Akce školní družiny – 2013/2014

Pátek 13. června 2014 VELKÝ NAROZENINOVÝ DEN. Každý kdo přišel, oslavil narozeniny! Společnou narozeninovou oslavu jsme prožili se vším, co k takové oslavě patří. Jídla bylo, až se stoly prohýbaly, při přípitku létaly „rychlé špunty“, dva nádherné dorty hlídali krtečci a k tomu zářil malý ohňostroj. Přišel i kouzelník, který předvedl plno úžasných kouzel a triků. Z mnohých oslavenců se na chvíli stali osobní asistenti pana kouzelníka, nebo dokonce malí kouzelníci. Během vystoupení byla přikouzlena holubička, bílý králíček a peníze se dětem sypaly z uší i nosu. Byl to skvělý zážitek, a tak máme zase na co vzpomínat. Tak všem hodně zdraví a štěstí. Fotografie naleznete zde.

Středa 18. června 2014 ATLETICKÝ TROJBOJ
“ Ať si prší, ať si leje, ať se slunce směje,
nic nám nevadí, sportujeme za každého počasí“.
Atletický trojboj ve skoku, hodu a běhu procvičil nejen naše nohy, ale byl i zkouškou vytrvalosti a čestné bojovnosti. Každý, kdo přišel a sportoval, udělal něco pro své zdraví a je už nyní vítězem. Rozdali jsme 42 startovních čísel odhodlaným sportovcům. Medaile ale získají jen první tři atleti v kategorii dívky a první tři v kategorii chlapci. Vítěze už známe, ale neprozradíme. Výsledky oznámíme a medaile rozdáme až na slavnostním vyhodnocení ZLATÉHO KLÍČE, které nás čeká v pondělí 23. 6. 2014.

26. května 2014 Dospěláci se někdy dětí ptají na zvláštní věci. Třeba na to, co je to vlastně školní družina. Děti se ale vůbec nenechají zaskočit a suverénně sypou z rukávu upřímné odpovědi… Odpovědi dětí naleznete zde.

sobota 17. května 2014 ošklivé, nevlídné počasí doprovázelo několik různě početných rodin před dveře školní družiny. Přítomní přijali pozvání na DEN RODINY pro děti i dospěláky. Odpoledne zahájila hostující kouzelnická rodina NETRATRDLO. Připravili si pro nás pohádku, kouzla a na závěr společnou výrobu kouzelnických hůlek. Pak odpoledne v družině pokračovalo zábavou při společném rodinném i mezi rodinném hraní různých stolních her. Chvilky zábavy střídalo napětí i legrace. V dílničce MALOVANÉ KAMENY nechyběla malým i velkým přítomným tvořivost a nadšení. Krásné nápady, kreativnost a využití různých pomůcek ke zdobení a malování kamenů bylo ve výsledku nádherné. Ten, kdo přijal pozvání, odcházel s poděkováním příjemně stráveného rodinného odpoledne. Fotografie zde.

30. dubna 2014 Filipojakubský slet. Ustrojili jsme se do kostýmů vhodných pro čarodějnice a
ježidědky. Některé krasavice a krasavci se nechali kosmeticky upravit a sabat mohl začít. Havran Abraxas nám prozradil recept jak správně uvařit lektvar /mimo jiné nutno přidat křídla muší po těch roste nos i uši a zahustit hlavně prachem ze skříní/. Nechyběl let na koštěti a jako další dopravní
prostředek jsme využili i deštník a koloběžky. U ohně jsme si opekli buřtíky a při hodování jsme ochutnali některé čarochutné pochoutky, které pro někoho byly mňam, mňam a pro někoho fujtajbl.
Všichni přítomní si domů odnesli nového pomocníčka pavoučka. V čarovném vzdušném reji s pavoučkem leť nejrychleji a příští rok při sletu ahoj. Fotografie zde.

