Akce školní družiny – 2017/2018

22. 6. 2018 ZLATÝ KLÍČEK. Slavnostní vyhodnocení a ocenění celoročního snažení a práce dětí ve školní družině bylo zahájeno panem ředitelem v budově školy. Byli jsme potěšeni, že pan ředitel označil naši družinu jako jednu z nejlepších družin v širém okolí. Další hodnocení následovalo v kulturním domě, kde bylo v sále vše nachystáno včetně bohatých odměn, které nám částečně sponzorským darem věnoval pan Koláčný. Za zvuků fanfár mezi nás vstoupila královna. Z rukou královny mnozí obdrželi diplom, ocenění, pochvalu. Za celoroční hru v získávání klíčů si jako první pro odměnu přišla Anička Machová, Adélka Kozinová a Markétka Mifková. Slavnostní setkání přišel pozdravit i pan Mifek, starosta městyse. Celou slavnost jsme zakončili zmrzlinou a diskotékou. Fotografie budou brzy dodány 🙂

8. 6. 2018 ATLETICKÝ TROJBOJ. Nav konci školní roku jsme poměřili své výkony v atletickém trojboji. Za slunečního, parného odpoledne jsme na hřišti soutěžili v běhu na 50 m, hodu do dálky a skoku z místa. Fotografie z trojboje si prohlédněte tady.

Po sečtení všech výsledků z těchto tří disciplín byli odměněni medailí tito vítězové:
Kategorie dívek:
1. místo Bartoníková Nela a Hájková Rozálie
2. místo Valčíková Veronika
3. místo Gabrielová Sofie

Kategorie chlapci:
1. místo Paleček Štěpán
2. místo Bauer Radek
3. místo Křenovský Jakub

5. 6. 2018 CELÉ ČESKO ČTE DĚTEM. Již po osmé jsme se zapojili v rámci celostátního projektu do TÝDNE ČTENÍ DĚTEM pod názvem VISEGRÁD ČTE DĚTEM. Vyzkoušeli jsme si nejen český jazyk, ale texty a písničky ve slovenštině, polštině a maličko i maďarštině. Hlavní pozornost ale patřila knize od Ivony Březinové KLUK A PES. Dozvěděli jsme se o velkém přátelství, o psí škole a o tom, že společně se dá zvládnout úplně všechno. Fotografie zde.

4. 6. 2018 AHOJ LEGO. A je to tady. Ten nejméně oblíbený den všech lego stavitelů. Čeká nás demolice staveb. Při stavění jsme si rozvíjeli svoji kreativitu, fantazii i manuální zručnost. Součástí Lego kroužku bylo i trénování píle, trpělivosti, pomoci druhému a práce v týmu. A tak poslední foto a velký lego úklid a příprava všech lego součástek na prázdniny. Dlouho však lego nebude zahálet, už nyní se těšíme na další tvoření v příštím školním roce. Fotografie zde.

1. 6. 2018 DEN JAK MALOVANÝ. Měli jsme v plánu udělat si netradiční DEN DĚTÍ. Vydali jsme se na hráz u řeky Svratky a na asfaltové cestě vedoucí k hřišti jsme si nakreslili mnoho jakoby „výkresových“ políček. Dostatek barevných kříd nám umožnilo pustit se do výtvarného tvoření. Malovali jednotlivci, malovali i menší skupinky a malovalo se to, co koho napadlo – zvířátka, krajiny, auta, květiny, minecraft, sluníčka a mnohé jiné. Celé tvoření probíhalo v klidu a pohodě. Nejdřív to vypadalo, že den bude opravdu jak malovaný. Pak se ale zvedl vítr, nebe zčernalo a už hřmělo a blýskalo se. Ani jsme si nestačili všechny krásné obrázky prohlédnout a museli jsme se dát na rychlý útěk. S prvními kapkami deště jsme dorazili do školy, abychom se schovali. A dobře jsme udělali. Venku se začali ženit všichni čerti a bylo slyšet prudký déšť i kroupy. Úkryt ve škole jsme využili k pobavení při písničkách s ukazováním. Pár odvážlivců si zkusilo zahrát si na hvězdy Superstar a krásně nám zazpívali. Jen škoda, že bouřku se silným deštěm nevydržely naše krásné obrázky. Fotografie zde.

31. 5. 2018 KERAMIKA. Výroba keramiky přes svoji zdánlivou jednoduchost ve tvarování je velmi komplikovanou disciplínou v dalších technologických stupních zpracování. A tak není nic krásnějšího, než když si po  zdlouhavém procesu odnáší autor své vlastnoručně vytvořené dílo. Všem keramikům patří pochvala za tvoření v keramickém kroužku s trpělivostí, snahou a kreativitou. Fotografie z keramické dílny zde.

