloze krásné duhy a proto jsme se nechali inspirovat přírodou a z barevného papíru jsme si jednu duhu také vytvořili. Den Afriky byl příležitostí dozvědět se něco o této zemi. Pověděli jsme si něco o jejich kultuře, zvycích, rostlinách, zvířatech. Celé toto zajímavé povídání jsme završili výrobou krásné žirafy.

Fotografie: Květen 

DUBEN 2021 VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Po jarních prázdninách nastala i pro první a druhé třídy další nucená přestávka a nebyla možná osobní účast v ZŠ ani v ŠD. 12. dubna byla zahájena pro třídy nižšího stupně ZŠ rotační výuka a tak jsme mohli přivítat žáky z „áček“.  Nastaly ještě přísnější hygienické požadavky. Děti  ve školní družině dodržují rozdělení pouze podle tříd. Celodenní nošení roušky mnohé odradilo od docházky do družiny, a tak chválíme všechny ty, co odpoledne zůstávají  s kamarády při zájmové činnosti.

12. 4. – 16. 4. I. A, II. A, III. A, IV. A

Adaptujeme se nejen na školu, ale i na školní družinu. Všude kolem nás cítíme jarní období. Vítáme jaro, seznamujeme se s ptáky, kteří se vrací z teplých krajů, zjišťujeme rozdíl mezi vlaštovkou a jiřičkou. Připomínáme si mezinárodní den hlasu. U třeťáků je celý týden především o komunikaci. Dětem kontakt se spolužáky velmi chyběl a proto si hlavně povídáme a u toho povídání si ještě za pomoci barevných papírů vyrábíme nejrůznější jarní květy. Prvňáčci si vyrábí papírové loutky skřítků i víl a zkouší vymyslet a zahrát vlastní pohádku. Když nehrají oblíbené hry a neužívají  si pobyt na zahradě, tak skládají tulipánky, kterými zdobí vchodové dveře.

19. 4. – 23. 4. I. B, II. B, III. B, IV. B

Je krásné počasí, a tak jsme většinou venku na vycházkách a pozorujeme přírodu.  U Bílého potoka se dovídáme více o chování žab, pozorujeme jejich přesun do vody, kde kladou vajíčka. V tomto týdnu oslavujeme Den země a to jak úklidem v přírodě, tak získáváním znalostí o přírodě a Zemi. Zkusíme výrobu hadů, kteří, jak se říká, vylezou na svatého Jiří. Vyrábíme i veselou kravičku a oslíka. Lepíme i housenky, které polezou po zeleném jarním lístečku. Vracíme se k oblíbeným hrám a stavebnicím.

Fotografie: Duben 2021 

26. 4. – 30. 4. I. A, II. A, III. A, IV. A

Máme tu týden, který se nese v čarodějnickém duchu.  Bohužel se vyskytl virus covidu a  třídy postupně odchází do karantény. V družině zůstala na den, na který se každoročně moc těšíme, pouze třída II. A a III. A.  U výroby papírových čarodějnic nechybí seznámení se zvyky spojenými s pálením čarodějnic. Čarodějnické odpoledne prožili druháci v duchu Harryho Pottera. Děti měly splnit několik úkolů, aby zachránily uvězněného Siriuse Blacka, což se jim díky znalostem a za použití kouzelných formulí  s nadšením  povedlo. Na konci hry je čekal zlatonkový poklad, ke kterému vedla zašifrovaná cesta. Děti si den náramně užily.

Fotografie: Čarodějné odpoledne 

 

