Akce školní družiny – 2016/2017

16. 6. 2017 Zlatý klíček. Slavnostní hodnocení družinového snažení ve školním roce 2016/2017 zahájila slavnostní fanfára a příchod královny. Na cestách poznání k DEVÍTI VĚŽÍM nás během roku potkávaly společné prožitky, kamarádi, smích, hluk, dovádění na zahradě, práce v zájmových útvarech, různé celodružinové akce, zapojení do celostátních projektů a soutěží, družinové hry a soutěže, převlékání, svačení a mnoho dalšího. Při vyhodnocení jsme předali titul RYTÍŘSKÉ SRDCE za aktivitu a chování: David Medek, Adélka Kozinová, Anička Machová. RYTÍŘSKÉ SRDCE za družinovou věrnost obdržely: Barbora Voráčová a Aneta Podborská. Součástí hodnocení bylo i ocenění nejlepších v turnaji Othello a předání medailí za Atletický trojboj. Nejvýznamnější ocenění ZLATÝ KLÍČEK získala za svoji práci, snahu a chování Adélka Kozinová, která si jako první vybrala z připravených odměn. Pak zazněla jména dalších nejlepších klíčníků: Julča Šlechtická, David Medek, Anička Machová, Justýna Pospíšilová, Adélka Zelinková, Barbora Voráčová, Katka Strachoňová, Lucka Novotná. Všechny přítomné čekala sladká odměna a závěrečné skotačení na parketu. Nejlépe o celé akci vypovídá foto.

15. 6. 2017 Čarovné barvy země. Děti se zapojily do sedmého ročníku výtvarné soutěže Čarovné barvy země. Letošní téma bylo „Obživa starých Slovanů“. Obrázky se malují jílovými barvami s použitím přírodnin. I když naše obrázky odbornou porotou nebyly vybrány mezi vítězné, dostali jsme pozvání na vyhodnocení soutěžních prací do Mikulčic. Bylo vybráno 9 dětí a hurá na celodenní výlet! Čekal nás bohatý program a den plný zážitků a dojmů. Přidáváme postřehy tří ze zúčastněných dětí- Adélky, Barborky a Michala: „Líbila se nám dílnička, ve které jsme si vyzkoušeli práci archeologů. Dílnička, kde jsme si vyrobili šperky, byla senzační. Desetiletá holka Linda a třináctiletý kluk David nám ukázali ukázky tance – samba, rumba, čača a další. Zpívala nám dětská kapela Šroti. Byli jsme na rozhledně, která se vykláněla aspoň jeden centimetr. Cesta ušla, ve vlaku nás bavil repér Honza“. Senzační den! Příští rok se opět soutěže zúčastníme. Fotografie zde.

14. 6. 2017 ATLETICKÝ TROJBOJ. Tak honem, honem, sportovní oblečení, sportovní obuv, startovní čísla a s láhví na pití se přesunujeme v parném počasí k prostoru u fotbalového hřiště. Natáhneme doskočiště na skok z místa, rozvineme pásmo a vytyčíme prostor na hod, a pak už chybí pouze traťové dráhy na běh. Dvacet sedm chlapců a dvacet šest dívek za pomoci tří dětských organizátorů (David Medek, Marianka Kučírková, Katka Šlechtická) svádí souboj o získání medailí v atletickém trojboji. Rozhodčí sečtou výsledky a již můžeme blahopřát nejlepším atletům. Fotografie zde.

  Kategorie dívky Kategorie chlapci
1. místo Rozárka Hájková Jakub Křenovský
2. místo Stázka Titzová Jakub Mičánek
3. místo Aneta Podborská Radek Bauer

13. 6. 2017 TURNAJ OTHELLO. Je to strategická hra, u které se nedá nudit. Kouzlo hry je v její neustálé proměnlivosti. Chvilku převládá bílá, chvilku černá. V jediném promyšleném tahu můžete získat dokonce několik soupeřových řad. Do letošního turnaje Othello, který jsme zahájili na den dětí – 1. června, se přihlásilo 31 dětí. Bylo odehráno 199 vzájemných zápasů. Oceněno bylo prvních jedenáct. Od 4. místa to byli – Aneta Podborská, Justýna Pospíšilová, Lucka Novotná, Jindra Láznička, Matouš Černín, Matěj Sedlák, Julča Šlechtická, Katka Strachoňová.
Nejlépe si vedli:

1. místo Anička Machová 1 312 bodů
2. místo Adélka Kozinová 1069 bodů
3. místo Marek Novotný 975 bodů

Fotografie z turnaje si prohlédněte zde.

