Akce školní družiny 2019 – 2020

6. 3. 2020 TVOŘENÍ K MDŽ. MDŽ připadá každoročně na 8. března. Je to mezinárodně uznávaný svátek stanovený OSN k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908. Je připomínán jako den mezinárodní solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj. My v tento den chceme popřát všem ženám v našich rodinách a předat přáníčko a kytičku za péči, lásku a starostlivost o nás a všechny blízké. Fotografie zde.

28. 2. 2020 ZÁHADNÁ STOPOVANÁ. Přítomní malí stopaři byli rozděleni do čtyř pátracích skupin. Věděli jsme, že nebude stačit jen chodit, že nebude stačit se jenom tiše pohybovat. Bude nutné se hlavně dívat, naslouchat, pozorovat, zkoumat. Pátrací skupiny to prakticky vyzkoušely při hrách a úkolech na zahradě a při výšlapu na Babky. Hledání, procvičování, pozornost, bystrost, hra na Ovce a vlky, určování stop a mnohé další prověřili soudržnost a spolupráci v jednotlivých skupinách. Fotografie zde.

25. 2. 2020 MASOPUST. Původ této „ nejdelší veselice v roce“ sahá až do dob pohanských a souvisel s oslavou končícího zimního období – předjařím a nadějí na příští úrodu, zdraví, hojnost a blahobyt. Tak jak bývá zvykem, provází masopust taškařice, tanec, zpěv, zabijačka, jídlo, šavlový tanec, a nejinak tomu bylo při masopustním veselí v družině. Přesvědče se o tom na fotografiích. Fotografie z masopustu zde.

14. 2. 2020 VALENTÝN. V řadě zemí má své speciální tradice. Oslavy svátku sv. Valentýna v českých zemích jsou relativně nová záležitost. Výrobou srdíčkových a medvídkových přání jsme využili příležitost projevit někomu svoji lásku. Mějme na paměti, že láska k sobě a ke všem je důležitá a využijme každou příležitost projevit lásku. Fotografie zde.

7. 2. 2020 ŽÍŽALENÍ. Využili jsme knihy Pohádkové příběhy k zábavě i k učení a užili si zábavné odpoledne na téma: Žížalí bratři. Vyzkoušeli jsme si, jak se žížaly pohybují,když nohy nemají. I když jsme nelezli v podzemí a v hlíně, ale jenom na koberci, tak jsme si užili hodně veselé „žížalení“. Zjistili jsme mnohé o jejich životě i významu. Někteří se stačili naučit vtipnou báseň od Jiřího Žáčka – Já a moje žížaly. Fotografie žížalení zde.

28. 1. 2020 SRDCE S LÁSKOU DAROVANÉ. Letos se již 5. rokem účastníme této krásné celostátní soutěže, abychom potěšili námi vyrobeným srdíčkem něco nebo někoho, kdo si to zaslouží. Léčivé srdce z kaštanů věnujeme p. uč. Rulíškové, která se zotavuje z nepříjemného zranění na lyžích. Srdíčkový lapač snů jsme vyrobili pro našeho spolužáka Peťu, chceme ho povzbudit po náročné operaci. Fotografie zde.

Prosíme, podpořte nás a přidejte svůj hlas těmto dvěma srdcím. Hlasovat můžete do 13. 3. 2020 na webu www.srdceslaskou.cz. Naše 2 srdce najdete pod názvem – SRDÍČKOVÝ LAPAČ PRO PEŤU a LÉČIVÁ SÍLA KAŠTANOVÉHO SRDCE. DĚKUJEME!

13. 1. – 17. 1. 2020 PŘÍPRAVA NA KARNEVAL. Blíží se karneval a v družině je zase hodně tvořivé práce. Barvy, pastelky, voskovky, vlna, těstoviny, barevný papír, stuhy, krepový papír, knoflíky, papírové talíře a spousta dalšího materiálu je potřeba na vytvoření různých klaunů, kteří budou zdobit kulturní sál. Vybíráme písničky na které budou šikovné děti dělat předtančení na pódiu, aby měli všichni tancechtiví inspiraci. Už zbývá jen nachystat masky a hurá na nedělní karneval. Fotografie příprava na karneval zde.