ÚNOR 2021 VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

A máme tu nejkratší z měsíců – únor. Vzpomněli jsme Hromnice, ke kterým se váže asi čtyřicet pranostik. Ta nejznámější „Na Hromnice o hodinu více“, provázela naše činnosti. I když Hromnice mají být oslavou přicházejícího jara, my jsme si užívali zimu. Sníh, mráz, led i námraza nám umožnily prožívat další zimní radovánky na vycházkách i při pobytu na zahradě. Skoro „arktická“ zima motivovala prvňáčky k vytvoření ledního medvěda a tučňáka. To v 2. A se rozhodli znovu přikrmit ptáčky a vyrobili ptačí dobrůtku k zavěšení na stromy. Zapojili jsme se do Mezinárodního Dne červené ruky. Otisk nebo malované červené ruce se staly symbolem solidarity s dětmi unesenými z domovů a naverbovanými do armády. Podle odhadů je jich na světě asi 300 000. Povídání o tomto problému vzbudilo zajímavou diskuzi hlavně v 2.A. V etické výchově byla témata zaměřena na problematiku: každý jsme jiný, pravda a lež, kouzelná slovíčka. Valentýn je označován jako svátek zamilovaných, ale srdíčka a další přáníčka si děti v družině připravily, aby udělaly radost a projevily lásku ke svým maminkám i tatínkům. Sobě pro radost jsme tvořili například obličeje s natahovací pusou a veselá barevná strašidýlka. Letošní družinový Masopust byl výrazně jiný, než na jaký si možná vzpomenou děti, které se ho účastnily v letech minulých. Žádný průvod masek, žádné taškařice, žádné velké společenské veselí. Každé oddělení mělo svůj program – povídání o zvycích a tradicích, masopustní dobroty, výroba masek, kreslení obrázků, pochování basy, masopustní hry. A než jsme se rozloučili před jarními prázdninami, oslavili jsme Mezinárodní den mateřského jazyka. Čeština je krásný (ale někdy také dost těžký) jazyk. Vyzkoušeli jsme krkolomné jazykolamy, skládali veršované básně, hledali slova stejně znějící, ale jiného významu …

Přejeme krásné jarní prázdniny a v březnu na shledanou.

Fotografie: Únor 2021 – I. oddělení

Fotografie: Únor 2021 – II. oddělení

Fotografie: Únor 2021 – 2. A

Fotografie: Únor 2021 – 2. B

LEDEN 2021 VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Ahoj po vánocích! Lépe řečeno, ahoj všichni prvňáci a druháci. Máme to štěstí, že můžeme chodit do školy i do družiny. Některým se nelíbí, že máme celý den roušku, někteří mají doma rodiče či sourozence a tak nás v družině není tolik, jak bývá zvykem. Chybí i tři paní vychovatelky, které doma uvěznilo covidové onemocnění.

Hned první týden nás čekalo Tříkrálové zastavení. Děti v I. oddělení si zvládly vše přenést do hrané podoby. Mudrci z Východu měnili v roli podobu, kolébka ve chlévě byla díky nedostatku slámy vystlaná stavebnicí Kaplou. Tvoření, hry, zábava s kamarády, stavebnice i kreslení střídají dlouhé vycházky (do Slešťůvky, cesty pod Mečkovem, údolím Bílého potoka, na Babky a dál). Malý projekt o ptácích v zimě byl ukončen obrázkem ptáčka na větvičce a instalováním ptačího krmítka. A když přišla konečně zase sněhová nadílka, hurá ven. Válíme obr sněhové koule, porovnáváme stopy bot, házíme koule na cíl a i když to pěkně zebe, jsme k nezastavení. Když se sníh rozpustil, tak si ho připomínáme alespoň malováním sněhuláků a také jsme si vyrobili sáňkaře a s nimi jsme uspořádali závody. Co nevidět tu máme pololetí a tak nápad odměnit se karnevalem byl přijatý s nadšením. Karnevalové setkání proběhlo v jednotlivých odděleních. Nápadité masky s rouškou vyzkoušely různé soutěže a zábavné disciplíny. I když „spoutáni“ protiepidemickými požadavky, zábavné odpoledne v karnevalových kostýmech jsme si užili.

A než se podíváte na fotky, máme tu jedno velké poděkování. DĚKUJEME všem, kteří si odkoupili obrázek paraplete=deštníku a tím nám pomohli i letos v tak neobvyklém a komplikovaném družinovém roce neporušit dlouhodobou tradici a s hrdostí vám oznamujeme, že byla na konto Paraple zaslaná částka 2021,-Kč a také bylo zasláno

500,-Kč na konto Světluška. Ještě jednou VELKÝ DÍK!

Fotografie: Leden 2021 – I. oddělení

Fotografie: Leden 2021 – II. oddělení

Fotografie: Leden 2021 – 2. A

Fotografie: Leden 2021 – 2. B

PROSINEC 2020 VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Bylo nás pět (oddělení) a je nás pět (skupin). Opět malá změna. I. II. i III. oddělení chodí do školních družin na Zábíteší a v budově školy zůstává IV. skupina – žáci třetích tříd a V. skupina – žáci čtvrtých tříd.

