Akce školní družiny – 2015/2016

16. 6. 2016 ZLATÝ KLÍČEK. Tato akce proběhla ve velkém stylu, není se čemu divit, když hlavní náplní bylo slavnostní závěrečné vyhodnocení celoroční práce dětí ve školní družině. Celé odpoledne jsme strávili v sále kulturního domu. Na úvod nás přišel pozdravit i pan ředitel Vacek s paní zástupkyní Kudláčkovou. Při plnění ŠVP se snažíme získávat vzácné klíče k odemčení 9 hradních věží poznání a tak se nedivte, že všechna ocenění, diplomy i pamětní listy předávala hradní královna. Ocenění ZLATÝ KLÍČEK získalo celkem 24 dětí. Pořadí pěti nejlepšíchKozinová Adélka, Machová Anička, Sedílková Tereza, Spurná Markéta, Koštoval Honzík. Dále jsme se rozloučili se čtvrťáky, kteří už příští rok chodit do ŠD nebudou, ale ti nejaktivnější získali průkaz družinového pomocného instruktora. Zvláštní rozloučení proběhlo s družinovou STAR Adélkou Šenkýřovou. Nechybělo vyhodnocení turnaje OTHELLO Machová Anna, Kozinová Adéla, Šlechtická Kateřina, Coufalová Kristýna. Zvláštní kategorií bylo ocenění SRDCE NA PRAVÉM MÍSTĚ pro kamarádštější, ochotnější, a ještě hodnější jedince. Nikdo ale neodešel s prázdnou, ceníme si každé snahy a tak malá odměna a pamětní list jsou na místě. Závěrečná královská hostina a oslava byla podle přítomných „velkolepá až boží“. Její součástí byl i obrovský dort, za který mnohokrát děkujeme paní Hořínkové. Jak už tak bývá zvykem, tyto velké akce by se neobešly bez šikovného fotografa pana Dundáčka a pomocnice paní Procházkové ­ DĚKUJEME. Na fotkách zhlédnete celý průběh akce a hlavně všechny oceněné děti. Fotografie zde.

6. 6. 2016 LEGO DÍLNA. Většina zájmových kroužků pro tento školní rok končí. Pro stavitele v lego kroužku to znamená bourání, demontování, třídění a to se většině moc nelíbí. Dovolte tedy legařům několik foto vzpomínek před úplnou likvidací staveb. Fotografie z přehlídky zde.

31. 5. 2016 OTEVÍRÁNÍ STUDÁNEK. Voda měla a stále má v lidském životě prvořadý význam. Bez vody není možný život. Proto jí byla odedávna prokazována úcta a věřilo se, že má věšteckou, léčebnou či očisťující moc. O živé vodě se mluví v mnoha pohádkách, u pramenů stávají kapličky. Otevírání studánky je starobylá tradice, která se u nás udržela jen místy na Moravě či na Vysočině. Cestou do družiny jsme nabrali do skleniček vzorky vody z řeky, z kaluže, z potoka a v družině z vodovodu. Vydali jsme se ke studánce ve Slešťůvce, kde jsme si prohlédli kapličku (má letos 120 let). Škoda, že jsme s sebou neměli velké lopaty – studánka byla hodně znečištěná od nánosů. Po vyčištění a otevírání studánky jsme nabrali vzorek vody, abychom mohli porovnat čistotu vody z různých zdrojů. Fotografie z otvírání zde.

27. 5. 2016 VELKÝ NAROZENINOVÝ DEN. Mnozí nevěřili, že na společnou oslavu narozenin přijde i kouzelník. Kouzelník přišel a to se, panečku, děly kouzla a čáry. U některých kouzel pomáhali i diváci. Celé představení mělo veliký úspěch. Jako v pohádce se pak na zahradě u ŠD vytvořilo z dětí 12 měsíců. Hned bylo poznat, kdy se kdo narodil. Poznali jsme, nejen kdo se narodil ve stejném měsíci, ale dokonce i ve stejný den. Oslavu jsme zahájili šampusovým přípitkem a sfouknutím svíčky na dortíčku. Pak už se jedlo, pilo, hodovalo, zpívalo, tancovalo a dobře nám bylo. Tak všechno nejlepší! Fotografie zde.

23. 5. – 27. 5. 2016 SLUNÍČKOVÝ TÝDEN. Celodružinový projekt o tom, že vše živé na zeměkouli potřebuje světlo a teplo, které nám dává životodárná hvězda ­SLUNCE. Sluníčko nás provázelo celý týden. Nechybělo v písničkách a básničkách, krásně zářilo z malovaných obrázků, provázelo nás při hrách i sportu. Zjistili jsme o něm, kde se ukrývá v noci a spoustu dalších zajímavostí. Sluníčko nám také pomáhalo při hledání broučků, kteří zůstali ve studeném jarním období ve svých postýlkách déle. Sluneční paprsky si s námi hrály číselnou hledací štafetovou hru. Sluníčkový úsměv slušel každému a také zahřál každého, ke kterému dorazil. Fotografie z projektu zde.

20. 5. 2016 ATLETICKÝ TROJBOJ. Již tradiční celodružinová sportovní akce proběhla za krásného slunného odpoledne. Dva pokusy v disciplínách hod, běh, skok, mnohé vedl k velké bojovnosti a ke snaze překonávat sám sebe. Závěrečné hodnocení vyneslo na stupně vítězů nejlepší atlety ve čtyřech kategoriích.

1. místo 2. místo 3. místo
Mladší dívky Viktorka Rolínková Hannah Šocová Barbora Zdubová
Mladší chlapci Vojta Maňák ­Jáchym Šťastný ­Jan Biza
Starší dívky Anika Dundáčková Anna Hájková ­Katka Šlechtická
Starší chlapci Vojta Kružík ­Jakub Sova DanKoubek

Blahopřejeme všem oceněným a chválíme všechny účastníky, kteří se sportovním nasazením podali výborné výsledky, a věříme, že mnozí zazáří i na olympijském dni ZŠ. Fotografie k nahlédnutí zde.