6. 1. 2020 TŘI KRÁLOVÉ. Ve školní družině jsme si připomněli význam a účel tohoto dne. Kdo ještě neznal písničku „My tři králové jdeme k vám“, rychle se ji s ostatními naučil, a tak mohla jednotlivá oddělení sobě navzájem zavinšovat štěstí, zdraví, dlouhá léta. A toto přání posíláme do nového roku 2020 všem dobrým lidem.

18. 12. 2019 JEN TAK PRO RADOST. Máme ozdobený vánoční stromeček. Zkoušíme staré vánoční zvyky, vzájemně se přesvědčujeme o tom, že vánoce jsou hlavně o atmosféře, pohodě a klidu. Notujeme si koledy a jen tak pro radost tvoříme vánoční přání. Pokoj lidem dobré vůle. Fotografie zde.

12. 12. 2019 KERAMIKA. Letos je v kroužku zase hodně šikovných dětí. Vytváříme z plátu, modelujeme z hroudy a z válečků. V projektech získáváme dovednosti v oblasti zdobení, otiskování, prořezávání, děrování aj. Při barevném dekorování keramiky si osvojujeme zdobení engobou, glazurou, oxidy, sklem a dalšími materiály. Předvánoční čas bývá pro keramiky obdobím, kdy si odnáší hotové výrobky. Mnozí byli nadšení tím, co sami vytvořili, a jistě potěší i své blízké. Fotografie zde.

11. 12. 2019 KROUŽEK ŠITÍ. Nahlédněme pod pokličku nově otevřenému kroužku šití. Z krásných látek, které nakupuje a připravuje paní Housková, vznikají pod jehlou šicího stroje pěkné věci. Zvládnout šití na šicím stroji není tak úplně jednoduché, přesto se mají děvčata už čím pochlubit. Mají ušitý látkový sáček na levanduli, slepičku, pejska Usínáčka, kočičku. Přejeme vám málo přetrhaných nití a mnoho dalších pěkně ušitých výrobků. Fotografie Kroužek šití zde.

5. 12. 2019 KAPLA. Oblíbenost stavebnice Kapla neklesá, ba naopak. Kapla nás prostě baví. Vznikají další a další zajímavé stavby. Různá města, silnice, garáže, věže a jiné. Ne všechny fotíme, ale věřte, že je to vždy nádhera. Fotografie Kapla zde.

30. 11. 2019 ROZSVÍCENÍ STROMU. Tak a je tu adventní čas a velké těšení na Vánoce. Město Veverská Bítýška rozsvítí vánoční strom na náměstí a naším úkolem bylo nacvičit krátké vystoupení, které bude součástí doprovodného programu. Adélka Michálková začíná zvučným hlasem, přidává se Hana Juzková a pak další – Monika Fitzová, Terezka Valčíková, Julie Krupanská, Simona Vejnárková, Sofie Kölblová, Martin Vejnárek, Monika Mifková. Velký potlesk je jim odměnou za vystoupení.

25. 11. – 29. 11. 2019 PROJEKT ADVENTNÍ TVOŘENÍ. V družině máme hodně práce. Snažíme se vyrobit na Předvánoční zastavení hodně pěkných výrobků, které potěší nebo překvapí v předvánočním období. Mnozí se vrhli na korálkové zdobení srdcí i jiných tvarů z drátku. Baví nás výroba mýdel z voňavých mýdlových plátů. Stříháme hvězdy různých velikostí a po nastříbření z nich sestavujeme stromečky. Na kužely točíme a lepíme vlněné stromy. Do látkových sáčků přidáváme voňavou levanduli. Kdybychom chtěli popsat vše, co vytváříme, byl by to dlouhý článek, a tak se raději podívejte na FOTO. A ještě lepší bude, když se přijdete podívat osobně a něco si z naší tvorby vyberete a koupíte. Fotografie zde.