V prosinci jsou Vánoce, těšíme se na ně přesně jednou po roce a tak se nedivte, že je tento měsíc plný vánočního těšení a tvoření. Vše začalo krásným Mezinárodním dnem štědrosti a dobrých skutků. A tak jsme 1. 12. při této příležitosti překvapili a poděkovali voňavou růží těm, kteří zvládají toto nelehké covidové období ve škole – vedení školy, třídní paní učitelky, pan školník a paní uklízečky, pracovnice školní jídelny.

Toto období bylo také poznamenáno pocitem radosti, kterou zažíváme pokaždé, když máme možnost obdarovat milou osobu nebo když podpoříme někoho, kdo naši pomoc potřebuje. Již několik let je tradicí ve školní družině podpora Centra Paraple, obecně prospěšné společnosti, která pomáhá lidem na vozíku po poškození míchy. Současná situace nám však nedovolila pořádat žádné společné akce, například oblíbený Běh pod parapletem, a tak jsme se v jednotlivých odděleních pustili do tvoření obrázků, které se bude snažit autor prodat a výtěžek pak věnovat na konto Paraple.

Kromě dárků a přání pro své nejbližší jsme vytvořili sto přání pro seniory ve Veverské Bítýšce. O distribuci se postarali pracovníci vývařovny pro důchodce a naše přáníčka předávali spolu s posledním prosincovým obědem a my jim za to MOC DĚKUJEME !!!

Trochu smutný je ten předvánoční čas, protože se nemůžeme setkávat, nepřišel za námi Mikuláš, nemůžeme zpívat koledy. Radost nám udělalo počasí prvním sněhem a tak jsme chvátali ven do bílé nadílky. Škoda, že ta bílá krása vydržela jen tak krátce. Radost si udělali prvňáčci výrobou čertovských masek a ještě radostnější pak bylo jejich malé strašení rodičů a sourozenců. Věřte, že některé tvoření nám dalo dost práce, no zkuste si vystřihnout sněhovou vločku, nebo nalepit a ozdobit 3D stromeček či hvězdu, vytvořit přesný otisk půlky jablka. Vyzkoušeli jsme i některé vánoční zvyky: házení botou, rozkrojení jablíčka, lití vosku do vody, pouštění ořechových lodiček se svíčkou. V II. oddělení si uvařili čajový punč s ovocem a tím vám všem připíjíme – NA ZDRAVÍ A NA KRÁSNÉ A ŠŤASTNÉ VÁNOCE.

Fotografie: Prosinec 2020 – I. oddělení

Fotografie: Prosinec 2020 – II. oddělení

Fotografie: Prosinec 2020 – III. oddělení

Fotografie: Prosinec 2020 – 3. třídy

Fotografie: Prosinec 2020 – 4. třídy

LISTOPAD 2020 VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

18. listopad je den návratu prozatím pouze pro žáky 1. a 2. tříd. Další zpřísnění v souvislosti s covidem znamená další změny i ve školní družině. Mění se nejen prostory, ale i rozdělení do oddělení. Děti z II. oddělení se radují, protože pokračují beze změn. Děti z I. oddělení mění prostor Pod palmou za družinu Pohoda u terasy.  III. oddělení, tedy druháčci, jsou rozděleni podle tříd a tak žáci II. A se odpoledne vrací na Zábíteší do družiny Pod palmou a II. B zůstává odpoledne s družinovým programem ve své třídě v hlavní budově školy.

Opět se věnujeme nejen volné hře, deskovým hrám a stavebnicím, ale nejvíce  se snažíme chodit ven a uskutečňovat vycházky do krásného okolí našeho města, hlavně k řece Svratce, do údolí Bílého potoka. Zpestřením je i pozorování a krmení koz a oveček na Babkách i kačen na řece.

