17. listopad: Den boje za svobodu a demokracii

V neděli 17. listopadu si naše republika připomněla další z řady státních svátků. Svátek, u jehož zrodu možná byli i vaše rodiče či prarodiče, se jmenuje Den boje za svobodu a demokracii. Je to den, kdy bychom si měli vzpomenout na studenty, kteří před 80 lety museli čelit krutosti německých okupantů a na další generaci studentů, kteří se před 30 lety nebáli vyjít do ulic a vyjádřit svůj vlastní názor, nespokojenost s tehdejším režimem u nás – vládou jedné strany – strany komunistické. Před 80 lety se na studenty střílelo, byli zavíráni do koncentračních táborů, před 30 lety se na studenty použily obušky, plastové štíty, vodní děla….a to pouze za to, že vyjadřovali nesouhlas s omezováním jejich svobod, žádali pouze toleranci a respekt….. Díky této studentské síle a odhodlání dalších lidí se po 40 letech komunistický režim zhroutil. Lidé se konečně mohli nadechnout, narovnat pokřivené páteře a sousedům se podívat do očí. Jako bájný Fénix vylétla do světa demokracie, svoboda, úcta. Za těch 30 let co jsou tato slova mezi námi, je už ani nevnímáme, považujeme je za samozřejmost, ale jsou to věci velmi křehké, které je třeba každý den bránit. Proto je na vás, na mladé generaci, aby jste převzali pochodeň svých rodičů, prarodičů a nenechali se svést na cestu zpět, zpět k totalitě…. Slovy Magdy Vašáryové: „Chtěla jsem vás, mladou generaci poprosit: ať se děje cokoliv, nikdy neztrácejte naději, že je možný, svobodný život….“

Ve fotogalerii jsou k nahlédnutí fotky z malé výstavy na chodbě školy, která připomíná události 17. listopadu 1989. Pro žáky naší školy ji připravili deváťáci.