18. 11. 2019 LEGO. Lego stavitele máme rozděleny do tří skupin. Pro legaře je stavění hra, ve které vstupujeme do světa nekonečné tvořivosti a představivosti. Stavíme, vylepšujeme, budujeme, bouráme. Tvoření z lega je jeden nekonečný příběh nekonečných možností. Stavitelé mají to štěstí, že kroužek bude od poloviny listopadu v novém větším prostoru, což bude pro nás  příjemnější. Fotografie zde.

25. 10. 2019 PRO SENIORY. Krátké písničky, spousta doprovodných nástrojů, rekvizity hodin, šnečka, zmrzliny. Jeden Mrzout v podání Matyáše Kafky, Dominika Ochotnická jako černý mrak, dvojčata Adriana a Nikola Staníčkovy jako kukačky, uplakaný šneček David Čejka, Sofie Kölblová v roli babky kořenářky a další vystupující: Adélka Michálková, Simona Vejnárková, Adéla Císařová, Zuzana Sojková, Anežka Freundová, Julie Krupanská, Monika Fitzová. Všichni jmenovaní svým vystoupením na setkání seniorů města Veverská Bítýška přítomné pobavili i rozesmáli.

21. 10. 2019 ZAHRADA. Příroda dokáže překvapit. V těchto podzimních dnech je stále parádní a teplé počasí, které nám dovoluje hrát si, sportovat, běhat, i jen tak pobývat venku na zahradě. Na zahradě je nám opravdu dobře. Máme tady hodně prostoru, můžeme hrát hry s míčem, hlavně fotbal a vybíjenou. Můžeme řádit na průlezkách, houpat se v hnízdu, šplhat, skákat. Také si můžeme najít místečko, kde vaříme a připravujeme různé speciality z přírodnin. Fotografie z akce zde.

19. 10. 2019 SVĚTLUŠKA. S jakýmkoliv zdravotním postižením a problémem se stává každodenní život složitější a těžší. Vůbec si nedovedeme představit život zrakově postižených. Některým z nás vidět úplnou tmu nahání hrůzu a nechat poctivě zavřené oči nám dělá problém. Vyzkoušeli jsme si na zahradě chůzi vedle lana se zavázanýma očima. Nic moc příjemného to nebylo. Jako každý rok jsme zaslali na konto Světluška pro zrakově postižené částku 500,-Kč. 
Fotografie Světluška 2019 zde.

18. 10. 2019 BĚH PRO PARAPLE. Závěr projektu Paraple již tradičně patřil dobročinnému běhu dvojic všech věkových kategorií pod deštníkem. Běh pro PARAPLE byl plný dobré nálady a odhodlání podpořit dobrou věc. Celý průběh zaznamenal náš fotograf pan Dundáček a tak se o tom můžete sami přesvědčit na uvedených fotografiích. Děkujeme všem, kteří přispěli jakoukoliv finanční částkou a pomohli nám zaslat na konto Paraple 2019,- Kč. Fotografie Běh pro paraple 2019 zde.

14. – 18. 10. 2019 PROJEKT PARAPLE. Myslíme, že už je málo těch, kdo neví nic o PARAPLETI. Centrum Paraple je obecně prospěšná společnost, která pomáhá lidem s poškozením míchy po úrazu nebo po onemocnění. Během projektu jsme nejen vytvářeli různé obrázky paraplíček – deštníků, ale vyzkoušeli jsme si i různé neobvyklé pohybové aktivity. Zajímavou zkušeností byla snaha zvládnout jízdu s kamarádem na vozíku. Poznali jsme, že je k tomu potřeba nejen síla, ale i opatrnost. Zpestřením bylo také vystoupení Davida Pučálky a Kuby Sovy, kteří chodí do kroužku parkour a předvedli nám své dovednosti. Dělejme vše proto, abychom si ochránili své zdraví. Fotografie Projekt PARAPLE 2019 zde.

11. 10. 2019 HURÁ NA HRAD. Cesta na hrad Veveří spojená s různými úkoly a hledáním pokladu bývá oblíbenou celodružinovou akcí. Během týdne vydatně pršelo, ale v pátek nám už počasí přálo. Odhodlání k výpravě na hrad v sobě našlo více jak 80 dětí, a tak seřazeni do dvojic jsme připomínali  dlouhý vláček. V lese jsme museli překonat popadané stromy. Během svačinové pauzy v lůnu přírody jsme si zopakovali pověst o založení hradu Veveří. Navnaděni pověstí o pokladu dvanácti apoštolů jsme luštili tajné šifry, které vedly k nalezení sladkého pokladu. Všichni jsme to zvládli: nejen HURÁ NA HRAD, ale i HURÁ Z HRADU! Fotografie z akce zde.