Využili jsme různých kreativních nápadů a činností, abychom si i v tomto měsíci připomněli některé významné dny. V prvé řadě to byl Světový den dětí, který můžeme znát také pod názvem Výročí Úmluv o právech dítěte. Vyjádřit podporu tomuto dnu probíhalo v různých zemích mimo jiné i rozzářením  budov tyrkysovou barvou. Na podporu práv vzniklo u druháčků zajímavé slunce s paprsky plné laskavosti a krásných přání. Paní vychovatelky se zapojily u příležitosti tohoto dne do globální kampaně UNICEF  „Česko přeje dětem“ a to nejen přáním, ale i finančním příspěvkem.

Mezinárodní den bez nákupů jsme spojili s tím, jak nás ovlivňuje reklama, zda kupujeme jen potřebné věci, co pak s obaly. Zamysleme se nad důsledky přehnaného nakupování a jeho dopady na životní prostředí. Světový den pozdravů má na svědomí  student, který chtěl v roce 1973 upozornit světové vůdce, že je lepší vždy spolu mluvit než bojovat. Není tedy od věci si připomenout, jak naše nejběžnější pozdravy vznikly, jaké jsou trendy u nás i ve světě. Není ani tak důležité o tomto svátku vědět, důležitější je umět nahlas a upřímně pozdravit, což se nám bohužel vždy nedaří. Světový den televize nebyl určen k oslavě samotného elektronického nástroje. Je pravda, že v dnešní době si neumíme život bez televize vůbec představit, ale na druhou stranu – všeho moc škodí. Děti v I. oddělení se vystřídaly v roli hlasatele, a i když obrazovku tvořilo pouze průhledné víko od krabice, toto živé vysílání před spolužáky nebylo tak jednoduché, jak by se na první pohled zdálo.

Blíží se advent a my se na něj připravujeme: věnečky na dveře, vánoční stromečky, adventní kapříci se 24 šupinkami, ať nám čas lépe a rychleji utíká při čekání na Štědrý den.

Foto vám umožní nahlédnout do jednotlivých oddělení a skupin.

Fotografie: Listopad 2020 – I. oddělení

Fotografie: Listopad 2020 – II. oddělení

Fotografie: Listopad 2020 – III. oddělení

ŘÍJEN 2020 VE ŠKOLNÍ DRUŽINĚ

Toto období není jednoduché pro dospělé osoby ani pro děti. Dodržujeme mimořádná opatření a dbáme na zvýšené hygienické požadavky. Vám rodičům děkujeme za dodržování časů odchodů. 

Motivací tohoto měsíce je Cesta k rytířské stuze, která se nesla v duchu tolerance, respektování druhých, prohlubování vzájemné spolupráce a pomoci. Kromě plnění družinového vzdělávacího programu jsme opět pro zpestření činnosti využili některé významné celosvětové a mezinárodní svátky.

Bohužel činnost školní družiny byla od 14. 10. 2020 přerušena uzavřením škol. Poslední den jsme stihli všem přítomným dětem rozdat úkoly a obrázky s rytířskou tematikou a mandaly pro zlepšení nálady a vyplnění volného času doma.

Říjen 2020 – I. oddělení

A jedeme dál a v říjnu prožíváme a zvládáme – Rytířská pravidla; příběhy statečných rytířů; pověsti a příběhy z panství veverského; první klíče k devíti věžím; krásu a sílu úsměvu; rytmizaci s množstvím různých doprovodných hudebních nástrojů( bohužel bez zpěvu);   praktické vyzkoušení chůze s francouzskými holemi a povídání o seniorech; ošetření popálenin – Au, au, toto bolí; živé zvířecí pexeso a oslavu  svátku zvířat; Světový den zraku: oko – do duše okno. Hodně času věnujeme stavbám z Kaply, vyzkoušeli jsme trpělivost při stavbě domina, učíme se další stolní hry. Mnoho zážitků máme také na vycházkách i při pobytu na zahradě.