12. 6. 2017 KONČÍ LEGO. I pro zájmový útvar Lego dílna nastává závěrečné ukončení, které nebývá moc veselé. Rozložení staveb často doprovází nechuť ničit pracně vystavěná díla. Nedá se nic dělat. Kontejnery se plní jednotlivými dílky a ve skříňkách na vystavené lego stavby přibývá volného místa. Fotografie z dílny zde.

6. 6. 2017 RADOVÁNKY S KNIHOU. V rámci celostátního projektu „Celé česko čte dětem“, jsme se zapojili do 7. ročníku TÝDNU ČTENÍ DĚTEM. Opět jsme se přesvědčili, jak krásné jsou chvíle prožité s knihou. Úterní odpoledne pod názvem „Radovánky s knihou“, bylo opravdu plné legrace, poslechu, ale i pohybu. Předčítání z knihy RADOVANOVY RADOVÁNKY sledovalo 57 posluchačů. Některé přečtené události jsme si i prakticky prožili. Na zahradě jsme vyzkoušeli žížalí neboli dešťovkové lezení a provrtávání. Také jsme se z knihy naučili zpívat psí ukolébavku. A jak v knize říká Radovan: „To jsme si zase užili světa“. Už se těšíme na další čtení. Fotografie z tohoto týdne zde.

6. 6. 2017 PODĚKOVÁNÍ ZA SRDCE PRO AGÁTKU. Když někdo druhému daruje srdce, vyjádří tím svou lidskost. Když ví, proč to udělal, prokazuje tím moudrost. Byli jsme moc rádi, že jsme se opět zapojili do tak skvělého celostátního projektu Srdce s láskou darované. Z 880 soutěžních prací ta naše nezvítězila. A tak nás potěšilo, když nás ve škole osobně navštívila paní Simony Richterové (zástupce OPTYS) a za naši snahu nám předala ocenění, poděkování a drobné dárečky. Děkujeme a určitě si něco připravíme i do dalšího, čtvrtého, ročníku soutěže. Fotografie z odměny zde.

31. 5. 2017 OTVÍRÁNÍ STUDÁNEK. Tento pěkný lidový zvyk má jistě místo i v dnešní době. Lidé si odjakživa studánek velmi vážili. Vyčištění pramene a otevření studánky, jsme společně vyzkoušeli ve Slešťůvce. Stojí tam kaplička zasvěcená Panně Marii. Je opravená a krásně natřená na bílo. Abychom se mohli potěšit čistou vodou, vzali jsme nářadí a studánku vyčistili od usazeného bláta a spadaného listí. Řekli jsme si, jak je voda důležitá pro veškerý život na Zemi, a jak ji musíme chránit a šetřit s ní!
Naše malé „víly“ z dramatického kroužku Kašpárek vyčištěnou studánku obestoupily a za zvuků krásné písně „Voda má“, studánce i nám zatančily.
Paní vychovatelka Hanielská poté popřála všem vodám do čtyř světových stran:
– Teč vodičko čistá do všech světových stran, ode všech nesnází a nemocí nás chraň…
– Teč vodičko čistá do všech světa koutů a vyžeň z lidského bytí závist a lakotu…
– Teč vodičko čistá do všech zákoutí, bys přinesla do lidských srdcí hojnost čiré radosti…
– Teč vodičko čistá do všech krásných částí, ať láska je všeho bytí součástí… Fotografie zde.

25. 5. 2017 KERAMIKA. Ten, kdo propadl kouzlu hlíny, si odnáší domů další výrobky vytvořené různou technikou. Tvoření z plátu i z ruky nás často přeneslo do říše kouzel a tajů. Keramická dílka zdobená glazurou, vymývaným oxidem i engobou přináší po výpalu moment překvapení. Tvořivý proces představuje dlouhé hodiny pečlivé práce, na jehož konci bývá velká radost, ale někdy i zklamání. Fotografie zde.

18. 5. 2017 FLÉTNY. Kroužek flétny ukončil svou činnost v tomto školním roce závěrečným vystoupením pro rodiče. Od 2. pololetí přibyli čtyři začátečníci, kteří zahráli písničky, co se naučili od února. Na ně navázaly děti, které chodily do kroužku celý rok a zahrály písně složitější s náročnějším prstokladem, např. Sedí liška pod dubem, Stála basa u primasa, Dú kravičky, dú atd. I při tomto vystoupení zazněl kytarový doprovod v podání pana Černína – DĚKUJEME. Rodičům i prarodičům se výkony dětí velmi líbily a odměnily malé flétnisty bouřlivým potleskem. Je důležité flétny neodkládat a trénovat i během prázdnin. Fotografie z vystoupení zde.