9. 5. – 13. 5. 2016 TÝDEN LESŮ. V ŠD jsme tentokrát svou pozornost věnovali lesům. Vycházeli jsme z celostátního projektu TÝDEN LESŮ 2016 – Přijďte do lesa za lesníky i vy! Celotýdenní projekt jsme zahájili a zakončili jak jinak než v lese. Poledním odpočinkem nás provázela každodenní četba z krásné knihy s lesní tematikou ­ Příběhy malého Kořínka. První den jsme si na kraji lesa vyzkoušeli „být lesem na vlastní kůži“. Nechybělo obětí a poděkování stromům při zpěvu ptáků, které jsme chvíli slyšeli, když jsme zrovna sami nevydávali hlučné zvuky. Další den na nás čekal záludný úkol, který prověřil, jak si všímáme přírody kolem nás. Šimon Lajcman, Anička Machová, Aneta Podborská, Katka Šlechtická byli nejlepší z každého ročníku, kteří nakreslili plánek družinové zahrady a do něj vyznačili stromy, kde přesně rostou a jak se nazývají. Výtvarné zpracování lesa i lesních zvířat zvládli ti starší i v 3D provedení. Páteční stopovanou v lese podle značek a fáborků doplňovaly úkoly. Celou trasou nás provázelo povídání o práci v lese tzv. lesní kalendář. Děti byly nadšené, když na vlastní oči spatřily zrod nového stromu, který klíčil z mateřského plodu. Nadýcháni čerstvého vzduchu, zrelaxováni a s novými poznatky jsme si i přes nepříznivé počasí stopovanou užili. „ Lese, lese, milovaný, děkujeme za pozvání a poznání“. Fotografie zde.

6. 5. 2016 JUDO. Pan Jiří Petr nám opět přišel ochotně přiblížit judo sport, který posiluje tělo a udržuje ho zdravé. Na pomoc si vzal opravdové MISTRY. Bratři Jirka a Ivan Petrovi předváděli a soupeřili s plným nasazením. Díky oddílu JUDA SK KP Brno, se proměnil víceúčelový sál v ZŠ v dožo (tělocvičnu pro judo). Na položených tatami (žíněnkách) se postavili borci a zahájili ukázku tohoto bojového sportu rei (pozdravem). Při rozcvičování se některým divákům otevřela ústa v němém úžasu a někteří začali vydávat citoslovce obdivu. Po kami­kata (základním úchopu) následovaly ukázky kuzuši, cukuri, kake a další. Častý potlesk přítomných vyjadřoval obdiv nad mrštností a šikovností mistrů. Někteří diváci předvádění ukázek sladovali pečlivě a tak při závěrečném měření sil položili mistry na tatami (nutno podotknout, že k tomu často Jirka i Ivan pomohli výbornou dovedností ukemi ­pády). Ještě jednou děkujeme panu Jiřímu a mistrům juda Jirkovi a Ivanovi Petrovým za kvalitní ukázku. Foto naše slova potvrdí.

6. 5. 2016 MÁMA, MAMINKA. Největší láska je láska mateřská. Den matek je den v roce, kdy máme skvělou příležitost poděkovat naším maminkám za to, co pro nás v životě dělají. Jak děti říkaly: „Chystá svačiny, fouká na bolístku, vaří jídlo, poklízí, pomáhá s učením, vždy je tu pro mě atd.“ Vlastnoručně vyrobený dárek a přáníčko určitě potěší. Dárek jsme vyráběli celý týden. Na prstech upletený náhrdelník některé pěkně potrápil, jiní ho zvládali rychle a dobře. Páteční tvoření přáníčka s krásným 3D srdíčkem nás také bavilo. Někteří dovnitř napsali básničku, jiní tajné věnování. Doufáme, že v neděli nikdo nezapomněl dáreček a přáníčko předat mamince S LÁSKOU. Foto z tvoření.

29. 4. 2016 FILIPOJAKUBSKÝ SLET. Nejzákladnější dovedností čarodějnice, kterou se učí hned od začátku prvního roku, je létání na koštěti. Koště je běžným dopravním prostředkem čarodějnic pro své vlastnosti, že po použití kouzla na něm se dokáže vnést do vzduchu a letět. Pořízená fotodokumentace letů od pana Petra Dundáčka (mockrát děkujeme) vás přesvědčí, že dovednost létání na koštěti většina zvládla na výbornou. Příprava lektvarů je další základní dovedností čarodějnic. Nejzajímavější a nejsledovanější byla příprava lektvaru slečny čarodějnice s civilním jménem Adélka Kozinová. Pak už nás čekala zajímavá skladba zaklínadel a ještě zajímavější skladba bohatého občerstvení, především výborných žabích stehýnek, připravených paní Vilmou Procházkovou (mockrát děkujeme) a podávaných s krvavou nebo s kakavou omáčkou. Před úplným ukončením sletu se nám podařilo při závěrečném čarování vytvořit kouzlo, po kterém na nás padali ovečky, zajíci a kuřata, která pak s námi odcházela domů. Na závěr musíme pochválit všechny přítomné, že nepodcenili přípravu a na slet přišli náležitě připraveni. Tak za rok zase hurá na sabat. Fotografie z čarodějnic zde.