25. dubna 2014 Hledání pokladu na hradě Veveří. „Na svatého Jiří vylézají z děr hadi a štíři.“ Podle lidové víry se na sv. Jiří otevírá zem. Tak proč nezkusit o den později vyřešení pověsti o templářích a jejich ukrytém pokladu. Kde jinde začít hledání dvanácti stříbrných apoštolů než na hradě Veveří. Cestou na hrad jsme byli ostražití a hledali různé indicie, které by nás dovedly k pokladu.

„Nyní ale chová poklad páv, když den noci nejmíň délkou práv,

když na celém patnáctá je orloji, ohon páva na pokladu postojí.“

A poklad …? Našli jsme, ale trochu jiný, cennější, ve vlastních srdcích, zdraví, kamarádech, rodině, přírodě. Kapky deště nám zpestřily konec pěšího návratu z hradu Veveří. Fototgrafie zde.

23. dubna 2014 Kroužek Kašpárek. Vyběhly děti z dramatického kroužku s novými papírovými kamarády „Papírovci“ na zahradu. Hráli jsme různé hry.“ Papírovci“ byli hrozně divocí a zvědaví. Všude vlezli, všude sedali i lehali a nejrůznější kejkle dělali. Fotografie zde.

23. dubna 2014 sluníčko nám zase hřeje a tak můžeme na zahradu. Fotbalistům prašné prosívkové hřiště nesmí vadit /sponzor na povrch z umělé trávy se zatím nenašel/. A světe div se, dnešní odpoledne jsme ani jednou nelovili míč z potoka.

22. dubna 2014 jsme si i ve školní družině připomněli Den Země. Nejdříve jsme si zopakovali, jak třídíme odpad a společně jsme navštívili modrý kontejner, který nám baští jenom papírové zbytky. Těch máme v družině opravdu hodně. Pak nás družstva dětí – voda, vzduch, rostliny, zvířata i horniny přesvědčily, jak jsou pro celou Zemi důležité. A co lidé? Zkusíme se lépe kolem sebe dívat. Dáme si pozor kam a na co šlapeme. Vyzkoušíme, kolik toho naše ruce ochrání a udělají. Fotografie zde.

16. dubna 2014 Velikonoční hledání. Akce začala vzájemným hledáním a rozdělením do skupin kuřat, slepic, kohoutů, hospodářů, semínek, vajec a zajíců. Počasí nám nepřálo a tak jsme úkoly plnili v družině za přísného dohledu slepičky Pepičky a zajíčka Ušáčka. Kraslice tvořené mramorováním byly pro všechny přítomné velkým překvapením a malým čarováním. Každé vajíčko bylo jiné a všechny krásné. Přejeme krásné velikonoční svátky. Fotografie zde.

Keramika. V keramické dílně tentokrát II. A s paní učitelkou Rulíškovou. A opět sluníčka, ale jiná. Nevybíráme nejhezčí. Každé je hezké a každé je udělané pro radost jako dárek.

7. – 11. dubna 2014 Projekt „ Týden bezpečnosti – nehoda není náhoda“. Zdůraznit bezpečné chování, upozornit na nebezpečí, procvičit ochranu a chování dětí za mimořádných situací, to jsou některé z dílčích cílů týdenního projektu. Během týdne jsme vyzkoušeli první pomoc, ošetření drobných úrazů i oživování za pomoci figuríny „Anduly“. Při dramatizaci jsme předvedli správnou komunikaci s neznámými lidmi, připomněli si některá nebezpečí, která nás mohou potkat ve školní družině, v přírodě i doma. Ve čtvrtek jsme užasle sledovali vystoupení džudistů pod vedením pana Jiřího Petra. Byli jsme poučeni, že i každý bojový sport má svá pravidla. Viděli jsme, jak je dobré umět padat a jak je důležité dbát na svoji tělesnou zdatnost. V pátek nechyběla dopravní výchova, kterou jsme procvičili praktickou jízdou zručnosti na koloběžkách. Chválíme účastníky, kteří nezapomněli ke svým rychlým dopravním prostředkům přibalit přilbu. Zážitků bylo za celý týden opravdu moc. Hlavně prosím omezme riziková chování a včas odhadněme nebezpečné prostředí! Fotografie zde.