12. 5. 2017 PRO MAMINKU. Druhou květnovou neděli mají všechny maminky svátek. A protože všichni máme své maminky i babičky moc rádi a víme, že bez nich bychom nebyli na světě ani my, chystali jsme pro ně v pátek malé překvapení – přáníčko „ Ruce plné lásky“ a květinový zápich do květináče. Naše milé maminky, máme Vás moc rádi a děkujeme Vám za to, jak se o nás dobře a láskyplně staráte. Fotografie k prohlédnutí zde.

5. 5. 2017 ODPOLEDNE SE SLUNÍČKEM. Počasí nic moc. Tak nějak nám chybí slunce. Vyšlápli jsme si do 2. poschodí naší školy, abychom se z okna podívali po okolí Veverské Bítýšky. Zeleň stromů v okolních lesích i v městyse je už krásná. Kolik asi nových lístků má lípa, kterou jsme zasadili v parku za mostem u příležitosti 70. výročí osvobození? S dostatkem vody a motyčkou přicházíme k lípě, která je prozatím mnohem menší než nejmenší kamarádi z družiny. Lípu jsme pozdravili, zalili, odstranili plevel a mraveniště. Popřáli jsme lípě, ať roste a sílí a odolává všemu špatnému. Cestou do družiny nás Slunce pozorovalo mezi mraky. Kolik práce má Sluníčko, aby pošimralo paprskem každý kout na Zemi, jsme vyzkoušeli na zahradě. Musíme vám říci: „Byla to velká hoňka“. Druhá část odpoledne už byla náročná na naše prstíky. Skládali jsme sluneční paprsky pro papírové slunce z malých žlutých a červených čtverečků. Náročné, ale krásné, co říkáte. Fotografie zde.

4. 5. 2017 DEN HASIČŮ. Již několik let chodíme na exkurzi do HASIČSKÉHO DOMU k místním dobrovolným hasičům. Letos jsme návštěvu hasičů vynechali, ale za to jsme na vlastním těle vyzkoušeli, jak náročné je získání a udržení kondice, odvahy a vytrvalosti, o které nám hasiči vždy vyprávěli. Tato zkouška probíhala jen v prostorách školní družiny a na zahradě. Nikde nehořelo, odpadl stres, a přesto někteří zachváceni panikou výcvik nedokončili. Děkujeme za práci všem dobrovolným hasičům ve Veverské Bítýšce. Fotografie ze dne hasičů.

2. 5. 2017 PROJEKT ČÁP. Počasí se nám moc nelíbí. Lidé se před zimou ochrání oděvem, doma si přitopí v kamnech. Ale co třeba čápi? Přiletí si k nám hnízdit a najednou taková zima. Povídání o čápech nás přivedlo k vytvoření družinového projektu „ČÁP“. Do ukončovací fáze projektu jsme se pustili s nadšením. Postavili jsme komín s hnízdícím čápem bílým. Fotografie zde.

28. 4. 2017 FILIPOJAKUBSKÝ SLET. Poslední dubnový pátek je pro družinové čarodějnice a čarodědky velmi významný den. Po nastrojení do překrásných šatů a úpravě vlasů a obličeje nás čekalo skládání čarodějnického slibu. Pasování koštětem do řádu správných čarodějnic a čarodědků bylo stvrzeno otiskem prstu na podpisovou listinu. Přijetí do řádu jsme oslavili hostinou, na které se pojídaly různé dobroty – pečené prsty, buchta s muchomůrkami, oblíbená nakládaná žabí stehýnka s krvavou omáčkou nebo žabí žlučí. Posilněni jsme řádili při tanci a čarodějném reji. Zpěv, zaklínadla a kouzla nás provázeli celé odpoledne. Na letecký průkaz a na památku vydařeného sabatu nás čaroděj Pětiočko vyfotografoval v letu na koštěti.

26. 4. 2017 PAMPELIŠKY. Tráva v zahradě kolem družiny není zatím posečená, a tak nás vítá venku spousta „žlutých očí“. Pampelišky spletené do věnečků nám moc sluší. No koukněte na fotografie.