28. 5. 2018 TURNAJ OTHELLO. Do tohoto již tradičního turnaje bylo letos přihlášeno celkem 38 dětí. Během průběhu bylo odehráno celkem 427 vzájemných zápasů. Největších úspěchů v této strategické hře získala Anička Machová, dále Adélka Kozinová , František Juzek a Marek Novotný. Oceněno a odměněno bylo dalších dvanáct skvělých hráčů – Matouš Černín, Julie Šlechtická, Adélka Zelinková, Nela Bartoníková, Sofinka Kolblová, Sofie Gabrielová, Hanička Juzková, Petr Pollák, Lukáš Lipovský, Barbora Čepická, Adélka Michálková a Matěj Sedlák. Všem soutěžícím děkujeme za účast a nejlepším hráčům blahopřejeme.

25. 5. 2018 NAROZENINOVÝ DEN. Letos nepřišel kouzelník, ale zato bylo divadlo! Děti z dramatického kroužku Kašpárek nám oslavu zahájily představením o Vílinkách Mílince a Cílince a o tom, jak vzniká duha. Pak nám velký plyšový medvěd s pomocí dětí sehrál příběh o velkém přátelství. Každý pak dostal svůj dortík se zapálenou svíčkou, něco tajného jsme si přáli a zároveň svíčky sfoukli. Připili jsme si dětským šampíčkem a zazpívali si, i představili se, kdo se v kterém měsíci narodil. Z dobrot na talířku jsme se pokusili vytvořit originální koláže, které jsme pak s velkou chutí snědli. Při tanečních hrách jsme řádili s balonky, zahráli si lentilkovou a ukazovací hru. Sváteční odpoledne nám rychle uteklo a na závěr nás čekal dáreček – ježeček. Fotografie z narozenin zde.

23. 5. 2018 ZÁVĚREČNÁ HODINA V KAŠPÁRKU. Závěrečná hodina dramatického kroužku KAŠPÁREK byla věnovaná rodičům a rodinným příslušníkům. Po úvodním zahájení zahrály děti představení s názvem VÍLINKY, ze kterého jsme se dozvěděli pravdu o duze. Teď už víme, že se nám duha ukazuje díky nedorozumění dvou vílích sester, hodné MÍLINKY a nezbedné CÍLINKY. Pak jsme si vyzkoušeli chůzi v imaginárním prostoru, různé sporty všech ročních období, pochutnali si na TAJEMNÉ HOSTINĚ a nakonec se rozloučili závěrečným zklidněním v kruhu. Bylo to veselé a hravé setkání plné dobrot, smíchu a prožitků malých i velkých „Kašpárků“. Fotografie zde.

17. 5. 2018 ZÁVĚREČNÁ V KROUŽKU FLÉTNY. Patnáct dětí pracujících v kroužku flétny pozvalo své rodiče a příbuzné na závěrečný koncert. Všichni předvedli své umění, začátečníci zvládli písničky s notami h, a, g, c2, d2 např. Běžela ovečka, Lítala si laštověnka, Liška, šiška, pampeliška… Pokročilí přidali noty f, e, d, c a zahráli už těžší písničky, jako Jede, jede poštovský panáček, Šel Janeček na kopeček, To je zlaté posvícení atd. Všichni byli odměněni bouřlivým potleskem diváků a na závěr dostali ohodnocení „malý muzikant“ a malou sladkost. Těšíme se na veselé pískání v příštím školním roce! Fotografie ze závěrečné hodiny zde.

27. 4. 2018 ČARODĚJNICE. Toto páteční odpoledne patřilo ježibabám a ježidědkům. V krásném a nápaditém oblečení s nejrůznějšími doplňky (košťata, pavouci, netopýři …) jsme se sešli v ŠD, a protože se nám počasí vydařilo, probíhal rej hlavně na zahradě. Zatančili jsme si v čarodějném kole, zkusili svou obratnost a dovednost na stanovištích a pak už s velkou chutí a hladem jsme se vrhli na chutná „ žabí stehýnka“ s krvavou nebo kakánkovou omáčkou. Také jsme si smlsli na kozích bobkách a sušených červech a zapili to zeleným lektvarem s žížalkami. Po vydatné svačince jsme si ještě zarejdili při tanci a zpěvu a rozloučili jsme se s písní na rtech – Pět ježibab …  Fotografie z čarodějnic zde.

23. 4. 2018 BRAMBOROVÝ PANÁČEK. Jistě si vzpomínáte na projekt Bramborový týden, který v družině probíhal v měsíci listopadu. Z tohoto projektu nám zůstal fešácký bramborový panáček, který s příchodem jara mění svou krásu. Podívejte se na fotografie a uvidíte, jak si vyzdobil špičky svých bot a kolik vlasů přibylo na jeho hlavě. Je to prostě fešák bramborový. Fotografie zde.