Keramika. Další výrobky z keramické hlíny od tvořivých keramiků převážně motivované jarem. Fotografie zde.

1. dubna 2014 Aprílový den. Věř, nevěř, ve školní družině byl na návštěvě slon. Trochu legrácek a dát si pozor, aby nás někdo nenapálil, to byl apríl. Ostatní provedené zlomyslnosti si raději necháme pro sebe.

Jarní focení 2014. Usměvaví sourozenci i kamarádi /náhodně vybráno/. Tak takové úsměvy nám můžete rozdávat každý den.

24. – 28. dubna 2014 Projekt „Svázaná v deskách“ Učíme se dorozumívat slovem i písmem. Vzájemně se upozorníme na zajímavé knihy „Kniha je kamarád … toto si přečti.“ Svět knih je krásný, četba může být poutavá i radostná, spisovatel je tvůrčí, ilustrátor dokáže příběh přiblížit, v nakladatelství knihu vytvoří. Každou knihu, která se nám líbí, nemusíme kupovat, ale můžeme si ji půjčit v knihovně. Při návštěvě knihovny jsme viděli, kolik krásných a zajímavých knih tu na nás čeká. Zahráli jsme si na malé spisovatele a ilustrátory. Jak asi dopadne příběh o panu Buřtíkovi a panu Špejličkovi z knihy Zdeňka Svěráka, kterou ilustracemi doprovodil Jiří Votruba. Tato kniha se stala nejprodávanější českou knihou v roce 2010 a v družině ji čteme na pokračování. Páteční odpoledne, jinak také Den učitelů, patřilo akci „Učení není mučení!“ Fotografie zde.

21. března 2014 Probouzení broučků a vítání jara. Broučkův pohádkový příběh doprovázely úkoly a herní aktivity. V 16.00 hod. jsme se sešli společně s rodiči a mladšími kamarády z mateřské školy, abychom pomohli sluníčku probudit broučky, které jsme uložili na podzim do listových postýlek. Sluníčko se na nás těšilo celý den a tak krásně svítilo a hřálo. Usmívala se i sluníčka, která jsme si vyrobili a nakreslili z papíru. Na zahradě u školní družiny jsme si společně zazpívali, zarecitovali, zatancovali. Po cestě jsme se rozloučili se zimou. Morenu vyrobenou v MŠ jsme zapálili, hodili do potoka a pak hurá za broučky. „ Vstávat broučci, jaro je tady!“

Výstava SLUNÍČEK v ŠD. Vystavená sluníčka doplnila jarní náladu nejen nám ve školní družině, ale také si je mohou prohlédnout všichni, kteří přijdou probouzet broučky a vítat jaro. Fotografie zde.

19. března 2014 Venku na zahradě a na hřišti je to prima. Chtělo by to celé ale nějak vylepšit. Nápady už máme.

14. března 2014 T—- setkání ve školní družině. V rámci Evropského týdne MOZKU jsme se setkali, abychom uměli odpovědět na otázku „Co máš v té hlavě?“ Je to špinavě růžové barvy, je to skoro téměř tak pevné jako tuhý puding a řídí to celé tělo – MOZEK. Pro větší názornost jsme si jeden mozek půjčili ze ZŠ – učební pomůcka. Dětičky namáhejte hlavičky – učte se, sportujte, zdravě jezte, s ostatními komunikujte. Namáhejte hlavičky, ať vám dobře a dlouho slouží mozečky. Fotografie zde.