21. 4. 2017 DEN ZEMĚ. Člověk je součástí přírody a měl by si uvědomit, že to, co po něm může zůstat i tisíce let, zdaleka není jen to, na co by měl být hrdý. Jak by asi vypadal hřbitov odpadků? Různé odpadky se rozkládají různou dobu. Existuje celá řada odpadků, které se rozkládají velmi dlouhou dobu nebo dokonce nikdy. Jak takové odpadky zatíží Zemi? Zkusili jsme si typovat průměrnou dobu rozkladu některých odpadků. Překvapivá byla žvýkačka a také jednorázové pleny. Kdo si vyhledá řešení, bude jistě také překvapen. Fotografie zde.

18. 4. – 21. 4. 2017 TÝDEN BEZPEČNOSTI. I k bezpečnému chování potřebujeme znalosti, dovednosti a návyky. Je důležité umět se vyvarovat nebezpečí a svým chováním předejít zbytečnému neštěstí. Nejvážnějším ohrožením zdraví dětí jsou úrazy. Aby se nemusely stát, tak jsme během projektu věnovali čas na prevenci úrazů doma, ve škole, ŠD, venku, v dopravě. Dopravní testy směřovaly k tomu, aby se děti uměly chovat v dopravních situacích jako chodci, cyklisté nebo spolujezdci. Nechyběla první pomoc. Masáž srdce a umělé dýchání děti zkoušely na figuríně. Vnímavost, ohleduplnost a bystrost následovala na stezce obratnosti. Důležitá telefonní čísla si už mnozí pamatují pro případ ohrožení nebo nepříjemné mimořádné události. Fotografie z tohoto týdne zde.

10. 4. – 12. 4. 2017 VELIKONOCE. Poslední týden před Velikonocemi jsme v družině pojali barevně. Na Modré pondělí jsme se všichni oblékli do modrého oblečení s nejrůznějšími modrými doplňky – nejdokonalejším „ modráskem“ se stala Sofinka Gabrielová z II. B třídy a David Medek z IV. B třídy. V tento den jsme si také připomenuli velikonoční zvyky, tradice a symboly. V úterý se pro změnu celá družina žlutila a největším žluťáskem byla vyhodnocena Adélka Kozinová a paní vychovatelka Hanielská. Čekalo nás tvoření s kuřátkem PÍP. Vyrobili jsme si zajíčka, kuře s kuřátkem, stojánek s kvítky a motýly a bubínek (když už ty zvony odletěly do Říma). Na Škaredou středu se nesmí nikdo na nikoho mračit, aby se nemračil po celý rok, a tak jsme se veselili a hodně se nasmáli při vyprávění vtipů a zábavných historek, které jsme si připravili pro pobavení kamarádů. A pak už jsme se těšili na velikonoční prázdniny! Fotografie z Velikonoc zde.

29. 3. 2017 UČENÍ NENÍ MUČENÍ. Jan Amos Komenský – dodnes se ve školách na celém světě učí podle jeho názorů. Proto bývá Komenský často nazýván „ učitelem národů“. První, kdo poznal tuto významnou osobu z obrázku, byla Anička Machová. Vzpomněli jsme i Marii Terezii, která v roce 1774 uzákonila povinnou školní docházku. Porovnali jsme výuku ve škole dříve a dnes. Mnohým dělalo problém vydržet sedět rovně s rukama za zády. Za pomoci knížek „Kvíz pro každého“ a „Knížka pro chytré děti “ jsme zábavnou formou získali nové poznatky a vědomosti. Tak sbalit aktovku, svačinu a zítra zas hurá do školy. Fotografie zde.

27. 3. 2017 DÁRKY K ZÁPISU. V dubnu proběhne zápis budoucích prvňáčků. Tyto děti dostanou u zápisu i přihlášky do školní družiny. Připravujeme pro děti – budoucí prvňáčky – myšku, která si nese sladký bonbonek a zelenou žabičku, která se snaží chytit mouchu. Snad se tyto malé dárečky budou dětem líbit. Při jejich výrobě jsme zažili legraci, ale i trápení. Nejvíce problémů nám dělalo provlečení myších vousů do korálku. Radek Bauer prokázal v navlékání, že má hbité prstíky. Fotografie zde.

24. 3. 2017 OSLAVA JARA. První jarní den je za námi a tak se sluší a patří rozloučit se s paní Zimou a přivítat po jejím dlouhém panování tolik očekávané jaro. V družině jsme si udělali každý svou malou Morenku a jednu velkou „ košťátkovou“. Počasí nám přálo, sluníčko svítilo a my se vydali proti proudu Bílého potoka k hájence. Tam jsme se rozloučili se zimou, poděkovali jí za led a sníh a letošní radovánky. Aby už jaro přišlo, spálili jsme malé Morenky v ohništi. Odstrojili jsme velkou Morenu a přeměnili ji za pomoci červené sukýnky a barevných stužek na krásnou VESNU. Každý vyslovil svá jarní přáníčka a do Bítýšky jsme se už vraceli s JARNÍ PANÍ a jarní náladou. Fotky zde.