27. 9. 2019 VÝSTAVA OVOCE A ZELENINY. Malujeme, tvoříme, lepíme, skládáme, a to vše proto, abychom vytvořili něco pěkného na výstavu, kterou pořádají místní zahrádkáři. Vytvořili jsme koutek s papírovým panem zahradníkem. Využili jsme přírodní materiál, například na Kočku Dýňulku a jiné. Na fotkách se podívejte, jak to vše dopadlo. Fotografie zde.

26. 9. 2020 POZNÁVEJ A HÁDEJ. Na této akci jsme poznávali rostliny pouze podle listů a čichových vjemů. Některé byli jednoduché, některé zcela k nepoznání. Abychom se mohli v těchto vědomostech zdokonalovat, byla vytvořena krabice různých vzorků, u které bylo přidáno správné řešení. Ti nejlepší za chvíli bezpečně poznali listy od rajčat, mrkve, brokolice a mnohých dalších. U krabice se vystřídalo mnoho dětí a tak Poznávej a hádej bylo příjemným učením se rostlin. Fotografie zde.

23. 9. 2019 ZÁJMOVÉ ÚTVARY. Tímto dnem je zahájena pravidelná činnost zájmových kroužků. Jako tradičně je přeplněno ve třech LEGO kroužcích. Vzhledem k tomu, že nemáme k dispozici tělocvičnu, bylo vystřídáno atletické nadšení velkým zájmem o Florbal a Pohybové hry. Také je připraveno mnoho tvořivé činnosti v kroužku Keramika i Šití. Nové hudební dovednosti se naučí přihlášení ve Flétně i Sborečku. Vědomosti z cizího jazyka získají děti v kroužcích Angličtina hrou. Přejeme všem přihlášeným ve všech otevřených kroužcích mnoho příjemných a zajímavých prožitků.

21. 9. 2019 MALÁ ATLETIKA. I letošní ročník Běhu kolem Bítýšky doprovázelo sportovní úsilí a odhodlání zvládnout všechny připravené doprovodné disciplíny z malé atletiky. Soutěžní karty se splněnými úkoly odevzdalo 156 dětí – někteří si sportovní výkony vyzkoušeli i dvakrát. Poděkování patří všem zúčastněným za sportovní úsilí a snahu. Poděkování patří i všem organizátorům na jednotlivých stanovištích. Děkujeme!

20. 9. 2019 SEZNAMKA. Už jsme se stačili seznámit s prostředím a režimem ve školní družině. Také známe devět věží z celoroční hry. Do družiny chodí 143 žáků ze všech tříd prvního stupně ZŠ a to vám říkám, je to dost náročné si zapamatovat jména všech. Naše celodružinová akce Seznamka nám napomáhá k vzájemnému poznávání a zapamatování jmen dalších družinových kamarádů. Bylo nádherné počasí a tak probíhala tato akce na zahradě. Nejvíce jmen kamarádů se vystřídalo při společné taneční hře Ty a já – my oba. Jedno odpoledne nás ale jména všech nenaučí a tak bude určitě ještě chvíli trvat, abychom na sebe někteří nevolali “ hej ty“. Fotografie zde.

3. 9. 2019 STARTUJEME. Tak jak ve škole, tak i ve školní družině máme před sebou nový družinový rok 2019/2020. Čekají na nás cesty k devíti věžím poznání, při kterých budeme dodržovat rytířská pravidla. Doufáme, že ve všech pěti odděleních bude převládat pohoda, kamarádské vztahy a dobrá nálada. Naše prožitky v kolektivu vrstevníků nám nic jiného nenahradí. A tak přejeme všem družinovým dětem, ať se dobře baví, hezky hrají, sportují a nelení, mračení za úsměv vymění.