Přesun ze ZŠ do ŠD. Náš „štrůdlíček“ ve dvojicích. Jdeme pěkně ve dvojicích za sebou, nekřičíme, každého pozdravíme, vyhýbáme kalužinám, jsme ostražití při přecházení silnic, ve škole nic nezapomeneme  – tak tomu se říká nesplněný sen. Někdy chodíme opravdu hezky. Fotografie zde.

5. 3. 2014 Poznáváme okolí. Po téměř žádné zimě nás už příroda láká. S nadhledem zhlédneme náš městys. Rozhlédneme se všemi směry a také zkusíme přespolní běh – vysoký start, připravit, pozor a … Fotografie zde.

4. března 2014 Masopust, fašank, ostatky, jsou to názvy, které už známe. Školní družinu provoněly koblihy, boží milosti, klobásky a další chutné dobroty, které připravené do košíčků nabízely veselé masky masopustního průvodu při obchůzce dědinou. Slyšet nás bylo díky řinčení různorodých hudebních nástrojů daleko široko. Zakončení masopustního veselí v kulturním domě pobavilo všechny přítomné veselými říkankami, básničkami, tancem, zpěvem i mini sportovními výkony. Na závěr ponocný zatroubil, zazvonil na zvonec a našemu masopustnímu řádění je na rok konec. Přemíru bujarosti, dobrého jídla a vtipných masek bychom nezvládli bez pomoci. Děkujeme Vám všem, kteří jste napekli dobroty, pomohli osobně a finančně. Děkujeme také za bezpečný doprovod průvodu panu Dosoudilovi. Děkujeme a těšíme se na osmé masopustní veselí v roce 2015. Fotografie zde.

14. února 2014 Taneční střevíčky. Páteční odpoledne plné převleků, veselého a divokého tance mezi žlutými balonky. Nechyběly různé soutěže i chutné občerstvení. Kromě zážitků jsme si odnášeli domů překvapivé výhry z tomboly. A co taneční střevíčky? Na to vám odpoví snad jen Popelka. Fotografie zde.

10. února 2014 je zahájena činnost pravidelně pracujících kroužků. Chválíme každého, kdo v kroužku pracoval v prvním pololetí a nyní pokračuje i v pololetí druhém. Nově je otevřen kroužek lehké atletiky. Evidujeme 202 dětí. Tak si to užívejte.

PhDr. Jan Pestr, CSc.

Odchází dlouholetý ředitel ZŠ. Nahráli jsme kamerou ve ŠD dětské postřehy a poznatky o životě důchodců a vytvořili vzpomínkový nostalgický kalendář. Na shledanou.

29. ledna 2014 Na návštěvu do MŠ tentokrát přišly děti z dramatického kroužku Kašpárek. V mateřské škole předvedli zimní pásmo „ Stromeček.“ Pozorní diváci uslyšeli mluvit sněhuláky, viděli padat sněhové vločky, cítili sílu meluzíny a poznali dobrosrdečnost stříbrného měsíce. Děkujeme Justince, které se vystoupení určitě líbilo, protože nám do družiny namalovala krásný obrázek. Fotografie zde.

22. ledna 2014 Vystoupení pro seniory. Za divácké účasti seniorů /z místního Klubu důchodců/ proběhla generální zkouška dramatického kroužku Kašpárek. Přizvaní zhlédli zimní pásmo „Stromeček.“

Keramická dílna. V lednu si přišli žáci z I. A třídy vytvořit s paní učitelkou Jakubcovou do družinové keramické dílny sluníčka. Šikovně a vesele využili techniku tisku a rytí do hlíny. Na konečný výsledek se můžete podívat. Je těžké vybrat nejhezčí. Fotografie zde.

Zápis do první třídy. Mezi pravidelné a oblíbené lednové úkoly patří ve školní družině výroba dárečků pro budoucí prvňáčky, kteří přichází k zápisu na naši školu. Pro radost jsme vytvořili žabičky –„ komu se nelení tomu se zelení.“

24. ledna 2014 Děti hrají sobě. Pro některé tvořivé, pro některé jenom poslechové. Děti hrají dětem maňáskové divadlo. Fotografie zde.