20. 3. – 24. 3. 2017 TÝDEN S KNIHOU. Odpočati po jarních prázdninách jsme se pustili do projektu, ve kterém je hlavní hrdinkou KNIHA. Součástí tohoto týdne plného četby byla i ilustrace k textu. Nevíme, kolik dětí se přesvědčilo o tom, že si můžeme u knížky pěkně hovět a ani nemusíme čekat, až mobil bude zlobit, až v televizi budou mít krizi, až v počítači to hrkne (tato slova jsou z písničky O knihách, kterou jsme se učili). Nejen četba, ilustrace, ale i literární tvoření jsou důkazem zájmu o knihu, který, jak doufáme, nebude trvat jen po dobu projektu. Ukázky básní začínajících spisovatelů. Fografie z tohoto týdne zde.

Bára Voráčová – Kočka
Byla jedna kočička, která byla maličká,
byla zlobilka, jako naše kobylka.

Jindřich Láznička – Auto
Chlapeček má autíčko, polámal mu kolečko.
Kolečko je zelené, potřebuje koupit nové.

Natálka Pirochtová
Byl jeden had, měl hrozně moc hlav,
na hlavě má korunku, kolem něho další hadi,
mají velké hlavy.

13. 2. – 17. 2. 2017 SVĚTLA. A je to tady. Opět uklízíme, stěhujeme, zakrýváme. Ta námaha nám určitě bude stát za to. Ve školní družině se budou měnit stará nebezpečně ze stropu zavěšená světla za zářivky. Nejdřív se hodně prášilo, pak se hodně uklízelo a nakonec se ve třídách rozsvítilo. Fotky z výměny zde.

24. 2. 2017 MASOPUST. Hurá, je tu masopust! Děti ze ŠD si již po deváté připravily masky, štěrchadla a bouchadla. Šikovné maminky nasmažily koblížky, boží milosti, nakrájely klobásky a připravily další masopustní dobrůtky. Hlasitý a veselý průvod dědinou jsme si užívali pod vedením „ policajta“ pana Valáška. Cestou jsme zpívali písničky s doprovodem pana Uhra na kytaru. Kolemjdoucím jsme nabízeli dobroty a průvod jsme zakončili v kulturním domě, kde jsme rodičům a dalším přihlížejícím zahráli představení složené z vtipných básniček, písniček a divadelní scénky o zasazené jitrnici. Za veselou masopustní taškařici jsme byli odměněni bouřlivým potleskem. Děkujeme všem, kteří nám pomohli a podpořili zdárný IX. ročník dětského masopustu. Děkujeme!!! Fotografie z masopustu.

16. 1. – 20.1. 2017 PŘÍPRAVA NA DĚTSKÝ MAŠKARNÍ PLES. Ve školní družině zavládla příprava na karneval. Malujeme a kreslíme klauny i různé pohádkové bytosti. Ty nejhezčí a nejzajímavější budou zdobit sál v kulturním domě. Další skupinka dětí nacvičuje taneční vystoupení – Hastrmane tatrmane. Pentličky, zelené kloboučky a pestré mlýnské kolo uvidí rodiče při zahájení karnevalu. Už se těšíme na neděli 22. ledna, kdy nastane karnevalové veselí. 

11. 1. 2017 FLÉTNY. Ve středu si začátečníci z kroužku FLÉTNY pozvali rodiče na ukázkovou hodinu. Děti zahrály písničky, které se od září naučily. Někteří hráli i s doprovodem kytary. Na kytaru hrál pan Černín, kterému za ochotu a toto zpestření mockrát děkujeme. Hudebníci byli za svou snahu a píli odměněni potleskem přítomných posluchačů a na závěr dostali osvědčení „malý flétnista.“ Fotografie z hodiny zde.

6. 1. 2017 TŘI KRÁLOVÉ. V čele s Baltazarem (Adélka Zelinková), Melicharem (Sabinka Svobodová) a Kašparem (Stázka Titzová ) jsme v pátek prožili tradiční obchůzku, kterou jsme všichni popřáli pracovníkům ve škole a na obecním úřadě štěstí, zdraví, dlouhá léta. Svátkem sv. Tří králů jsme se rozloučili s vánočními svátky. Vánoční stromeček ve školní družině odstrojíme až na Hromnice. Fotografie Třech kráků k prohlédnut zde.