Fotografie: Říjen 2020 – I. oddělení

Říjen 2020 – II. oddělení

Když to počasí dovolilo, byli jsme venku na zahradě. V opačném případě jsme v Modré laguně využívali ke hrám další zajímavé stavebnice a hračky. Učili jme se nové stolní hry. Také jsme si připomněli některé významné dny: Mezinárodní den seniorů(jména a příjmení prarodičů, úcta ke stáří), Světový den hudby(poznáváme písničky podle nápěvu, hudební nástroje, oblíbené písně). Svůj den měli i zvířata (zvuky zvířat, názvy mláďat). Mezinárodní den úsměvu provázela  soutěž o nejmilejší úsměv. Světový den pošty (hra na tichou poštu, pošťácká pohádka, výtvarný návrh pohlednice, znalost adresy). Jak si chránit zrak, oční jóga, soutěže se zavázanýma očima, to byl Světový den zraku v našem oddělení. Každodenní četbu jsme doplnili o příběhy a pověsti z Veveří a Veverské Bítýšky a tím jsme navázali na „rytířská pravidla“  

Fotografie: Říjen 2020 – II. oddělení

Říjen 2020 – III. oddělení

Tento měsíc se v našem oddělení  nesl ve znamení rytířů, rytířských pravidel a zásad rytířského chování a klání o rytířskou stuhu. Nakreslili jsme si svůj erb, který každého rytíře charakterizuje a chrání jako štít. Na své rytířské cestě jsme si připomněli den zvířat, napodobovali jsme jejich řeč, zahráli si zvířecí pantomimické pexeso a také jsme si říkali, jak se ke zvířatům chovat a jak se o ně starat. Velice statečně, jako správní rytíři , jsme se postavili k náročnému úkolu . Vypsání adresy na obálku, nakreslení poštovní známky a nakonec napsaní krátkého dopisu, čímž jsme si připomněli Světový den pošt. Velkým dobrodružstvím pro nás bylo naplánované sázení žaludů, které jsme nasbírali při procházce a pár dní jsme je nechali ve vodě klíčit. Od této ušlechtilé činnosti nás neodradilo ani špatné počasí a navzdory dešti jsme s radostí a odhodlaně zasázeli žaludy, pár kaštanů i ořechů.

Fotografie: Říjen 2020 – III. oddělení

Říjen 2020 – IV. oddělení

Posledních pěkných dnů jsme využili na vycházky po okolí, kde na nás čekala mnohá překvapení. Největším pro nás bylo množství mláďat užovek na vrchním splavu řeky Svratky. V tomto měsíci jsme zahájili Cestu za rytířskou stuhou, kterou může získat jen ten z nás, který prokáže, že má vlastnosti skutečného rytíře. Připomněli jsme si Den seniorů povídáním o tom, co stárnoucí člověk potřebuje a jak je my děti můžeme potěšit, namalovali jsme několik obrázků pro babičky a dědečky. Některé obrázky však zůstaly nedomalované a čekají na dokončení po otevření škol. V Den úsměvů si děti vyzkoušely Jacobsonovu svalovou relaxaci, dozvěděly se, proč je úsměv tak důležitý, proběhla soutěž v malování nejkrásnějšího smajlíka. Vyzkoušeli jsme si tajné volby a svým hlasováním jsme tak vybrali nejkrásnějšího smajlíka. Dále děti se zájmem hrály své oblíbené „deskovky“, skládaly stavebnice nebo vytvářely své vlastní hry s maximálním využitím  fantazie. Například hra na tetovací salón či hra na knihovnu s psaním vlastních knížek, které si děti navzájem půjčovaly a četly.

Fotografie: Říjen 2020 – IV. oddělení

Říjen 2020 –  V. oddělení

Ani trošku jsme nelenili. Využili jsme nespočet Světových i Mezinárodních dnů a k nim jsme se snažili vždy něco vyrobit, něco málo povědět nebo prožít. Mezinárodní den zvířat nás velmi bavil. Všichni jsme si povídali a malovali své domácí mazlíčky nebo naše oblíbená zvířata. Mezinárodní den cyklistiky nám pomohl procvičit si pravidla silničního provozu. Nezapomněli jsme ani na den seniorů, lékařů, hudby, úsměvu. Světový den pošty byl poučný a hlavně jsme vyráběli vlastnoručně malovaný a psaný pohled pro kamaráda, maminku, tatínka, babičku, … Zahráli jsme si na optika a vyzkoušeli, jak dobře vidíme na blízko a do dálky. Světový den zraku nám připomněl, jak moc je zdravý zrak důležitý. A abychom nebyli jen ve škole, tak jsme pořádali venku hry a soutěže a na vycházkách jsme sbírali ořechy, kaštany a žaludy.