26. 4. 2016 ČAROVNÉ BARVY ZEMĚ. Předmětem malířské soutěže Čarovné barvy země, jsou kolektivní dětské malířské práce vytvořené přírodními jíly bez použití syntetických a jiných barev a pojidel. Soutěž organizuje prostřednictvím své pobočky Slovanské hradiště v Mikulčicích, Masarykovo muzeum v Hodoníně a vyhlašovatelem je Jihomoravský kraj. Plátna ve školní družině vznikala na dané téma: Paměť národa – Život doby velkomoravské. Z hotových obrazů byla do soutěže vybrána dvě díla, na kterých pracovaly – Anna Machová, Tereza Sedílková, Kateřina Šlechtická, Markéta Spurná, Adéla Kozinová, Karolína Vejrostová, Petra Zavřelová. Tvoření s přírodním materiálem si také užili David Medek a Pitres Ali. Fotografie zde.

25. 4. 2016 POZOR, POZOR, POZOR! ZOO Brno stvrzuje, že se děti ze školní družiny při ZŠ Veverská Bítýška staly adoptivními rodiči ANOLISE RYTÍŘSKÉHO. Že nevíte, co to je? Také jsme nevěděli, ale svým názvem se nám hodí do našeho družinového vzdělávacího programu a tak jsme hledali, pátrali, zjišťovali a malovali. Třeba vám první kresby našeho adoptovaného zvířete napoví, podívejte se na FOTO.

22. 4. 2016 DEN ZEMĚ. Nejen celá naše škola, ale i školní družina připravila akci na počest ZEMI. I když jsme jen děti, umíme už třídit smetí. Modrá, žlutá, zelená – víme, co to znamená! Ptáme se: „Ví to všichni?“ Podle různého odpadu, válejícího se všude, asi NE! Země naříká ­ vždyť jen na zem vyplivnuté žvýkačce trvá 50 let, než se rozloží. Vztah mezi přírodou a lidskou společností není jednoduchý. Děti se rozdělily do skupinek voda, země, oheň, vzduch. Každá skupina svůj živel dramaticky ztvárnila a vyjádřila, jak a čím mu lidé ubližují a co se pak může stát. A tak našlapujme opatrně a rozvážně a při ochraně matičky Země táhněme za jeden provaz. Foto ze Dne Země zde.

11. 4. – 15. 4. 2016 TÝDEN BEZPEČNOSTI. Projektem zaměřeným na bezpečnost chceme podpořit dětství bez úrazů. Dobře víme, že nebezpečí na nás číhá všude – doma, ve škole, v družině, na silnici, v přírodě, na vycházce, při sportu, při hrách atd. Není jednoduché zvládnout svízelné situace, do kterých se můžeme dostat. V průběhu týdne jsme se hlavně soustředili na praktické provádění správných návyků, jež májí ovlivnit požadované reakce v případech znamenající nebezpečí – první pomoc, kontakt s cizí osobou, pravidla silničního provozu, jedovaté rostliny. Ve středu jsme se hodně dozvěděli o integrovaném záchranném systému na návštěvě v hasičském domě. Děkujeme, všem přítomným dobrovolným hasičům (pan Dosoudil, pan Celbr, slečna Coufalová) za poučné, poutavé a zajímavé předvedení techniky i jejich nelehkých záchranných zásahů. Fotografie zde.

8. 4. 2016 SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ. K výročí založení Světové zdrav. organizace (WHO), k němuž došlo 7. 4. 1948, se celosvětově slaví Světový den zdraví. Jak je důležité být zdravý, jsme si připomněli i ve školní družině. Naše zdraví stojí na třech základních pilířích, od toho se odvíjela i činnost při naší celodružinové akci. První zásadou je správná životospráva. Děti si nakreslily své pomyslné bříško, do kterého měly za úkol domalovat všechno jídlo, co v ten den snědly. Potom zeleně zakroužkovaly zdravé potraviny a červeně méně vhodné jídlo, jako jsou sladkosti, chipsy atd. Tato činnost byla hlavně zaměřena na sebereflexi, poznání sebe sama, aby si děti samy uvědomily, co by si mohly na svém jídelníčku vylepšit. Druhým pilířem je dostatek pohybu. Při cvičení, tančení, skotačení v rytmu známých písniček mnohým docházel dech. Po takovém výkonu následoval odpočinek a relaxace na koberci. Tím se přešlo k třetímu pilíři a to „psychická pohoda“ a duševní zdraví. Loučili jsme se s úsměvy na tvářích. Fotografie zde.

4. 4. 2016 SVÁTEK MRKVE. Mezinárodní den mrkve. Ano, tento svátek skutečně existuje a tak jsme se nechali inspirovat a vyzkoušeli jsme blahodárné účinky této kořenové zeleniny. Je zdravá, chutná výborně a někdy i pobaví. Podívejte se!

1. 4. 2016 PTAČÍ ODPOLEDNE. Ne, to není apríl, ve školní družině je opravdu slyšet poplašné hlasy kosů a drozdů, zpěv červenky obecné, klapání zobáků čápů bílých a mnoho dalších hlasových a zvukových projevů známých i neznámých ptáků (to vše z nosiče CD). Tak pozor pokračujeme: ptáci a člověk, ptačí druhy, vlastnosti ptáků, opeření, pozoruhodné schopnosti ptáků. Pro zpestření: ptačí tanec, hra na kukačku a písničky o ptáčcích. A závěrem: pravdivé vybarvování siluety ptáků podle fotografie. Fotografie zde.

24. 3. 2016 VELIKONOČNÍ HLEDÁNÍ. Nejdříve jsme si povídali o jednotlivých dnech v pašijovém týdnu, co se který den dříve dělalo a jaké lidové zvyky se dodržovaly. Také jsme vyjmenovali velikonoční symboly a řekli si, co znamenají. Vyrobili jsme si něco k velikonoční výzdobě -­ kuřátko ve skořápce, slepičku s barevnými pírky, kraslice. Poté jsme se rozdělili do pěti skupinek a vyběhli jsme na hřiště zahrát si štafetové hry s vajíčky. Po napínavých i veselých soutěžích jsme všichni dostali sladkou odměnu. Velikonoční hledání bylo o tom, že jsme našli sami v sobě soutěživého ducha, smysl pro kamarádství, spolupráci, čestnost a hlavně společnou radost. Fotografie z velikonočního hledání si prohlédněte zde.