16. 4. – 20. 4. 2018 TÝDEN BEZPEČNOSTI. Umět se správně chovat v silničním provozu není tak jednoduché. Procvičili jsme správné přecházení přes vozovku, poznávali jsme dopravní značky, zopakovali jsme si správné vybavení jízdního kola. Na zahradě jsme si vyzkoušeli projíždění křižovatek s hlavní a vedlejší silnicí. V úterý jsme se věnovali prevenci úrazů a první pomoci. Vyzkoušeli jsme si masáž srdce na resuscitační panně. Ve středu jsme navštívili místní Sbor dobrovolných hasičů. Prohlédli jsme si zásahová vozidla, techniku, přístroje a vyslechli spoustu zajímavých informací i zážitků. Týden jsme zakončili stopovanou po fáborkách s plněním úkolů a otázek, kde jsme si ověřili naše znalosti získané v průběhu TÝDNE BEZPEČNOSTI. Fotografie z tohoto týdne si prohlédněte zde.

6. 4., 7. 4., 13. 4. 2018 BU, BU, BU ČERTÍCI. O divadelní pohádce „Žerty nejsou s čerty“ bylo již napsáno mnoho a také mnozí se přišli na vystoupení osobně podívat. Na naše družinové čertíky, kteří doplnili peklo hudebně tanečním vystoupením, čeká ocenění v podobě přidělení klíčů. Nejzdatnější čertíci zvládli všech pět vystoupení, někteří někdy v pekelném reji chyběli a bohužel jeden čertík (Lucka Novotná) poctivě zkoušel taneční kroky, ale nikdy nevystoupil, protože pekelně onemocněl. Čertíkem se v pohádce stala – Anička Machová, Adélka Kozinová, Sofinka Kölblová, Sabinka Svobodová, Monika Fitzová, Laura Dohnalová, Adélka Zelinková, Míša Paulas, Adélka Michálková, Rozárka Hájková, Markétka Mifková, Lucka Kolková, Katka Strachoňová, Kája Vejrostová, Míša Vejrosta, Dominika Ochotnická, Denisa Drbohlavová, Erika Vo Thi Phuong Thao. Bu,bu, bu čertíci, děkujeme. Fotografie zde.

9. 4. 2018 ZÁPIS. K letošnímu zápisu budoucích prvňáčků do školní družiny jsme připravili veselá pískací motýlová lízátka a hlavně dračí hlavu, která, když do ní správně zafoukáme, na nás vychrlí ohnivé plameny (plameny pochopitelně jen vytvořené z krepového papíru). Podle odevzdaných zápisních lístků budeme mít v příštím školním roce ve školní družině hodně nových kamarádů. Fotografie ze zápisu zde.

20. 3. 2018 SLUNÍČKOVÝ DEN. Kdepak je letos to jaro? Noční mrazíky, ve dne sluníčko nikde, na první jarní den to vůbec nevypadá! Tak jsme se rozhodli jaru pomoci. Vyrobili jsme Morenu s papírovými šatičkami, hořící jsme ji hodili do Bílého potoka a sledovali, jestli odplave. Sice se zachytila pod jezem a pak ještě jednou na mělčině na kamenech, ale pak přece jen odplavala. Zazpívali jsme a zatančili písničku “ Voláme jaro“ a po návratu do ŠD jsme si ještě vyrobili sluníčko z papírových proužků. A představte si, hned druhý den již od rána svítilo sluníčko – opravdu se nám podařilo to jaro přivolat! Fotografie zde.

16. 3. 2018 TVOŘENÍ NA VELIKONOCE. Letošní přípravu na Velikonoce jsme začali s předstihem. Vlastnoručně vyrobené dekorace jsme si totiž chtěli doma co nejdéle užít. Rozděleni do čtyř skupinek jsme se prostřídali ve čtyřech tvůrčích dílničkách. Lepili jsme, stříhali, barvili, skládali… Postupně jsme si vyrobili pestrého kohoutka, okatého zajíčka na špejli, roztomilou ovečku, do květináče květinový zápich s motýlem vytvořený z barvené dýhy. S krásnými a povedenými dekoracemi se už těšíme na Velikonoce. Fotografie z velikonočního tvoření zde.

15. 2. 2018 MALÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA. Tento vzdělávací program jsme zahájili lekcí
STAVITELÉ MOSTŮ. Úvod patřil seznámení s nejvýznamnějším českým panovníkem Karlem
IV., následovala malá historie Karlova mostu a pak už praktické tvoření pilířů, oblouků, vázání
cihel a závěrečná týmová stavba mostu. Hodinové tvoření přineslo malým stavitelům spoustu
zábavy i poučení.
Sofie K.: „Stavění mostů mě bavilo, měli jsme na ně i plány“.
Sabinka S: „Dobrý bylo, že jsme po mostě i chodili“. Fotografie z univerzity zde.