19. 12. 2016 AGÁTKA. Opět nás oslovila celostátní výtvarná a literární soutěž SRDCE S LÁSKOU DAROVANÉ, která učí mít srdce na správném místě. O tom, komu srdce darujeme, jsme přemýšleli opravdu jen chvíli. No přece Agátce. Nastal den D, vlastně den pondělí a akce nazvaná -„ Pondělní odpoledne pro Agátku“. V družině zavládlo pracovní a výtvarné nasazení podobající se hemžení mravenců v mraveništi. Jedna skupinka stříhala a následně stáčela barevný papír. Druhá skupinka stříhala a stáčela bílé papírové utěrky. Třetí skupina stříhala a lepila zbytky vlny. Čtvrtá skupinka vzala papíry a kreslila srdce. Každý chtěl být připravený na příchod Agátky a svou prací udělat radost. Zazněl družinový zvonek. Agátka je tady. Rychle, rychle poslední dokončovací úpravy a rozhodnout se, které srdce budeme darovat. Jaké jsme vybrali? Podívejte se na www.srdceslaskou.cz. Zapojte se do veřejného hlasování, které bude probíhat do 31.3. 2017 (Srdce pro Agátku najdete na straně7). Děkujeme těm, kteří nám dají svůj hlas. Foto zde.

16. 12. 2016 VÁNOČNÍ TVOŘENÍ. Vánoční čas je cítit stále silněji. Vanilka, skořice, jmelí, stromeček. Z rádia slyšíme koledy, které již známe, a tak se přidáváme se zpěvem. Naše myšlenky jsou už někde v touze po vánočních dárcích. Při vánočním tvoření zaměstnáme naše ruce. Vytváříme vánoční přání, bílé kouličky zdobíme modrými vločkami, z vlny děláme malé čepičky pro šiškové skřítky, lepíme hvězdičky a vytváříme velkou 3D hvězdu. Fotografie našeho tvoření.

13. 12. 2016 LUCIE. Lucie je patronkou přadlen. Tvrdí se, že Lucie noci upije a dne nepřidá, ale pravda to není. V tomto adventním čase se podle starých pověr Lucky zabývaly i úklidem. Kontrolovaly v domech čistotu a byly u toho nejen důsledné, ale i strašidelné. Co kraj, to trochu jiné lucky. Hlavní bylo, aby naháněly strach. A tak jsme pro jistotu tento den věnovali dokonalému úklidu her, hraček, stavebnic a každého koutku ve školní družině.

8. 12. 2016 KERAMICI. Udělat svým vlastnoručně vyrobeným výrobkem druhému radost zvládli někteří „keramici“ na výbornou. Misky, létací balóny, želvy, svícny, srdíčka a mnohé další výrobky budou jistě pěkným dárkem nebo jen ozdobou. Fotografie zde.

25. 11. 2016 POZNÁVÁME OKOLÍ. Se zátěží (aktovky na zádech) procházíme Veverskou Bítýškou. Na některých místech poznáváme, kde bydlí naši kamarádi. U řeky zjišťujeme, co dělají divoké kachny. Čteme si názvy ulic. Po cestě si všímáme domů, stromů, provozoven, obchodů. Kontrolujeme rozdílnost mostů přes Bílý potok. Prošli jsme jen část našeho městyse a objevili jsme něco nového a zajímavého, co se nám bude hodit do kvízu o naší obci. Fotografie z poznávání zde.

15. 11. 2016 ČAS PŘED SUPERSTAR. Těšíme se na pěveckou soutěž pořádanou ZŠ (nižší stupeň). Čas, než soutěž propukne, si vychutnáme krmením divokých kachen na řece Svratce. Diváci se tak před soutěží pěkně projdou na čerstvém vzduchu a soutěžící na chvíli zapomenou na trému a napětí. Podívejte se na fotky a zkuste posoudit, kdo má z takového setkání větší radost – děti nebo kačenky. 

11. 11. 2016 PODZIMNÍ TAJEMSTVÍ. Tato celodružinová akce byla do poslední chvíle tajemstvím. Kam půjdeme? Co tam budeme dělat? Krásná tematická vycházka do podzimních lesů sváděla ke sběru nádherně zbarvených listů. A tak po volném hopsání,  ochodování a podzimním běhu zazněl pokyn k přesnému sbírání a rovnání listů v ruce. Když listy, tak asi na nějaké výtvarné tvoření. Proč je máme ale rovnat a držet v ruce přímo předpisově? Cože-drát? Cože- hlava z papíru a punčochy? Cože- napichování listů na drát? Cože listové tělo? Aha, listová housenka je na světě a už si leze na naši obr dýni. Tajemství je odhaleno. Prohlédněte si fotky.