21. 3. 2016 MALÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA KONČÍ. Od listopadu se zájemci o tento projekt setkávali na připravených lekcích, aby si názorně a jednoduše rozvíjeli technické schopnosti a vyzkoušeli si hru na architekty, stavitelé věží, mostů, zpracovatele energetiky, odpadů. Malou odměnou byli oceněni účastníci většiny modulových lekcí. Blahopřejeme. Fotografie zde.

21. 3. 2016 JARNÍ ŽLUŤÁSCI. Pondělní první jarní den jsme vítali ve sluníčkově žlutém oblečení s různými žlutými doplňky. Už dopoledne ve škole se to v některých třídách žlutilo a to hlavně u prvňáků a druháků. Pěkně žluto až oči přecházely, bylo odpoledne ve školní družině. Ten kdo nezapomněl na sluníčkový žlutý den, měl na sobě alespoň něco žlutého ­ tričko, sponky, mašle ve vlasech, šálu, ponožky… Někteří žluťásci se opravdu vyvedli od hlavy až po paty celí ve žlutém, že jsme ani nedovedli vybrat největšího žluťáska, takže titul „JARNÍ ŽLUŤÁSEK“ nakonec získali všichni žlutí. Fotografie žluťásků zde.

18. 3. 2016 TAJEMSTVÍ VESELÝCH PÍSMENEK. Touto celodružinovou akcí jsme zakončili projekt Týden knihy. Veselá písmenka se nám rozběhla po zahradě a tak hledání, skládání, čtení i luštění probíhalo za pěkného počasí venku. Fotografie zde.

14. – 18. 3. 2016 TÝDEN KNIHY. S pomocí skřítka Knihomola víme, že věnovat se knihám jenom v jednom týdnu je málo. Skřítek nám vysvětlil, proč jsou knihy důležité, jak se s nimi má správně zacházet, jak vznikají a kde a jak mají správně „bydlet“. Celý týden nás provázeli také Větvička a Ploutvička, hrdinové za stejnojmenné knihy, kterou školní družina obdržela v loňském roce za podporu celostátního projektu Celé česko čte dětem. Ke čteným příběhům jsme se pokoušeli kreslit ilustrace. Ve středu jsme hádali knižní pohádkové postavy, které nám předváděly děti z dramatického kroužku Kašpárek. Fotografie z tohoto týdne zde.

11. 3. 2016 MEZINÁRODNÍ DEN MOZKU. Pátek začal ve školní družině trošku záhadně. Každý si prohlédl a prozkoumal zvláštní předmět. Tajným pošeptáním jsme oznamovali co to asi je. Některé děti ho poznaly ­ byla to část mozku. Dozvěděli jsme se, k čemu mozek slouží, proč je důležitý pro náš život a že bez něj bychom nemohli žít, a proto si ho musíme chránit a dávat pozor na úrazy hlavy a míchy. Abychom si naše šedé buňky mozkové trochu procvičili, zkusili jsme vyřešit pár hádanek, protrénovali naši paměť při zapamatování obrázků a také jsme hledali rozdíly a řešili logické úkoly. Fotografie zde.

ÚNOR 2016 MĚSÍC HER. Stolních her máme v družině spoustu. Na výběr máme hry zajímavé, poučné, oddychové, logické, napínavé i legrační. Ne všichni a ne všechny hry umíme hrát. Celý únor využili mnozí na poznávání ještě neznámých her a také vyzkoušeli jejich hraní podle pravidel. Do tabulky jsme zapisovali, kdo jaké hry už umí hrát. Nikdo se nemohl nudit a všichni měli šanci poznat kouzla deskových her a prožít prima zábavu při společné hře. Vyhrál každý, kdo se něco nového naučil. Při vyhodnocení patřil titul NEJAKTIVNĚJŠÍ HRÁČ ­ Báře Coufalové, Aničce Machové a Jáchymovi Šťastnému.

5. 2. 2016 DĚTSKÝ MASOPUST. Za krásného, slunečného počasí vyrazil tradiční dětský masopustní průvod ze školní družiny do ulic Veverské Bítýšky. Masopustnímu veselí předcházela pečlivá příprava. Celý týden děti v družině nacvičovaly představení pro rodiče, učily se lidové písničky a říkadla, chystaly si masky, vyráběly vozembouchy a různé řehtačky či štěrchadla. Maminky upekly různé dobroty do košíčků, za což jim mnohokrát děkujeme. To bylo laskomin, až oči přecházely a bříška vrněla blahem – koláčky, koblížky, boží milosti, šátečky, slaní šneci, klobásky atd. V letošním průvodu nechyběla maska ponocného, kostlivce, kominíka, řezníka, babky a dědka a mnoho dalších. Průvod obešel náměstí, podaroval dobrotami kolemjdoucí a zamířil do kulturního domu, kde děti sehrály pro přítomné již zmiňované představení o masopustní zabíjačce. Po skončení masopustní taškařice se všichni rozešli domů. Na akci nám zůstanou pěkné vzpomínky a spousta fotek, které si můžete prohlédnout zde. Příjemné prožití postního období Vám přeje vaše školní družina.