22. 2. 2018 MALÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA. Další lekce vzdělávacího programu měla název,
STAVITELÉ VĚŽÍ. Nejdříve trochu teorie o stabilitě a rozkladu hmotnosti a také o účelu
věžových a výškových budov. Samotné stavění bylo zakončeno nádhernou stavbou modelu
věže – televizního vysílače JEŠTĚD. Přítomní stavitelé obdrželi za úspěšné absolvování titul –
STAVITEL VĚŽÍ.
Matouš Č.: „Na postavený Ještěd jsme dostali i plášť a tak vypadal jak doopravský“. Fotografie zde.

8. 3. 2018 A MY ROSTEME, byl název programu, se kterým vystoupilo 10 dětí (Anička
Machová, Karolína Vejrostová, Adélka Kozinová, Markétka Mifková, Šimon Lajcman, Sofinka
Kölblová, Natálka Packová, Adélka Michálková, Deniska Drbohlavová) na setkání seniorů v Kulturním domě ve Veverské Bítýšce. Během vystoupení jsme za zvuku tikajících hodin (vytvořeným za pomoci řehtaček) prožili narození, mateřskou školu, školu, první lásky, svatbu,
rodičovství a závěrečné pohoupání vnoučátka v náruči babičky. Zástupkyni seniorů paní
Minaříkové jsme předali od dětí vlastnoručně vyrobené hyacinty, které sice nevoní, ale dlouho vydrží a udělají parádu v jejich nové klubovně. Fotografie zde.

13. 2. 2018 MASOPUST. Úterý, 15. 15 hodin a z družiny vychází malí i velcí upravení k nepoznání. Masopustní průvod plný řehtaček, vozembouchů, štěrchadel doprovází pan Milan Lajcman na kytaru a Šimon Lajcman k tomu píská na flétnu. Průvod se občas zastaví, zazpívá, zakřičí, nabídne z košíčků spoustu dobrot a pak dál pokračuje v obchůzce dědinou. Jedna společná fotka před radnicí, kde nás přivítal pan starosta Mifek s dalšími pracovnicemi obce. Při odchodu jsme překvapeni z dárkového balíčku se spoustou sladkostí. Auta zastavují, kolemjdoucí se usmívají a průvod přichází do sálu v kulturním domě. Tady masopustní veselí končí vystoupením na téma „Stará řemesla“. Následuje potlesk a příslib, že se příští rok uvidíme na XI. dětském masopustu. Děkujeme všem, kteří dodali množství dobrot sladkých i masových, děkujeme za finanční podporu, děkujeme za přípravu masek i líčení obličejů paní Bůtorové, děkujeme za hudební doprovod panu Lajcmanovi, děkujeme za focení paní Hájkové, děkujeme za focení a ozvučení panu Dundáčkovi, děkujeme všem, kteří se podíleli na přípravě i zdárném průběhu této lidové tradice ve školní družině. Děkujeme. Fotografie zde.

31. 1. 2018 ODMĚNA ZA POLOLETNÍ PRÁCI. Toho kdo dostal pololetní vysvědčení a
neodešel po vyučování domů, čekalo ve školní družině milé překvapení. Náš vzdělávací
program „Na Veveří devět věží, kdo nevěří ať tam …“ – zavítal tentokrát na družinový koberec.
Co se dělo a jakou podobu dostával hrad a hradní vozidla zjistíte z přiložených fotografií.

29. 1. 2018 IV. ROČNÍK SRDCE S LÁSKOU DAROVANÉ. Opět jsme se zapojili ve školní
družině do celostátní soutěže SRDCE S LÁSKOU DAROVANÉ. Líbí se nám totiž cíl soutěže a
to je podpora tradičních lidských hodnot, jako je láska, přátelství, rodina, vzájemná úcta a také
podpora týmové práce a rozvoj tvůrčích dovedností dětí. Nechybí nadšení z vlastnoručně
vytvořených výrobků i z darování. Před tvořením jsme věnovali odpoledne návrhům. Každý si
namaloval srdce a napsal proč, a komu by srdce věnoval. Z návrhů bylo vybráno, pro koho
srdce bude. Dalším krokem bylo zvolení způsobu techniky použité při výrobě. SRDCE PRO
VODU vznikalo z vyfukovaných barevných mýdlových bublinek. SRDCE PRO AGÁTKU bylo
„vysněžené“ umělým sněhem. Fotografie zde.

23. 1. 2018 KOSTKA CUKRU. Od vyrobení první kostky cukru na světě uplynulo 175 let. Do té
doby se hospodyňky trápily s odsekáváním kousků z cukrové homole. Občas se tato snaha
neobešla bez nepříjemného zranění.
Pan Jakub Kryštof Rad, který byl ředitelem rafinerie v Dačicích, začal na žádost své manželky
přemýšlet, jak vyrobit kousky cukru. A tak se zrodil jeho vynález v podobě lisu na kostky cukru.
V družině jsme si i zkusili různé pokusy s cukrem – rozpouštění ve vodě, rozehřátí na karamel,
svícny z kostek cukru. Seznámili jsme se s obsahem nezdravého cukru v některých
potravinových výrobcích. Jakou má chuť samotný cukr jsme vyzkoušeli na závěr – hodně
sladkou. Fotografie zde.