18. 10. 2016 VÝTVARNÍCI. Tvoření deštníků – paraplíček se věnovali i žáci ve výtvarné dílně. K uvedeným fotografiím pouze uvádíme rozhovor nejmenovaných aktérů, cituji: „ Proč zrovna mozaika, to je tak pracný.“ „Já se na to vykašlu, to vůbec nejde lepit.“ „ Nekecej a tvoř, umělec musí něco vydržet a nakonec to bude super.“ Jak velkou výdrž „umělci“ vynaložili? Koukněte na foto. Na fotkách je zachyceno i pozdější tvoření s dýní.

17. – 21. 10. 2016 PROJEKT PARAPLE. Tradiční celodružinový projekt PARAPLE je zaměřen na podporu obecně prospěšné společnosti Centrum Paraple, které pomáhá lidem s poškozením míchy následkem úrazu nebo onemocnění. V týdnu jsme mimo jiné tvořili paraplíčka a to za  použití nejrůznějších výtvarných technik. Chtělo to trochu šikovnosti a hodně snahy a trpělivosti. Některé výtvarné práce kupující ohodnotili značnou finanční částkou. Celotýdenní snažení bylo v pátek v podvečer ukončeno benefiční akcí BĚH PRO PARAPLE. Příjemné setkání malých i velkých (dospělých) pod deštníkem na nás dýchlo příjemnou atmosférou. Přítomní se nedali zaskočit novou trasou a všichni běh zvládli. Všichni byli úžasní! Fotografie si prohlédněte zde.Děkujeme všem, kteří nás podpořili a pomohli nám získat 2016,-Kč, které zasíláme na konto Paraple. Děkujeme.

13. 10. 2016 SVĚTOVÝ DEN ZRAKU. Jak je zrak pro nás důležitý? Proč si zrak chránit? Proč je důležitá prevence? Jak asi vnímají okolí nevidomí lidé? Jak vnímáme okolí, když zavřeme oči? Co všechno bez použití zraku dovedou naše ruce a s čím si naopak vůbec neporadí? Na tyto a mnohé další otázky jsme si mohli odpovědět, když jsme si prakticky vyzkoušeli se zavázanýma očima osahat různé předměty, poznat poslepu odkud a jaký slyšíme zvuk a poznat a pojmenovat kamaráda podle hlasu. Vnímání bez zraku bylo plné příjemných a hlavně nepříjemných pocitů. Odpolední hry a různé zkoušky nás přesvědčily, jak je zrak pro nás důležitý. Fotografie zde.

11. 10. 2016 LEGAŘI. Do jablíčkového projektu se přidali i stavitelé v lego kroužku. Udělat kulaté jablíčko z legových kostek nebylo vůbec jednoduché. Jednoduší bylo postavení jabloně s bohatou úrodou a postavení obchodu specializovaného na prodej jablíček dopadlo také dobře. Fotografie výrobků a jejich autorů naleznete zde.

3. – 7. 10. 2016 PROJEKT JABLÍČKOVÝ TÝDEN. Dnes si můžeme v  obchodech nakoupit různé druhy i exotického ovoce a tak se může jablko mnohým zdát trochu obyčejné a samozřejmé. Když se však lidé teprve pěstování učili, bylo pro ně jablko skutečným darem z nebes. V dobách, kdy začali lidem vládnout králové, povýšili zlaté jablko na svůj vladařský znak -klenot hodný králů. V jablíčkovém týdnu jsme zapojili všechny smysly, aby nám neunikla jablíčková vůně, barva, chuť, tvar. Jablečnou hitparádu a parádu jsme ukončili páteční celodružinovou akcí plnou tvoření, poznávání a pohybu. Jablíčka nejsou zas tak obyčejná a mnozí je máme moc rádi a chutnají nám, i když nám ukazují “ bubáka“ a občas v nich bydlí červík Pepík. Fotografie z tohoto týdne jsou zde.