Fotografie: Říjen 2020 – V. oddělení

ZÁŘÍ 2020 ve školní družině

V souvislosti s mimořádnými opatřeními Covid-19 i naše školní družina musela provést organizační změny a upravit provoz.

Děti jsou rozděleny po třídách do jednotlivých oddělení. I. oddělení – I. B, II. oddělení – I. A, III. oddělení – II. A a II. B,

IV. oddělení – III. A a IV. B, V. oddělení– III. B a IV. A.

Vzájemné setkávání a migrace mezi kamarády z jednotlivých oddělení některým dětem hodně chybí. Děti z IV. a V. oddělení si zvykaly na družiny ve školních třídách v budově ZŠ. Ostatní mají štěstí, že mohou využívat na Zábíteší zařízené herny s podnětným prostředím v Modré laguně, Pod palmou a v Pohodě u terasy.

Odchody z družiny jsou stanoveny tak, jak je uvedeno i v sešitech ŠD:

po vyučování, po obědě (liší se v jednotlivých dnech dle rozvrhu tříd),ve 14.30 hod., v 15.00 hod., v 15.30hod.,od 15.30 – 17.00 hod. dle potřeby.

Nerespektování uvedených časů vede k omezování a narušování činnosti.

I když se neuskutečňují tak oblíbené celodružinové akce a nemají děti možnost setkávat se a pracovat v zájmových kroužcích školní družiny, probíhá v jednotlivých odděleních zajímavé a pestré zájmové vzdělávání. Program vychází z družinového vzdělávacího programu a reaguje i na některé významné dny a tvoří tak měsíční tématické celky. Nabídkou různých činností aktivizujeme osobnost, prohlubujeme školní znalosti, podporujeme fantazii a tvořivost a zdokonalujeme sociální dovednosti.

Nový školní rok začal náročněji i pro letošní prvňáčky – třídy mají v ZUŠ, na obědy chodí do hlavní budovy základní školy a pak přechází do školní družiny na Zábíteší. Po počátečních zmatcích s papučkami, s ukládáním věcí a s převlečením jsme se už mnohé naučili a zvládli.

 

Září 2020 – I. oddělení

Maňásci Družínek a Družínka nás přivítali v oddělení Pod palmou a seznámili nás s prostředím a s tím, co dělat, jak se chovat, aby fungovaly pěkné kamarádské vztahy a bylo nám v družině dobře. A tak se postupně seznamujeme s tím, kde jsme, kdo jsme, jak se jmenujeme, jaké máme zájmy a záliby, vyjadřujeme první pocity. Poznáváme život ve ŠD, učíme se dodržovat pravidla, hygienu, úklid. Zkoumáme stavebnice (hlavně se nám líbí Kapla), stolní hry (Kuřecí olympiáda, Dobble, Alibaba), hračky (zvířata, statky a domy, auta) . Malujeme, kreslíme, tvoříme (moje písmeno, motýlci, já hvězda, liška z pouzdra, draci). Zpíváme a učíme se hudebně pohybové hry ( Ryba, Kukačka, Když jsem já sloužil, Mysliveček). Cvičíme, relaxujeme a hrajeme hry v oddělení a hlavně venku na zahradě. Využíváme pěkné počasí na vycházky s pozorováním podzimních krás. Některé významné dny jsme poznávali prostřednictvím didaktických her, dramatizací či názornou ukázkou – Den gramotnosti, Den čokolády, Den Alzheimerovy choroby, Den srdce. Družinovým životem nás z četby na pokračování doprovází veselý Radovan a zlý výrostek Hugo. Radovan se umí radovat a dobře nám radí: “ S úsměvem jde všechno líp.“

Fotografie: Září 2020 – I. oddělení

Září 2020 – II. oddělení

V družině jsme zpočátku hráli různé hry na jména, ať se všichni známe a víme, jak se kdo jmenuje, co má rád, jaké má zájmy … Po obědě posloucháme pohádky. Vyráběli jsme už papírové draky, hvězdičky a jablka na talíři. Pokud je hezké počasí, chodíme na zahradu, kde si hrajeme s obručemi, míči, lanem a využíváme houpačky a prolézačky. V družině máme také spoustu stavebnic, hraček a her, se kterými se postupně seznamujeme. Mezi nejoblíbenější prozatím patří MacGregor, Super farmář, Catan junior. Připomenuli jsme si Den čokolády (povídáním a mlsáním), Den srdce (modelem a měřením tepu) , Mezinárodní den gramotnosti (hurá – já budu umět číst, psát, počítat). Děti z I. A chodí do družiny rády a někdy se některým dokonce nechce jít domů.