21. 1. 2018 KARNEVAL. Před karnevalovou veselicí v kulturním domě máme ve školní družině
hodně práce. Pod vedením Aničky Machové se střídají děti a malují a kreslí obrázky
pohádkových bytostí, které budou zdobit sál. Také si každý nakreslí hlavu klauna. Další
skupinka maluje a tvoří čertí růžky. Čertíci nacvičují svůj pekelný taneček, který bude na
zahájení karnevalu. S přípravou bylo tolik práce, že nebyl ani prostor na focení a proto
následující foto je přímo z karnevalu. Fotografie z karnevalu zde.

16. 1. 2018 SNĚHOVÁ NADÍLKA. Hurá, hurá, snížek padá. Konečně jsme se dočkali sněhové
nadílky a tak nemůžeme chybět venku. Ne všichni jsme na zimu připraveni. Některé zima
zaskočila a tak nemají rukavice a chybí pořádné kalhoty. To ale nevadí. Válíme koule, stavíme
sněhuláky, provádíme koulovačky. Fotografie zde.

5. 1. 2018 TŘI KRÁLE. Je pátek a bude Tříkrálová sobota. Některé děti budou chodit se
sbírkou ve Veverské Bítýšce a tak vinšování a svátek Tří králů proběhl letos pouze v oddělení
Pod palmou. Z Modré laguny přišli nejmladší králové a krásně ostatním zazpívali. Následně se
v roli tří králů vystřídaly i další děti. Fotografie zde.

15. 12. 2017 VÁNOČNÍ TVOŘENÍ. Do chodu školní družiny zasáhla větší nemocnost a tak
vánoční tvoření probíhalo v klidnější a tišší atmosféře. Ač nás bylo méně než na jiných
celodružinových akcích, práce jsme měli více než dost. 4 skupiny dětí se vystřídaly ve 4
dílničkách a po ukončení si pyšně odnášely 5 vlastnoručně vyrobených dárků – stromečkové
přáníčko, zlatými puntíky ozdobenou baňku, papírový prostorový stromeček, přání se sobem,
obrázek vyrobený částečně enkaustickou technikou. Fotografie zde.

11. 12. 2017 ČERTI V MŠ. A čerti znovu na scéně. S pěkně nastudovaným čertovským
vystoupením jsme přišli pobavit i děti v mateřské škole na ulici Pavla Perky. Mnozí už měli první
setkání s čertem za sebou a tak se nás vůbec nebáli. Malí pozorní diváci si nakonec i s čerty
společně zazpívali. Fotografie z vystoupení zde.

7. 12. 2017 KERAMICI. Kroužek keramiků má za sebou již několik zajímavých projektů a
tvoření. V tomto předvánočním období si keramici pospíšili hlavně se zdobením. Každý se už
těší na své výrobky, kterými si ozdobí pokojíček nebo je daruje a tak potěší své blízké. Foto
několika spokojených keramiků s výrobky. FOTO – Keramici 2017

5. – 7. 12. 2017 VÁNOČNÍ FOCENÍ. Školní družina praská ve švech. Část oddělení Pod
palmou je vyzdobena sněhovou nadílkou, lucerničkou, voňavými jablíčky, oříšky a nosatými
skřítky. V družině probíhá tradiční předvánoční focení. Během vymezených dnů se vystřídalo 76
jednotlivců i sourozeneckých skupin. Fotek bylo hodně, ale žádné zde neukážeme. Všichni si je
odnášeli domů, aby je mohli ukázat hlavně prarodičům, kteří mají ze svých vyfocených
vnoučátek velkou radost.

5. 12. 2017 ČERTI. Na mikulášské setkání důchodců v kulturním domě ve Veverské Bítýšce
jsme si připravili „čertovské vystoupení“. V programu plném čertovských písniček a humorných
básniček nechyběla čertovská bába, hubatá Káča ani koza rohatá. Představení se líbilo a účinkující dostali sladkou odměnu a pochvalu.

1. 12. 2017 KOSTKY A VRŠKY V POHYBU. Bylo slyšet – lehni, pokrč nohu, zvedni ruku, otoč
hlavu, podej další … Tělo střídá tělo a postavy na koberci se rychle mění a střídají. Zvedající
postava je zvědavá na svou siluetu a pak ulehá další a opět je slyšet – nehýbej se, dej tu nohu
jinak … Fotografie zde.