11. 1. 2016 MALÁ TECHNICKÁ INIVERZITA­ ENERGIE. Další lekce zábavného vzdělávání nás tentokrát uvedla do světa energie. I když energie není věc, kterou bychom mohli vidět, nebo které bychom se mohli dotknout, přece o ní můžeme uvažovat jako o něčem, co buď proudí z místa na místo, nebo se uchovává. Mnozí si uvědomili, kolik věcí by v domovech bez energie nemohlo fungovat. Žáček první třídy Šimon, všem podrobně vysvětlil získávání energie z jaderé elektrárny. Vyzkoušeli jsme, jak elektrická zařízení mění energii elektrického proudu na mnoho jiných forem energie, mezi jiným na teplo, světlo a pohyb. Fotografie zde.

6. 1. 2016 TŘI KRÁLOVÉ. Děkujeme Vám, paní kuchařky ve ŠJ, děkujeme, pane řediteli a paní zástupkyně školy, děkujeme, pane starosto a ostatní zaměstnanci na radnici ve Veverské Bítýšce za přijetí, vyslechnutí a poděkování našemu dlouhému družinovému tříkrálovému průvodu. Zdraví, štěstí, do nového roku vinšujeme i Vám, kteří sledujete a podporujete činnost školní družiny. Děkujeme. Tříkrálové fotografie zde.

5. 1. 2016 SNÍH. Vyzkoušejte, jak krásně zní slovo sníh. Krásně zní i slovo smích. Jsme rádi, že konečně vidíme sníh a sněhovou nadílku okamžitě provází náš smích. Sníh si užíváme ve školní družině rychle, než zase zmizí. Sněhuláci, andělíčci, koulovaní anebo jen „sněhoválení“. Podívejte se na fotky ze sněhových radovánek.

18. 12. 2015 NEŽ SE ROZSVÍTÍ STROMEČEK. Nedovolme, aby se nám pravá úloha vánoc vytrácela z podvědomí. Je to čas k radosti, čas k veselí, čas ke štěstí. Najděme si čas nejen na obdarování dárky, ale i kouskem lásky, která sídlí v našich srdcích. Tento vánoční čas je spojen s množstvím zvyků a tradic. Mnohé jsme si v družině jen připomněli, aby nebyly zapomenuty. Správné rozkrojení jablíčka příčně na poloviny, aby se uvnitř objevila čistá hvězdička, si každý vyzkoušel. Na fotkách je vidět nejen hvězdičky z jadérek, ale u mnohých i radostné hvězdičky v očích. Fotografie zde.

14. 12. 2015 MALÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA EKO. Odpadky a zase odpadky. Jsou všude a je jich mnoho. Co s nimi? Hlavně třídit. A tak se snažíme správně třídit a stavíme kontejnery, skládky, spalovny. Tato EKO hra je opravdu dost těžká. Náš každodenní život přináší mnoho odpadu a jeho třídění ne všichni dělají. A tak pozor družinové děti, znovu si aspoň uvědomte, kam dáváme papír a proč je důležité s ním šetřit. Fotografie zde.

9. 12. 2015 PŘEDVÁNOČNÍ KAŠPÁREK. Krátké pohádkové příběhy společně vymyšlené v pracovních skupinkách byly docela veselé. S „herci“ si například zahrály prstové loutky, maňásci, bílé čepičky, kapesníčky, dřevěné rekvizity a hlavně velká černá bedna. Všechna závěrečná vystoupení byla nejen krásná a vtipná, ale i rychlá a tak omluvte větší množství ne zcela ostrých fotek.

7. 12. 2015 MALÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA III. Stavitelů ve dvou skupinkách je plný koberec. Měníme se v architekty, navrhujeme, jaké stavby by neměly chybět, aby se lidem dobře žilo. Stavíme města. Tak to teda koukáme. Domy vznikají podle plánů. Zdárným stavitelům v domě svítí světlo, přitéká voda a odpadní voda odtéká do čističky. Ještě domy propojíme silnicí a stavitelé mohou říct: „Hotovo, máme tady město.“ Fotografie zde.

6. 12. 2015 ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU. Vystoupením předneseném u slavnostního rozsvícení vánočního stromu na náměstí jsme říkali: „Zastavte ten bláznivý vánoční shon plný uklízení, nakupování, pečení a honbu za dárky. Sdílejte společně radost, optimismus, najděte si čas jeden na druhého a nespěchejte. Nechte lehce plynout čas TIKY, TIKY, TAK­ vždyť vánoční čas, je v každém z nás.“ Letošní vánoční strom zářící na náměstí je opravdu tak krásný, že si zaslouží malé zastavení.

4. 12. 2015 ČERTOVÁNÍ ANEB NEMALUJ ČERTA NA ZEĎ. A je to zase tady. Takový ten neklid a očekávání. Blíží se svátek Mikuláše a v předvečer jeho svátku se již mnoho generací těší na jeho štědré nadělování. Mezi jeho pomocníky patří i postava v huňatém kožichu, s rohy na hlavě, dlouhým vypláznutým jazykem, začerněnými tvářemi, ocasem, někdy s metlou, nebo vidlemi a samozřejmě s pytlem na „zlobivce“. Postavu podle tohoto popisu jsme si vytvářeli z různého materiálu a vždy z toho nakonec vznikl čert. Někteří přidali i další postavy, se kterými se možná při nadílce setkáme. Foto ­z Čertování zde.

30. 11. 2015 MALÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA II. Stavitelé si už vyzkoušeli stavění mostů a v dnešní lekci míří až do oblak a staví věže. Na vlastním těle si vyzkoušeli, jak jsou důležité základy pro stabilitu. Některé první stavby věží bohužel neodolaly těžkým povětrnostním podmínkám a tak se stavělo znovu a lépe. Konkrétní stavbou podle plánku se na závěr stala významná stavba, kterou ve skutečnosti najdeme nedaleko města LIBEREC. Pro mnohé byla tato stavba velkou neznámou, ale nyní stavitelé už znají a ví, jak vypadá JEŠTĚD. Fotografie zde.