Fotografie: Září 2020 – II. oddělení

Září 2020 – III. oddělení

Měsíc září se nesl v duchu seznamování. Seznamovali jsme se s naší novou třídou školní družiny – Pohoda u terasy, s pravidly, hygienickými zásadami, se sebou navzájem, s tím, co máme rádi a co ne. Nakreslili jsme si naši rodinu, se kterou jsme seznámili kamarády. Vyzkoušeli jsme si život v tichu, abychom se seznámili s životem neslyšících. Den srdce byl pro nás příležitostí poznat nejen činnost a funkci srdce, ale i zamyslet se nad tím, koho nosím ve svém srdíčku. Prozkoumali jsme všechny hry a stavebnice. Dřevěná stavebnice Kapla nás hodně baví. Slunečná odpoledne jsme trávili na zahradě. Na zahradě je to bezva, hrajeme míčové hry, užíváme si prolézačky, houpačky a vymýšlíme spoustu dalších zajímavých aktivit.

Fotografie: Září 2020 – III. oddělení

Září 2020 – IV. oddělení

I když využíváme jednu ze tříd v hlavní budově základní školy, týdenní skladba činností je pestrá – pobyt venku, pohybové aktivity, tvořivé činnosti, nejrůznější hry k rozvoji sociálních dovedností i relaxace. Pravidla školní družiny si děti připomněly zábavnou formou. V rámci Seznamky se dozvěděly děti něco nového o sobě navzájem a zjistily nové, mnohdy překvapivé informace o svých spolužácích. Díky častým vycházkám jsme se seznámili se zajímavostmi našeho města (Smírčí kámen, Cholerový hřbitov, kaplička …) Během některých vycházek se děti seznámily s geocachingem a hledaly kešku. V rámci výtvarné a tvůrčí činnosti jsme vyráběli přání z dřevěných odkrojků ořezaných pastelek, pohybující se píďalky, pestrobarevné ubrousky, skládací srdce. Děti s oblibou hrály deskové hry, karty, puzzle, stavěly z Lega, ze stavebnice Seva nebo stavěly města z dřevěných kostek. Na Mezinárodní den srdce měly děti možnost prohlédnout si modely srdce ve skutečné velkosti, dozvědět se, jak srdce pracuje. Četbou příběhu o dětech, které v Nepálu rodiče neposílají do školy, jsme navázali na Den gramotnosti. Při hře na obchod a banku jsme rozvíjeli finanční gramotnost. Děti tato činnost natolik bavila, že ji dovedly téměř k dokonalosti a věnovaly se jí po několik dnů.

Fotografie: Září 2020 – IV. oddělení

Září 2020 – V. oddělení

Během této nestandardní situace vyplývající z opatření covid – 19 se snažíme trávit většinu času v přírodě. Počasí nám v září přálo a proto jsme chodili hodně na procházky po našem krásném bítýšském okolí. Na svých toulkách přírodou krmíme kačeny, malujeme na chodníky obrázky křídou, hrajeme různé hry na hřišti, sledujeme ryby, motýly a mnoho dalších zvířat a věcí. Také jsme se na jedné z výprav odměnili sladkou zmrzlinou. Ovšem aktivity venku nejsou naší jedinou náplní. Ve své, doufáme dočasné, školní družině umístěné ve třídě v ZŠ jsou na denním pořádku stavby z dřevěných kostek, Chevy, Sevy a Lega. Naši pozornost lákají i různé stolní hry – Curling, Duch, karty , Dobble, Story Cubes. Bavila nás výroba peněženek i veselých chameleonů s vyplazujícím jazykem. I v našem oddělení jsme si různými formami připomněli významné dny – Mezinárodní den gramotnosti, Mezinárodní den čokolády, Den bez aut. Nejzdařilejší byl Den gramotnosti spojený s finanční gramotností a hrou na obchod.

Fotografie: Září 2020 – V. oddělení