20. – 24. 11. 2017 BRAMBOROVÝ TÝDEN. V tomto týdnu jsme se věnovali jedné
z nejdůležitějších plodin – bramborám. Dozvěděli jsme se plno zajímavých informací (jak se
k nám do Evropy dostaly, co obsahují, druhy brambor, jak se pěstují, kdo jim škodí …). Zkusili
jsme doma najít zajímavé tvary brambor a také si z nich vytvořit strašidýlka, ježky a různé
loutky, se kterými některé odvážné a nápadité děti zahrály divadelní představení.
Také jsme si s bramborami zasoutěžili a ve štafetách družstev jsme vyzkoušeli rychlé sázení a
ještě rychlejší sklízení brambor. Velký úspěch mělo čtvrteční bramborové vaření. Skvěle jsme si pochutnali na všedním jídle našich prababiček. Mňam, mňam brambory na loupačku se solí byly prostě pokrmem lahodným.
Týden jsme zakončili bramborovým tvořením. Vyrobili jsme korále z bramborových kostiček a
obrázky bramborových políček zažehlovací voskovou batikou. Fotografie z bramborového týdne zde.

16. 11. 2017 STAVÍME VĚŽE. V družině nemáme dlouhou chvíli. Peťa Pollák s Honzou
Koštovalem „odstartovali“ soutěž ve stavění věží. Občasné zborcení věže ještě před
dokončením je neodradilo a navíc přilákalo k této činnosti další děti.
Vytvořily se skupinky, ve kterých byla důležitá spolupráce, trpělivost, motorika. Stavební čety
musely mimo jiné řešit problém s nedostatkem stavebního materiálu. Na stavby byly použity
všechny kostky, které v ŠD máme. Ty nejvyšší stavby bylo nutné dostavět ze žebříků.
Družinový rekord – 233cm vysoká věž. Fotografie zde.

10. 11. 2017 BÍLÉ BRNĚNÍ. Navštívili nás vzácní a zajímaví hosté: nevidomá paní Katka se
svými vodícími psy Maggi a Daisy a ještě ji doprovázel její ochránce a pomocník rytíř v bílém
brnění paní Iveta. Paní Katka nám povídala o svém životě „ve tmě“. Ukázala nám a nechala
vyzkoušet různé pomůcky, které používá při každodenních pro nás samozřejmých činnostech
(rozlišovač bankovek, rozlišovač barev, kontrolka horké vody, speciální hodinky …). I když je od
narození nevidomá, vystudovala speciální pedagogiku. Dozvěděli jsme se i o výcviku psů pro
nevidomé a jak nevidomým pomoci např. při přecházení silnice nebo nastupování do
dopravních prostředků.
Po ukončení besedy, rozloučení s bílým rytířem a jeho chráněnkou jsme si ještě vyzkoušeli
sami při různých dovednostech a soutěžích se zavázanýma očima orientovat se a poradit si
pouze pomocí sluchu a hmatu. Pochopili jsme, jak je pro nás zrak důležitý!
500,- Kč poslaných školní družinou na konto SVĚTLUŠKA je úplně nepatrná podpora pro
nevidomé.
Pojďme a buďme nejen k postiženým, ale i k sobě navzájem “ rytíři v bílém brnění „. Fotografie zde.

7. 11. 2017 PODZIMNÍ VYCHÁZKA. Krátká motivace a zadání před tematickou vycházkou: „
Mějte oči dokořán, pozorujte, hledejte“. Tak jako vždy si zadání plnil každý po svém. Někdo více
skákal, někdo více křičel a ten, kdo se více díval, nám připravil podzimní procházku s jarním
překvapením. Nevěřili jsme vlastním očím, v tomto podzimním čase jsme našli kvetoucí
pampelišku, jetel, fialku, zvoneček. Děkujeme, teplý podzime, za pěknou kytičku. No není to
krása? Fotografie prohlédněte zde.

6. – 10. 11. 2017 VĚDA A TECHNIKA. Týden Vědy a techniky Akademie věd ČR je největší
vědecký festival, který nabízí zajímavé přednášky, výstavy, workshopy a mnohé další aktivity,
které jsou určeny převážně studentům středních a vysokých škol. Hlavním tématem 17. ročníku
byly především potraviny pro budoucnost, umělá inteligence.
V rámci tohoto týdne jsme si zorganizovali družinový festival. Byl zaměřen na vynálezy, které nám zpříjemní či usnadní život. Zahráli jsme si na vědce a vynálezce. Své nápady jsme
technicky i výtvarně zpracovali. Na FOTU předkládáme nejzajímavější vynálezy.
Šimon Lajcman – Deplastující elektrárna (zbaví nás plastů a dodá 80% energie)
Sabina Živnová – Všechnověc (vše potřebné hned po ruce)
Kája Sovová – Vibrační polštář (krásné a příjemné usínání)

3. 11. 2017 DRAK. S drakem ne v oblacích, ale za zády, probíhala na zahradě u školní družiny
malá drakiáda. Drak nás honil, strašil, kladl překážky a dával úkoly. Vedl nás cestou necestou a
protáhl nám celé tělo. Dráček se brzy unavil, vyfotil se s námi a pak už se nechal odnést do
školní družiny, kde si bude do příštího podzimu ležet a odpočívat. Fotografie zde.