29. 9. 2016 KOBERCOVÁ SLAVNOST. Zdá se vám, že je to v družině samá slavnost? No to je přece dobře! Uznejte, že máme důvod, když máme ve dvou odděleních nové koberce. Je to paráda. Nové koberce ladí v Modré laguně i Pod palmou. Zatím tak krásně voní novotou. I pohlazení koberce je příjemné. Tak vyzujeme přezůvky a sláva, hurá, koberce jsou prima, jen tak na válení, relaxaci i hraní. Fotografie zde.

24. 9. 2016 DĚTSKÁ ATLETIKA. Zábavná sportovní stanoviště s prvky dětské atletiky nechyběla ani letos na II. ročníku akce Běh kolem Bítýšky. Po splnění všech úkolů na jednotlivých stanovištích si sportovec vybral sladkou odměnu. Některé děti zvládly jednotlivá stanoviště obejít i několikrát. Ptáme se, byl hlavní motivací pohyb nebo sladká odměna? Za pomoc při organizaci děkujeme maminkám paní Novotné, Procházkové, Zdubové, Dundáčkové, Hájkové. Vše proběhlo hladce a tak nezbývá než se těšit na další ročník.

23. 9. 2016 SLAVNOSTNÍ DEN. Proč slavnostní den? Protože návštěva a možnost vystoupit na setkání seniorů našeho městyse patří mezi slavnostní chvíle. Pásmo sestavené většinou z básniček a písniček, které říkávali a zpívávali už naše babičky i dědečci, mnohé přítomné v sále kulturního domu oslovily. Poděkování patří vystupujícím dětem, které si daly záležet na zvučnosti a jasné artikulaci: Anička Machová, Barbora Voráčová, Aneta Podborská, Adéla Zelinková, AdélaKozinová, Šimon Lajcman, Daniel Boháč, Lukáš Mařa, Anika Dundáčková, Viktoria Rolínková,Šárka Vítková, Veronika Valčíková, Sofie Gabrielová.

16. 9. 2016 SEZNAMKA. Na první celodružinové akci jsme přivítali 81 dětí. Jak se seznámit v tak velkém kolektivu? To víte, že to nebylo snadné a těžko si jména všech zapamatujeme za jedno odpoledne. Důležité pro další dny bude umět neznámé oslovit a na jejich jméno se zeptat. Proto jsme si také zopakovali zlaté pravidlo komunikace, které zní: chovej se k druhým tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě. Náhodně vytvořené dvojice vedly také k novému poznávání kamarádů. Hry a soutěže na zahradě nám při fandění také jména některých kamarádů připomněla. Odchod s kouzelným oříškem a získání čtyř klíčů do sešitu ŠD bylo pro některé první velkou zkouškou a společným prožitkem. Tak ahoj v družině, vy všichni noví Jakubové, Davidové, Lucinky, Matějové, Natálky, Kačenky ….. Fotografie ze seznamky zde.

12. 9. 2016 ZÁJMOVÉ KROUŽKY. Byla zahájena pravidelná činnost zájmových útvarů. Zahájení předcházely organizační změny, které bylo nutné provést na základě velkého zájmu dětí o některé kroužky. Počty kroužků se nám tak značně rozšířily. Zájem dětí o naplnění volného času zájmovou činností nás těší a věříme, že ve vybraném kroužku se jim bude práce dařit po celý školní rok. Zájmové útvary v rámci zájmového vzdělávání školní družiny v číslech: počet dětí 343, počet kroužků 22, počet vedoucích 9.

START. Školní družina dostala „nový kabátek“(respektive celá budova na Zábíteší). Po výměně oken, zateplení, následovala nová fasáda a vše bylo završeno instalací podsvícených obrázků. Věříme, že mnozí shlédli celoprázdninovou přeměnu budovy na vlastní oči.
Po kolaudaci nastal pro všechny vychovatelky, paní uklízečky (Procházková, Hvižďová, Mičánková) a pana školníka souboj s časem. Vnitřní úpravy a úklid probíhal bez ohledu na čas s velkým úsilím. Malovalo se, umývalo se, čistilo se, stěhovalo se, práce bylo dost a tak jsme rádi přivítali pomoc paní Liptákové, Šlechtické, Vítkové, Dundáčkové, Palečkové, Kružíkové, Rozkošné. Zvláštní poděkování za zprovoznění prostorů patří paní Procházkové a panu Němcovi. I když ne vše bylo připraveno na100%, ve středu 7. 9. 2016 nás přivítalo oddělení Pod palmou, Modrá laguna i ateliér U tří zajíců. Takže 120 přijatých dětí má družinovou střechu nad hlavou, ale vzhledem k počasí dáváme přednost pobytu a pohybu na zahradě. Fotografie zde.