27. 11. 2015 JAK NA TO. Celodružinová akce byla zaměřena na výrobu vánočních dárků a přáníček. Náročná byla výroba sněhuláčků ze sklenic. Rychlý byl kapr s vánočním počítáním. Tajuplně nám vznikali obrázky z teplého vosku. Tupováním se nám objevila zimní krajinka plná sněhu z běloby. Kreativně jsme tvořili přání z výřezů plné třpytek a hřejivých slov. Bylo to opravdu odpoledne plné tvořivé činnosti s častou otázkou „Jak na to?“ Snaha a přemýšlení, jak co udělat, se vyplatilo. Mnohé výrobky budou vánočním překvapením, a proto prozatím zůstaly ve školní družině. Fotografie zde.

23. 11. 2015 MALÁ TECHNICKÁ UNIVERZITA. V rámci zájmového vzdělávání ve ŠD, jsme se zapojili do programu „Malá technická universita“. Tento program přináší dětem jednoduché a
názorné zavítání do světa technických oborů, získání nových znalostí prožitkem i realisticky, názorné vyzkoušení některých fyzikálních vlastností a vytváření vlastních staveb podle jednoduchých technických výkresů. Uvádíme první spokojené dojmy z lekce, STAVITELÉ MOSTŮ:
Honza B. –„ Moc jsem se dověděl. Karlův most měl 15 pilířů a ještě jsme spolu postavili Karlův most a prošli jsme se po něm, že nás udržel.“
Karolína H. – „Jak jsme stavěli ten most, to byla taková dobra zábava.“
Vojta D. –„ Jak jsme mohli chodit nohama po mostě.“
Barča C. – „Každý dostal plánek a měl přesně stavět.“
Fotografie zde.

20. 11. 2015 USPÁVÁNÍ BROUČKŮ. Uspat broučka to dá někdy práci. Krásný podzim nás děti i broučky stále lákal na paloučky. Ale zima už se blíží a tak honem do postýlky. Do postýlek k hájence jsme broučky odnášeli s rodiči i prarodiči za světýlek lampionků. Krásné sny jsme broučkům popřáli při světle prskavek. Touto celodružinovou akcí nás provázel déšť. Byli jsmem mokří, ale spokojení. Na 213 fotografiích si můžete prohlédnout naše výtvarné i pohybové broučí uspávání.

15. 11. 2015 SRDCE S LÁSKOU DAROVANÉ. Naše rozhodování zúčastnit se druhého celostátního ročníku výtvarné a zároveň literární soutěže pro dětské kolektivy s krásným názvem „Srdce s láskou darované“ bylo jednoznačné. Tato soutěž podporuje tradiční lidské hodnoty, jako je láska, přátelství, rodina, vzájemná úcta. Podporuje také týmovou práci a rozvoj tvůrčích dovedností. Úsilí z vlastnoručně vytvořených srdcí je navíc korunováno radostí z darování. Do soutěže jsme vstoupili se třemi projekty.
1. Srdce pro maminky. Když se zeptáte dětí, komu by darovala svá srdíčka, většina z nich odpoví, že maminkám. A tak se malovalo a tvořilo. Než se všechna vytvořená srdce vydala k maminkám, byla vyfocena na zahradě, jak jinak, než ve tvaru srdce.
2. Srdce pro paní učitelku. Ve III. oddělení ŠD nejdříve probíhal výběr, komu srdce společně darovat. Padaly různé návrhy. O výběru muselo rozhodnout až hlasování. Pak už následovalo tvoření. Každý namaloval srdíčko, jak nejlépe uměl. Za pomocí paní vychovatelky byla vyrobena koláž ze samých srdíček a následovalo společné předání srdíčkového obrázku. Děti si vybraly a obdarovaly paní učitelku a paní asistentku v I. B.
3. Srdce s láskou darované pro Vítězslavu. Technicky náročnější bylo tvoření srdce ze starých žárovek. Ani instalace neproběhla bez problémů. Dílo se vydařilo a mnozí stále doufali, že se podaří srdce i rozsvítit. Svítilo pouze při focení za pomoci svíček a pak ještě „zasvítilo“ při darovaní jedné sluchově postižené babičce, kterou často v družině potkáváme a mnozí jsme si ani nevšimli jejího hendikepu. Fotografie zde.

13. 11. 2015 SPOLUPRÁCE S KOVO II Mnozí čekají, že pátek třináctého se přihodí něco katastrofického. Ve školní družině byl celkem klídeček. Na žádost pana Krčála, jsme zvládli druhé kolo pomoci v Kovo, Veverská Bítýška. Tentokrát jsme si na pomoc přizvali větší pracanty. Žáci z osmé třídy, pracovali opravdu s velkým nasazením. Do kontejnerů mizelo listí, prach, odpadky. Při odchodu zazněla pochvala a konstatování: „děkujeme, je za vámi vidět kus udělané práce!“ Ještě jedno poděkování přidáváme za školní družinu – DÍKY. Fotografie zde.

11. 11. 2015 MARTINSKÁ KOULOVAČKA Tak prý podle lidových pranostik svatý Martin přijíždí na bílém koni. Letos se nám asi zatoulal někam hodně, hodně daleko do teplých krajin a první snížek nikde. To nás ale nemůže odradit! Nadělali jsme plno papírových koulí a hromadná koulovačka vypukla. „Hurá, na ně“! Sněhovou bitvu jsme si tak s radostí užili i bez sněhu. Foto ­z Martinské koulovačky zde.