30. 10. 2017 PAVOUCI. Je tady období vydlabaných dýní, duchů, strašidel a pavouků. Anička
Machová a Kája Vejrostová pracovaly se senem, igelitem, provázkem, lepícím papírem a
vytvořily nám překvapení v podobě obr pavouka křižáka. Tento pavouk se usadil pod ibiškem u
vchodových dveří do ŠD. Někoho vystrašil, někoho potěšil, někoho rozesmál. Na dalším
pavoučím tvoření se podílely už všechny děti. Po nakreslení barevné pavoučí sítě si každý
udělal svého pavoučka a uložil ho pomocí tavné pistole do sítě. Fotografie zde.

25. 10. 2017 HOUSENKA Z LISTÍ. Krásný podzim nás láká do přírody. Nádherně vybarvené
listí opouští stromy a padá na zem. Listí jako přírodní materiál se nám hodí k různému tvoření.
Při vzpomínce na loňskou listovou housenku „Františku“, bereme drát a začínáme napichovat
listy a začínáme tvořit tělo letošní listové housenky. Listí přibývá, housenka tloustne a roste. Do
jaké krásy dorostla housenka „ Listulka“ a jak se zabydlela, před družinou na plotě, uvidíte na
FOTU.

23. 10. 2017 NA ZAHRADĚ. Nádherné podzimní počasí nám dovoluje trávit na zahradě hodně
času. Společně hrajeme různé míčové hry. Kluci pochopitelně s nadšením přináší branky a hrají
na hřišti fotbal. Někteří se už naučili sami vyšplhat a přeručkovat stojku na houpačky. Na každé
zahradní herní atrakci se střídáme. Houpačka „hnízdo“ je stále obsazena. V budově družiny
jsou pouze ti, co mají kroužek. Fotografie zde.

13. 10. – 20. 10. 2017 PROJEKT PARAPLE. Dá se říct, že tato již tradiční akce je stále oblíbená a přináší nám atmosféru nadšení pomáhat druhým. V letošním roce se stalo ŽABÍ PARAPLE symbolem našeho projektu, který je zaměřen na pomoc tělesně postiženým lidem. Během týdne jsme se seznamovali s významem a posláním nadačního fondu Paraple. Zkoušeli jsme různé přesuny, pohybové hrátky a soutěže, ve kterých jsme si uvědomovali své zdravé
nohy. Celý projekt vyvrcholil páteční akcí, o které stručně, ale výstižně napsala Anna Machová, cituji: „Paraple. Pověděli jsme si co je to Paraple. Namalovali a poskládali jsme si paraplátko. A pak jsme šli ven na zahradu, kde jsme měli připravenou opičí dráhu. A pak to
vyvrcholilo, byl zahájen BĚH PRO PARAPLE. Doběhli jsme a dostali jsme odměnu“. Co dodat? Poděkování Agátce Majorové a paní asistence Hoďákové za odpovědi na zvídavé otázky, při kterých si mnozí uvědomili, že být upoutaný na vozíku není nic snadného.
Poděkování Katce Šlechtické, Aničce Hájkové, Terezce Vítkové za pomoc při pátečním tvořivém odpoledni. Poděkování všem dětem a dospělákům, kteří se k nám přidali a běželi pod deštníkem. Velké poděkování Vám všem, kteří jste přispěli finančně. Děkujeme a zasíláme na KONTO PARAPLE společný peněžitý dar 2017,- Kč.
Prohlédněte si fotky z různých aktivit tohoto projektu – První část fotografií zde a druhá tady 🙂

6. 10. 2017 HURÁ NA HRAD. Další úkol z družinového vzdělávacího programu přilákal mnoho dětí. Cesta na hrad Veveří a zpět byla spojená s hledáním pokladu. Je říjen a přesto nás cestou provázelo aprílové počasí. Skřítci se nám postarali o zábavu a tajné předávání ozdob. V lese ukryté různobarevné žáby čekaly na vysvobození. Kdo byl pozorný, dozvěděl se i pověst o založení hradu Veveří. Kouzelné místo pod hradbami ukrývalo poklad. Hledání pokladu nebylo vůbec jednoduché. Prvními nálezci byl Lukáš Novotný a Radek Bauer. Po otevření truhlice jsme zjistili, že je plná sladkostí a moudrých slov – ZLATÉ PRAVIDLO. Poklady pomíjivé, ale láska a úcta člověka, ten poklad největší, přetrvává věky. Fotografie zde.