Keramici I. Keramici jsou opravdu šikovní a v předvánočním čase si odnáší domů pěkné výrobky. Fotografie zde.

13. prosince 2013 Pohádka vatového sněhuláka. Všude kolem nás je cítit vánoční nálada. Při cestě ze ZŠ do ŠD se nám postavil do cesty strom. Ne jen tak obyčejný, ale ten, kterého jsme volali: ”Ať jsi jedle nebo smrček, ať jsi sebemenší skrček, jen pojď dál, ozdobíme tě, rozsvítíme tě, pro nás budeš na Vánoce král.” Vystoupení dětí z dramatického kroužku Kašpárek při slavnostním rozsvícení vánočního stromu na náměstí.

13. prosinec 2013 Svatá Lucie noci upije. Lucky vyzbrojeny prachovkami, košťaty, smetáky všude strčí svůj dlouhý nos a zkontrolují pořádek:“ My k vám přicházíme, my se podíváme, jak uklizeno máte. Na pořádek dbejte, na sebe se usmívejte.“

25. – 29. listopadu 2013 Jablíčkový týden. Týdenní projekt plný krásných vůní, tvarů, barev, her, pohybu a tvoření. Zdravá výživa, jablíčka v lidových tradicích a zvycích, jablíčka v písničkách, jablíčka malovaná, jablíčka na parapetu, jablíčkové křížaly v bříšku, jablíček plná družina. Na závěr jablíčkového týdne proběhlo setkání s rodiči u šálku, po pravdě napsáno u kelímku, jablečného čaje. Kdo přišel, ochutnal a také využil možnosti zahrát si zajímavé stolní hry. My tam byli, jedli, pili, hodovali, hry hráli, společně se pobavili.

„Červík Pepík v jablíčku, strakatou má čepičku,

šťávičku tam pije, vesele si žije.“

25. – 27. listopadu 2013 Prosím úsměv. Tradiční vánoční focení ve školní družině. Některým to opravdu slušelo a jejich foto jistě obdarované potěší.

13. listopadu 2013 Superstar. Školní družina se stala hostitelem dětských hvězd ve zpěvu 1. – 5. ročníku. Děti ze školní družiny byly jak mezi soutěžícími, tak tvořily povzbuzující publikum.

Všem odvážným soutěžícím blahopřejeme.

Postupující z kategorie školních družin Terezce Pavlíčkové budeme držet palce v oblastním kole Superstar. Fotografie zde.

8. – 14. listopadu 2013 výtvarná výstava „BROUCI“. Družinoví entomologové objevili a nakreslili doposud mnoho neznámých a druhově záhadných brouků z hmyzího světa. Fotografie zde.

4. – 8. listopadu 2013 projekt „Uspávání broučků“ byl celý týden v podzimně laděném čase a znamenal pro všechny v družině hodně práce. Nápadům a fantazii se při tvoření meze nekladly.

Mimo jiné jsme se dozvěděli, že brouků je asi 350 000 různých druhů a roháč je náš největší brouk.

V pátek jsme se sešli se svými rodiči, sourozenci a kamarády z MŠ. Vzali své malé broučky, které jsme si namalovali na kamínky a vydali se najít pro ně postýlky, ve kterých je uspíme Mravenčí ukolébavkou.

A protože už byla tma jako v ranci, posvítili jsme si na cestu jako svatojánci. Rozsvítili jsme své lampionky a lucerničky a jako průvod světlušek opatrně, polehoučku, potichoučku nesli jsme broučky na pěknou loučku. Dobrou noc broučci a na jaře se těšíme na setkání. Fotografie zde.

21. – 25. října 2013 týdenní projekt „PRO PARAPLE“.Tato akce patří v družině mezi tradiční.