6. 11. 2015 HURÁ NA DRAKA Opět jsme se sešli na celodružinové akci. V oddělení Pod palmou jsme si povídali, co si můžeme představit pod pojmem „drak“. Každý měl jinou představu např.: drak, co létá do oblak, drak, co rád papá princezny, drak Jirka, co rychle běhá, brněnský drak, co vypadá jako krokodýl, drak rychlé auto a mnoho dalších. Pozorně jsme vyslechli příběh o sedmihlavém drakovi, jehož hlavy, přestože je každá jiná a má jiné zájmy, se spolu vždy musí v zásadních věcech domluvit a shodnout se. Rozděleni do skupinek a pod vedením starších kamarádů jsme se snažili také domluvit a být co nejlepší při plnění dračích úkolů. Na zahradě jsme si vyzkoušeli nelehké úkoly, jako únik před dračí tlamou, dračí vejce, dračí jazyk, dračí oko, přechod přes dračí rokli. Poznali jsme, že nedomluví se ten, kdo jenom huláká, a věřte, že zkoušet se to nemá ani na DRAKA. Fotografie z akce.

30. 10. 2015 KROTITELÉ TYGRŮ Díky zajímavé nabídce paní Křenovské, jsme zahájili začátkem měsíce října, projekt ­Škola krotitelů tygrů (pracujeme s poruchami pozornosti a hyperaktivitou). Četba z knihy Kamila a Petra Kopsových – Tygr dělá uáá uáá…, nás uvedl k poznání, že každý máme v sobě svého tygra. Někteří tygři jsou divocí, jiní líní a někteří jsou milí a hodní. Tygři nás provázeli celý měsíc říjen a budou nás provázet i nadále, protože krotit svého tygra musíme neustále. Součástí projektu je i zapojení do soutěže v kreslení vyhlášené přes Životní mapy na téma „I můj tygr dělá uáá uáá…“ Na některá výtvarná vyjádření vlastního vnitřního tygra se můžete podívat zde.

26. 10. a 27. 10. 2015 ŘEDITELSKÉ VOLNO Volno, jak pro koho. Do školní družiny se přihlásilo na pondělí 30 dětí a na úterý 24 dětí. Zábavy bylo dost a den bez školního vyučování hodně dlouhý. V družině se stále někdo proháněl na měsíčních vozidlech. Vyzkoušeli jsme různé hry, nejen ty stolní. Janička si donesla i vlastní hru, kterou učila a hrála s ostatními. Anička Machová si „přinesla své narozeniny“ a tak dostala gratulaci s hoblem. Na vycházkách nás doprovázelo podzimní počasí. Stavění domečků pro lesní skřítky bylo vítanou změnou. Za obědy děkujeme kuchařům v restauraci U Václava. Moc jsme si pochutnali.

24. 10. 2015 SVĚTLUŠKA Přímý přenos benefičního koncertu Světluška proběhl v sobotu večer na ČT1. Děti ze školní družiny jsou již několik let připojeny k rodině pravidelných dárců nadačního fondu Světluška, který pomáhá nevidomým a těžce zrakově postiženým (zasíláme 500 Kč). Určitě už všechny družinové děti v sobotu asi v 21.30 hod. spaly a tak nemohly slyšet z televizní obrazovky pochvalná slova a dík vyslovený Lucií Výbornou na adresu školní družiny při ZŠ Veverská Bítýška .

23. 10. 2015 STRAŠIDÝLKA V pátek, před celým týdnem volna, nás bylo v družině nezvykle málo. Možná, že už mnozí odjížděli na prázdniny nebo se snad báli strašidýlek? Práce s papírem, ubrouskem či roličkou od toaletního papíru nebyla strašidelná, ale zábavná. Práce nebyla ani náročná a tak někteří odcházeli domů s mnoha strašidýlky různých druhů. Fotografie zde.

16. 10. 2015 PARAPLÍČKO a BĚH PRO PARAPLE Vrcholí projekt PARAPLE – pomáháme druhým, nechceme být lhostejní. Na celodružinové akci PARAPLÍČKO se děti rozdělily náhodným losováním do spolupracujících dvojic. Během odpoledne nás čekalo za pomoci Adélky Šenkýřové malování obrázků paraplíček­ deštníků . Děti si také prostřednictvím neobvyklých pohybů, přesunů a opičí dráhy uvědomily, jaké mají štěstí, když se mohou bez problémů pohybovat a o co náročnější je pohyb i ostatní činnosti pro děti na vozíku. V 16.05 byl za deštivého počasí odstartován dobročinný hravý BĚH PRO PARAPLE. Pod vlastním deštníkem zvládli rodiče, prarodiče i děti symbolickou trasu. Všem, kteří i přes nepříznivé počasí přišli na tuto akci, děkujeme. Hlavně děkujeme za finanční podporu při zakoupení placky s emblémem běhu i obrázku paraplíčka a za dobrovolné startovné. Tradiční benefiční večer Paraple se letos odehraje v podobě charitativního dílu StarDance – vysílá ČT1 28. 11. 2015. Jsme již připraveni, díky Vám všem, kteří jste naše snažení finančně podpořili. Foto z běhu zde.

9. 10. 2015 VÝTVARNÁ DÍLNA Výtvarníci začátečníci i pokročilí již dokázali, že je tvoření baví. Vyzkoušeli jsme různé výtvarné techniky a média. Pestré barvy podzimní přírody přenášíme do interiéru a mnohá díla tak vytváří pěknou výzdobu. I když se blíží čas zimního spánku, přejeme výtvarníkům, aby výtvarné náměty v nich stále probouzely osobitou představivost, obří fantazii a radost. Fotografie zde.

2. 10. 2015 VENKU Stále si užíváme pěkného počasí. Venku i na zahradě máme kolem sebe hodně kamarádů, prostoru, sluníčka a čerstvého vzduchu. Zábava venku je pestrá a bohatá – vycházky, běhání, míče, houpačky, kruhy, přírodní restaurace, malování na chodník a tak dále, prostě­ dost hustý. A tak sluníčko hřej, zábavu venku nám dopřej! Foto­ jak si užíváme naleznete zde.