2. 10. 2017 PRAVIDELNÁ ČINNOST ZÁJMOVÝCH ÚTVARŮ. Po měsíčním zvykání si na provoz ve školní družině nastal říjnový čas přechodů do kroužků. Není to vůbec jednoduché. Do kroužků atletiky bylo třeba rozdělit 78 dětí a do dalších sportovních útvarů dalších 62 zájemců. Lego kroužek pro 52 dětí praská ve švech. Do jazykových útvarů se přihlásilo 69 dětí. Výtvarně zaměřené kroužky vyhledalo 54 žáků. Ještě přidáme Flétnu a Kašpárek – 31 dětí a dostáváme se na číslo 346. Konečné číslo se možná ještě trochu změní, protože letošní způsob bezhotovostní platby na účet s variabilním symbolem 4444 u některých neproběhl zcela bez potíží. Všem přihlášeným přejeme, aby v kroužku byli spokojeni a své zájmové aktivitě vydrželi věrní celý školní rok a získali tak nové dovednosti a zažili spoustu zajímavých prožitků s kamarády. Fotografie ze zahájení kroužků zde.

29. 9. 2017 VÝSTAVA OVOCE A ZELENINY. Letošní výstavu pořádanou místními zahrádkáři jsme obohatili koutkem nazvaným „Pohoda v zahradě růží“. Věřte, že vypěstování těchto růží nebylo vůbec jednoduché. Na jednu růži bylo potřeba 8 malých lístků, 10 středních a 6 velkých. A tak se na krepový papír obkreslovalo, vystřihávalo, motalo, lepilo. Na přípravě se podílelo hodně dětí. Hlavním odborníkem na růže se stala Anička Machová. Na vycpávání postav se nejvíce zasloužila Adélka Kozinová a Tereza Chládková. Část z vystavované expozice bude ještě zkrášlovat prostory ve školní družině. Fotografie zde. 

23. 9. 2017 DOPROVODNÝ PROGRAM. Obrovská, modrá taška se už nemohla dočkat, až opustí ŠD a vyrazí na výlet udělat dětem radost. Mnozí tuší, že taška ukrývá malou atletiku. Tak jako v minulých ročnících, tak i letos doprovázela Běh kolem Bítýšky. Sobotní obloha nezářila sluncem, počasí nebylo nejlepší, a tak patří pochvala všem přítomným běžcům. Startovních karet na procvičení malé atletiky jsme vydali 164. Nutno říci, že mnozí si celou sestavu s malou atletikou prošli ne jednou, ale i několikrát. Velké poděkování patří paní Novotné, paní Hájkové a paní Procházkové, které ochotně pomohly zajistit hladký průběh na stanovištích. Déšť zahnal malou atletiku zpět do modré tašky a ukončil příjemné sportovní setkání. Fotka pouze jedna, po kliknutí zde 🙂

22. 9. 2017 SEZNAMKA Září je pro mnoho dětí měsícem seznamování s novým prostředím a především s novými kamarády. Mnoho nového je i ve školní družině. Aby se zde cítily děti „jako doma“, je třeba se dobře seznámit, navázat vzájemné kontakty. A tak seznamte se, prosím. K zapamatování jmen nových kamarádů a vzájemnému poznávání jsme opět ve školní družině využili různé hry – Kdo jsem, kdo jsi?, Co mám rád?, Kdo nám chybí?, Vyvolávaná, Tleskaná, Setkání v rytmu a mnohé další. Během jednoho odpoledne jsme se určitě ještě všichni nepoznali, ale prožili jsme nová setkání a byla legrace. Za snahu si mnozí odnášeli v družinových sešitech první klíče poznávání. Fotografie zde.

15. 9. 2017 JÁ TĚ SLYŠÍM První celodružinová akce v letošním školním roce již svým názvem prozrazuje svůj hlavní cíl. Měli bychom se totiž naučit zbytečně se nepřekřikovat, nehlučet a také se vzájemně slyšet a umět si naslouchat. Využili jsme k tomu různé hry. Například Romeové si zkusili pomocí sluchu najít svou Julii. Naučili jsme se také hudebně pohybové hry, ve kterých jsme procvičili tělo a zkusili zkrotit svůj hlas. Udělali jsme i pokus s měřením decibelů při různých činnostech. Ještě se budeme muset hodně snažit, aby hladina hluku měla přiměřenou míru decibelů. Společně jsme si také vybarvili devět hradních věží, které budeme postupně odemykat a poznávat. Fotografie zde.

4. 9. 2017 Vítáme nový družinový rok 2017/2018. Příjemné prostředí školní družiny už čeká na nové i na „staré“ družinové děti. Co asi nového a zajímavého prožijeme v MODRÉ LAGUNĚ? Co asi vytvoříme v ateliéru U TŘÍ ZAJÍCŮ? Jaká překvapení a kolik kamarádů bude ve třídě POD PALMOU? Na tyto otázky si budeme postupně odpovídat při každodenní družinové činnosti, ale i při celodružinových akcích a také při pravidelném setkávání v zájmových kroužcích. Máme připravený celoroční vzdělávací program pro zájmové vzdělávání pod názvem: „Na Veveří devět věží, kdo nevěří ať tam …“ a tak na cestu se dejme a klíče poznávání získávejme. Buďte vítáni a plnou parou vpřed! Fotografie ze zahájení školního roku zde.