1. Pořiďte si Paraple – malujeme, kreslíme, tvoříme, prodáme obrázek paraplíčka neboli deštníčku

2. Paraplíčko – odpoledne plné neobvyklých pohybů a přesunů

3. Běh pro paraple – dobročinný hravý běh dvojic všech věkových kategorií volným způsobem pod vlastním deštníkem

Žáci ŠD Veverská Bítýška přispěli zasláním společného peněžitého daru na konto Paraple pro tělesně postižené 2013,-Kč.

Děkujeme všem, kteří přispěli jakoukoliv finanční částkou. Fotografie zde.

16. října 2013 Dva v jedné košili. Procvičování spolupráce, pohybových dovedností i slovního projevu.

11. října 2013  Bílé brnění. Na tuto celodružinovou akci bylo nutné připravit si hodně odvahy, trpělivosti, ochoty naslouchat a spolupracovat. Vnímat okolní svět 5 smysly je krása, ale co když nám chybí třeba zrak. Světu nevidomých jsme se přiblížili, když jsme plnili úkoly se zavázanýma očima. Nepřítomnost zraku nás donutila používat více sluch a hmat. Věci, které děláme samozřejmě a bezpečně, jsou bez zraku hodně těžké. Ten, kdo nešidil sám sebe, se o tom přesvědčil. Seznámili jsme se s „Dvanácterem pro setkání s nevidomým člověkem“ a uvědomili jsme si, že mezi námi jsou jiní lidé, kteří navzdory svému postižení chtějí žít a radovat se stejně jako my. Zasláno na KONTO SVĚTLUŠKA 500,-Kč.

4. října 2013 Na draka s drakem – není drak jako drak. V družině jsme si připravili různé draky /lentilkové, tříhlavé, lítavé, bezhlavé …/. Poznali jsme, že nedomluví se, kdo jenom huláká, zkoušet se to nemá ani na draka. Nejen draka je lepší pozdravit, pak už letět nebo jenom jít. A tak jsme také lítali i chodili a s různými draky v přírodě odpoledne prožili. Nepršelo, ale vítr si do draků škodolibě zadul. Z několika draků se vytvořily takové motanice, že jsme na jejich znovu rozdělení museli použít nůžky. Fotografie zde.

27. září 2013  Mlsné vosy – nejdříve tomu předcházelo pár hodin nebezpečné práce při výrobě vos a pak rychlá a bezpečná instalace mlsných vos na výstavě Ovoce a zeleniny pořádané svazem zahrádkářů v kulturním domě. Fotografie zde.

20. září 2013 občané starší 70 let z Veverské Bítýšky byli pozváni panem starostou Josefem Mifkem na tradiční setkání důchodců. Některé děti ze školní družiny patřily mezi vystupující, kteří měli tu čest pozdravit naše spoluobčany krátkým kulturním vystoupením.

16. září 2013 zahájena pravidelná činnost v zájmových útvarech při ŠD: výtvarná dílna, dramatický kroužek, lego dílna /2 skupiny/,všeobecná cvičení, míčové hry, pohybové hry, angličtina hrou pro II. a IV. ročník, keramika / 2 skupiny/

13. září 2013 začínáme celodružinovou akcí SEZNAMKA. Kdo je zvědavý a kamarád, přišel na Seznamku rád. Září je pro mnoho dětí měsícem seznamování s novým prostředím a především s novými kamarády. Je důležité znát jména nových kamarádů, umět každého oslovit jménem a poznat se navzájem. Je prima vědět, co koho baví, co rád dělá, s kým máme společné zájmy. Nebude to lehké. V družině je zapsáno k pravidelné docházce 60 dětí. Do družinových sešitů jsme si zakreslili 9 věží z hradu Veveří, ke kterým budeme při celoroční hře sbírat klíče. Také jsme společně vytvořili pravidla chování ve školní družině. Tak hezký start do nového školního roku! Fotografie zde.