25. 9. 2015 SVATÝ VÁCLAV Hurá v pondělí nepůjdeme do školy. Víme proč? V pátek jsme si v družině vyprávěli legendu o sv. Václavovi. Potom jsme si pustili s tímto příběhem krátké animované video. Kreslení sv. Václava pak každého bavilo, zvláště když za odměnu bylo další razítko klíče do družinového sešitu. Některé výsledné práce na toto téma jsou opravdu tak povedené, že vám je musíme ukázat. Foto­grafie zde.

21. 9. – ­25. 9. 2015 PROJEKT PARAPLE Mnozí už víte, že paraple je spojené s pomocí postiženým lidem, kteří se pohybují na vozíku. Mezi takto postiženými je i nemálo dětí. Bohužel někdy stačí jen sekunda, chvilková nepozornost a poraněná mícha nám pak může zastavit přirozený pohyb. Celým projektem chceme upozornit na tuto skutečnost, zpestřit si družinovou spolupráci, udělat si radost a hlavně pomoci těm, kteří to potřebují. Musíme se hodně snažit. Pro letošní rok je naše cílová částka na konto Paraple 2015 Kč.

20. 9. 2015 NA VÝSTAVU Doufáme, že jste zavítali na výstavu pořádanou místním svazem zahrádkářů a zhlédli jste pod stromem a v sadu odpočívající babičku a dědečka u cifrovaných jablíček. Zajímá Vás, co znamená cifrovaný? Je to slovensky pěkný, zdobený… a to si myslíme, že opravdu jablíčka byla. Tvůrci při malování jablíček tajně a s chutí „cukrovou barvu“ ujídali. Ostatní, kteří se podíleli na tvorbě dalších vystavovaných objektů, si moc nepochutnali. Ono seno a papír nejsou moc k jídlu. Foto z výstavy zde.

19. 9. 2015 DĚTSKÁ ATLETIKA Opravdu vydařenou akcí se stal Běh kolem Bítýšky. Přálo ná počasí i zájem účastníků. Tak jak bylo předem uvedeno pořadatelem v informacích, děti si mohly vyplnit čas na hřišti vyzkoušením některých tradičních atletických disciplín s netradičními pomůckami. Na šesti připravených stanovištích s 6 různými disciplínami vyzkoušelo pestré zábavné běhání, skákání a házení 142 dětí. Vedoucí na stanovištích byli svědky velkého zápalu, různých rychlostí, síly, vytrvalosti a bohužel i několika pádů (bez zranění). Za organizační pomoc u dětské atletiky děkujeme paní Zdubové, Dundáčkové a také Davidovi Kozinovi, bývalému věrnému žákovi školní družiny. A tak běhejte, skákejte, házejte rádi, atletem se můžete státi! Fotografie zde.

18. 9. 2015 SEZNAMKA První celodružinová akce tohoto školního roku, SEZNAMKA, se uskutečnila v tělocvičně ZŠ. Poznat všechny a zapamatovat si jejich jména, nebylo při počtu 83 přítomných vůbec jednoduché. Naše seznamování, hudebně pohybové hry, zpívání, tanec i malování pečlivě pozorovali kamarádi Družínek a Družínka. Také nám připomněli, jak je důležitá vzájemná spolupráce a dodržování stanovených pravidel. Během celé akce nám profesionálně pomáhaly asistentky Adélka Šenkýřová a Terezka Pavlíčková. Domů jsme odcházeli hodně unaveni, ale v sešitech ŠD nás těšily první klíče získané do naší celoroční družinové hry „Na Veveří devět věží, kdo nevěří ať tam …“. Foto ze seznamky zde.

14. 9. 2015 KROUŽKY V rámci zájmového vzdělávání zahájila školní družina pravidelnou činnost zájmových útvarů. Největší oblibě se těší lego, keramická i výtvarná dílna a pohybové hry. Po několika letech se opět otevřel kroužek mažoretky. Do práce v 17 kroužcích ŠD je zapojeno 268 aktivních dětí. Chceme všem dětem popřát, ať se jim ve všech kroužcích líbí a ať si odnesou spoustu nových zážitků, vědomostí a dovedností.

11. 9. 2015 Spolupráce s Kovo Veverská Bítýška Ochota a vstřícné jednání pana Ing. Šimona Krčála z Kovo, výrobní družstvo Veverská Bítýška, napomohly k pořízení nových stolů do školní družiny. Abychom vyjádřili své „DÍKY“, vydali jsme se s menší skupinkou pracovně nadšených dětí do areálu Kovo a zde jsme provedli dle svých sil a možností úklid vstupních prostor. Vytrhali jsme plevel, zametli chodníčky a posbírali drobné odpadky po areálu. Naše úsilí bylo tak značné, že jsme u motyčky zlomili topůrko! Fotografie naleznete zde.

2. 9. 2015 ZAHÁJENÍ I ve školní družině jsme slavnostně zahájili nový školní rok 2015/2016. Díky navýšení kapacity se naše družina rozrostla na 120 dětí a tak naše zabydlení a rozkoukání bylo náročnější. Nové máme i paní vychovatelky ­ Jiřinu Súkupovou a Mgr. Pavlínu Horákovou. Prostory školní družiny na Zábíteší i v budově základní školy jsme částečně vybavili novými stoly. Za pomoc při úpravě a opravě prostorů chceme poděkovat ochotným maminkám­ paní Hořínkové, Procházkové, Křenovské, Kružíkové, Zdubové i babičce a dědečkovi Novotným. K pestré zájmové činnosti, kreativnímu tvoření i odpočinku, tak mohou děti využít prostředí v odděleních Malá družinka, Modrá laguna, Pod palmou či v ateliéru U tří zajíců. Nejvíce se těšíme na prožitky a relaxaci na zahradě. Fotografie zde.